Jadalnia. Podpowiadamy, jak urządzić jadalnię na miarę potrzeb i możliwości
Definicja jadalni jako oddzielnego pomieszczenia jadalnego, jeśli w ogóle kiedykolwiek była prawdziwa, już dawno straciła na aktualności. Dziś jadalnia ma tyle znaczeń, ile jest mieszkań. Chętnie przyłączamy ją do salonu lub kuchni, wyznaczając swego rodzaju strefę do spożywania posiłków. Często funkcja jadalna nie będzie jedyną funkcją jadalni. Jak urządzić jadalnię tak, by spełniała różnorakie potrzeby?
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images
Dobrze dopasowana do potrzeb i ze smakiem zrealizowana aranżacja jadalni uczyni z niej nie tylko wygodną, funkcjonalną przestrzeń, lecz także ozdobę domu.
Spis treści
- Jak urządzić jadalnię?
- Sala jadalna. Na uczty i nie tylko
- Jadalnia w kuchni
- Jadalnia w salonie
- Jak wybrać meble do jadalni?
- Jak urządzić jadalnię. Stół idealny
Jak urządzić jadalnię?
Odpowiedź, choć może się wydawać wymijająca, brzmi tak: jadalnię należy urządzić według własnych potrzeb i w miarę możliwości. To pozorny banał, o którym często zapominamy. To właśnie z niedostatecznego przewidzenia potrzeb i niewystarczającego rozeznania w możliwościach wynika większość błędów aranżacyjnych w strefie jadalni.
Zanim rzucimy się, żeby kupić piękny stół, obfitą zastawę i pokaźny żyrandol, musimy dobrze zastanowić się, czego chcemy od jadalni. Ilu jest domowników? Jak często przyjmujemy gości? Czy wśród domowników są dzieci? Czy przyzwyczajenia pozwolą nam na korzystanie ze stołu także do pracy?
Odpowiedzi na te i inne pytania pozwolą nam ustalić, jak dużej jadalni potrzebujemy, jak bardzo odrębnej od innych pomieszczeń i w jakiej części mieszkania. Następnie musimy się dobrze rozeznać w możliwościach zarówno w zakresie metrażu, jak i budżetu, żeby wiedzieć, na jakiego rodzaju kompromisy się nastawiać.
Sala jadalna. Na uczty i nie tylko
Zaznaczmy na samym początku, że możliwość przeznaczenia oddzielnego pomieszczenia na jadalnię to możliwość, którą ma niewielu. Sala jadalna jest rozwiązaniem nie dla wszystkich nie tylko ze względu na swój luksusowy charakter.
Jadalnia w oddzielnym pomieszczeniu, żeby być funkcjonalną, powinna być dużym pomieszczeniem, w którym zmieści się stół z blatem o dużej powierzchni, a jednocześnie wciąż będzie można wygodnie przejść dookoła stołu. Zazwyczaj stołowi towarzyszy elegancka aranżacja, a nad blatem wisi pokaźny, wyrazisty żyrandol.
Tego typu jadalnia spełni wymagania rodziny, która do wspólnych posiłków przykłada wyjątkowo dużą wagę, a na dodatek często urządza wystawne kolacje dla gości. To specyficzny model – raczej dla tych, którzy wspólnie śniadają, a nie dla tych, którzy jedzą (lub nie) śniadanie na szybko.
Większość z nas zdecyduje się na połączenie jadalni z salonem lub kuchnią. Nie tylko ze względu na brak miejsca na odrębną jadalnię.
Jadalnia w kuchni
Połączenie jadalni z kuchnią to rozwiązanie bardzo rodzinne, dobre dla domowników, którzy lubią być razem nawet wtedy, kiedy każdy robi co innego. Jedna osoba gotuje, druga w tym czasie odrabia lekcje, mogą do siebie dołączać w dowolnym momencie i, rozmawiając lub milcząc, spędzać wspólnie czas.
Nie musimy transportować dań nigdzie daleko, wszystko jest pod ręką. Niektórym może przeszkadzać widok brudnych naczyń, nie każdy też zdecyduje się przy stole w kuchni przyjąć gości na uroczyste przyjęcie. Ponadto do tego typu rozwiązania potrzebna jest duża kuchnia.
