Jak dobrać kolor blatu i zlewozmywaka? Sprawdzone połączenia kolorystyczne w kuchni
Kolor blatu i zlewozmywaka powinien komponować się z pozostałymi elementami wystroju kuchni, w szczególności meblami, a jeśli nasza kuchnia jest otwarta na salon, warto wziąć pod uwagę jego wystrój. Jak dobrać kolor blatu i zlewozmywaka tak, by tworzyły spójną całość, nie przytłaczały, ani nie zmniejszały optycznie przestrzeni? Oto najmodniejsze i najkorzystniejsze zestawy kolorystyczne, które sprawdzą się w każdej kuchni.
Spis treści
- Wybieramy zlew i blat kuchenny. Kolorystyka i materiały
- Połączenia kolorystyczne w kuchni. Jak dobrać kolor blatu i zlewozmywaka?
- Wybieramy zlewozmywak i blat do kuchni
Wybieramy zlew i blat kuchenny. Kolorystyka i materiały
Kolor blatu i zlewu w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego jest wykonany. Oczywiście, niektóre z nich dają się barwić, co poszerza możliwości aranżacyjne. Blat kuchenny uważany jest za kluczowy element dekoracyjny i konstrukcyjny, dlatego wiele osób dobiera meble, armaturę i dodatki pod jego kolor i styl. Zanim zdecydujemy się na dany model, zastanówmy się, jak często będziemy z niego korzystać. Miłośnikom gotowania na pewno przyda się powierzchnia do pracy, która jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, wodę, zarysowania i środki czyszczące. Osobom, które spędzają w kuchni niewiele czasu, wystarczy blat, który dobrze się prezentuje i zachowa swoje właściwości i walory estetyczne przez długi czas.
Najtrwalszymi blatami dostępnymi na rynku są modele wykonane z kamienia i konglomeratu. Piękny granit z naturalnym użyleniem albo konglomerat w dostosowanym do potrzeb kolorze świetnie sprawdzi się w kuchniach nowoczesnych i klasycznych, gdzie liczy się elegancja oraz wysoka jakość. Blaty drewniane (w szczególności dębowe) to klasa sama w sobie. Niestety, wymagają ostrożności i rozwagi podczas użytkowania, ponieważ w przeciwieństwie do kamiennych blatów, źle znoszą nadmierny kontakt z wodą i wysokimi temperaturami. Trzeba o nie dbać i regularnie impregnować. Inną opcją, tańszą i dającą więcej możliwości kolorystycznych jest blat z płyty laminowanej. Nie jest tak wytrzymały jak granit, ale może imitować jego wygląd i jest dostępny niemal w każdym możliwym kolorze, co zdecydowanie działa na jego korzyść.
W przypadku zlewozmywaków sprawa jest podobna. Oprócz oczywistych zlewów ze stali, które są trwałe i dobrze prezentują się w większości wnętrz, dużą popularnością cieszą się zlewozmywaki granitowe i ceramiczne. Te ostatnie mogą kojarzyć się z umywalkami łazienkowymi, ale doskonale sprawdzają się jako armatura kuchenna. Przed kupnem również warto zastanowić się nad kształtem zlewozmywaka, ponieważ odgrywa on ważną rolę w aranżacji kuchni. Do wyboru mamy zlewy nakładane, które wystają ponad poziom blatu, wpuszczane, które równają się z wysokością blatu i podwieszane, które również montuje się w otworze blatu, ale od dołu i wymagają zaplanowania już na etapie projektowania kuchni.
Połączenia kolorystyczne w kuchni. Jak dobrać kolor blatu i zlewozmywaka?
By dobrać kolor blatu i zlewu, zawsze powinniśmy mieć w świadomości ogólny styl i kolorystykę całej kuchni. Wybierając blat i zlew w jednym kolorze, stworzymy tzw. total look. Możemy również dobrać je na zasadzie kontrastu, co jest zadaniem trudniejszym, ponieważ nie każdy kolor i materiał będzie dobrze komponował się z pozostałymi elementami. Jakie kolory zlewów i blatów kuchennych najlepiej do siebie pasują?
1. BIAŁY – biały blat ma wiele zastosowań i jest najbardziej uniwersalnym i najbezpieczniejszym wariantem. Jasny blat dobrze prezentuje się w towarzystwie białego lub beżowego zlewu. Możemy przełamać monochromatyczność bieli drewnianymi elementami, frontami szafek lub podłogą. Ciekawym i odważnym zestawem jest połączenie białego blatu z czarnym zlewem lub szafkami. Ponadto, biały zlew będzie dobrze wyglądać także z szarym (np. betonowym lub laminowanym), czarnym i drewnianym blatem. Imitacja marmuru z delikatnym użyleniem lub beż to najlepsza opcja kolorystyczna dla osób, dla których biel jest zbyt zimna i „sterylna”.
2. CZARNY – kolor czarny dla wielu jest kwintesencją elegancji i luksusu, co można śmiało wykorzystać w aranżacji kuchni. Czarny blat w połączeniu z czarnym zlewem stworzy estetyczną, monochromatyczną powierzchnię, którą dobrze jest przełamać np. białymi lub drewnianymi meblami. Luksusowy i nowoczesny wygląd uzyskamy, gdy zestawimy czarny zlew lub blat z ciemnym drewnem, np. orzechem. Jeśli zależy nam na różnorodności, zdecydujmy się na połączenie drewna z elementami białymi i czarnymi – taka triada stworzy ciekawy efekt i urozmaici wnętrze. Pamiętajmy, że czarny kolor w nadmiarze może przytłoczyć kuchnię, dlatego zawsze starajmy się łagodzić go jaśniejszym odcieniem, np. bielą, beżem, szarym.
3. SZARY – to ciekawa opcja kolorystyczna, która daje dużo możliwości aranżacyjnych. W zależności, z jaką barwą i materiałem ją zestawimy, uzyskamy inny efekt. Szary blat z beżowym lub białym zlewem to zestaw lekki i nowoczesny. Miłośnikom mocniejszych wrażeń kolorystycznych na pewno spodoba się połączenie szarego blatu ze zlewozmywakiem o intensywnej barwie, np. granatowym lub czerwonym. Natomiast, czarny zlew i szary blat podkreśli nowoczesność i elegancję wnętrza.
Wybieramy zlewozmywak i blat do kuchni
Autor: mat. pras. Comitor
Zlewozmywak BLANCO CRONOS wykonany jest ze stali szlachetnej w wykończeniu matowym
Autor: materiały prasowe Zajc Kuchnie
Blat kuchenny z Corianu, bardzo trwałego materiału, który powstaje z połączenia żywicy akrylowej oraz naturalnych minerałów. Właściwości fizyczne Corianu pozwalają na wykonywanie niewidocznych połączeń i tworzenie blatów o najróżniejszych kształtach.
Autor: Mariusz Purta
Zlew kuchenny w białej kuchni - z ciekawą "lamówką" w kolorze drewna