Inną zaletą jest też ułatwienie sprzątania. Kuchnię i jadalnię możemy sprzątnąć niejako za jednym zamachem. Ponadto w kuchni zazwyczaj stosujemy powierzchnie łatwe do czyszczenia, a zatem katastrofy podczas posiłków stanowią mniejsze zagrożenie.
Jadalnia w salonie
Jadalnia urządzona w salonie ma podobną zaletę – można wygodnie łączyć funkcję jadalną stołu z innymi. Nie tak łatwo jednak współuczestniczyć w przygotowywaniu posiłków, półmiski i talerze muszą pokonać większy dystans i nie tak łatwo sprzątać. Jest to jednak wybór dla tych, którzy szukają podczas posiłków atmosfery nieco większej wyjątkowości. Fakt, że w pokoju dziennym z dala od chaotycznej kuchni prędzej przyjmiemy gości.
Strefa jadalna urządzona w pokoju dziennym nie musi jednak być jedyną, jeśli tylko pozwala nam na to metraż mieszkania. Może być przeznaczona wyłącznie do niecodziennych posiłków.
Jak wybrać meble do jadalni?
Podczas aranżacji strefy jadalnej skupmy się w pierwszej kolejności na tym, co najważniejsze. Najpierw wybierzmy stół, krzesła i oświetlenie. Na resztę przyjdzie czas później.
Zanim wybierzemy stół, który odpowiada naszym gustom, i pasuje do pozostałych części pomieszczenia, pomyślmy znów o potrzebach. Odpowiedzmy sobie, jak duży stół jest nam potrzebny. Zbyt mały będzie irytował, zbyt duży łatwo zastawimy niepotrzebnymi rzeczami i będzie on zajmował miejsce, które można by lepiej wykorzystać.
Zanim wybierzemy krzesła, uwzględnijmy, kto i jak długo będzie na nich siedział. Pozwoli to ustalić, jak bardzo istotna będzie ich wygoda i jak wysokie powinny być siedziska. Dla starszych osób przydadzą się też podłokietniki.
Dobrze wybrane oświetlenie będzie uwzględniać dostęp do światła dziennego, przewidywany czas spędzany przy stole po zachodzie słońca, umiejscowienie innych źródeł sztucznego światła w mieszkaniu i ich temperaturę barwową. Nie przesadźmy też z mocą światła – musi być w sam raz.
Jak urządzić jadalnię. Stół idealny
Jaki jest idealny stół do jadalni? Przede wszystkim wygodny. Aby zapewnić swoim gościom komfort, trzeba przeznaczyć dla każdej osoby siedzącej 60 cm boku stołu. Przy stole okrągłym może być nieco mniej. Za plecami siedzących powinno być przynajmniej 75 cm wolnego miejsca, a jeśli jest tam ciąg szafek kuchennych – nawet 110 cm.
Jeśli zadbamy o wygodę, czas pomyśleć o stylu. Wybór jest ogromny i na pewno uda nam się dopasować stół do aranżacji wnętrza. Jeśli aranżujemy jadalnię osobną lub przynajmniej wizualnie odrębną od reszty pomieszczeń, stół będzie prawdopodobnie dominował i wytyczał kierunek.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy surowe drewno w stylu skandynawskim, czy planujemy wzorzyste obrusy – wokół stołu powinno być zorganizowane całe pomieszczenie.
Autor: materiał prasowy Habitat
Niewielka, przytulna przestrzeń, w której główną rolę odgrywa stół.
Autor: www.mlamp.pl
Mniejsza lampa w większej, transparentnej - taki efekt zapewnia elegancki model Arvilla
Autor: pexels.com
Wiele osób zastanawia się, co oznacza słowo "IKEA". Okazuje się, że nazwa szwedzkiej sieciówki to akronim, czyli słowo stworzone z pierwszych liter wyrazu lub dłuższego wyrażenia. W przypadku Ikei to: inicjały założyciela (Ingvar Kamprad) + pierwsza litera nazwy farmy, w której Kamprad się wychował (Elmtaryd) + pierwsza litera miasta, w którym mieściła się farma Kamprada (Agunnaryd).