Jak obniżyć rachunki za wodę? Oszczędne rozwiązania do domu i dobre nawyki

2022-07-13 9:13

Szukasz sposobu na oszczędzanie wody w domu? By obniżyć rachunki za wodę, korzystanie z eko sprzętów może nie wystarczyć. Równie istotne są odpowiednie nawyki, które warto w sobie wyrobić. Sprawdź, jak nie wydawać fortuny na rachunki za wodę i zadbać o planetę.

Bateria kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Hansgrohe

Spis treści

  1. Oszczędzanie wody – eko sprzęty
  2. Jak oszczędzać wodę? Dobre nawyki, które pomogą obniżyć rachunki za wodę

Oszczędzanie wody – eko sprzęty

1. Baterie jednouchwytowe i bezdotykowe

Według badań przeprowadzonych przez Politechnikę Warszawską, baterie dwukurkowe zużywają najwięcej wody (nawet 42 litry na minutę!). Korzystając z baterii jednouchwytowej, tracimy w ciągu jednej minuty 12 litrów wody, natomiast montując w łazience baterię eko – już tylko 8 litrów na minutę.

Zdecydowanym czempionem oszczędzania są jednak nowoczesne baterie na fotokomórkę, czyli baterie bezdotykowe. Z badań wynika, że w ciągu minuty zużywają tylko 6 litrów! Jeśli mamy taką możliwość lub planujemy wymianę baterii w kuchni czy łazience, warto rozważyć zakup albo modelu eko, albo bezdotykowego.

2. Kran z perlatorem

Większość nowoczesnych baterii lub tzw. modeli „eko” wyposażonych jest w perlator. Jest to specjalna końcówka w formie siatki o bardzo drobnych oczkach, która napowietrza wodę (nawet do 60%). W efekcie woda zyskuje na objętości, a my zużywamy jej mniej.

Jeśli nie chcemy wymieniać baterii na model z wbudowanym perlatorem, możemy kupić samą końcówkę i przymocować do istniejącej baterii.

3. Słuchawka z ogranicznikiem przepływu wody

Coraz więcej producentów słuchawek prysznicowych wyposaża swoje modele w tzw. ograniczniki przepływu wody. Tego typu słuchawki pozwalają zmniejszyć przepływ wody nawet do 50% i w efekcie – sporo oszczędzić.

4. Spłuczka z eko-przyciskiem

Częste spłukiwanie toalety generuje duże straty wody. Warto więc zainwestować w nowoczesne i ekologiczne spłuczki podtynkowe, które będą istotnym elementem w walce z marnotrawieniem wodnych zasobów w naszym domu. Oszczędne spłuczki to najczęściej podwójne przyciski, które umożliwiają wybór ilości spłukiwanej wody (np. 6l/3l).

Na rynku dużą popularnością cieszą się także spłuczki typu „start-stop”, które spłukują wodę tak długo, jak trzymamy przycisk. To świetny sposób na precyzyjną kontrolę ilości wody używanej do spłukiwania.

5. Termostat

Oszczędzanie wody z bateriami termostatycznymi jest nie tylko proste, ale i niezwykle wygodne. Jak to działa? Mając baterie z termostatem możemy ustawić konkretną temperaturę wody, która utrzyma się przez całą kąpiel/prysznic. W ten sposób nie musimy marnować wody, czekając aż się nagrzeje do preferowanej przez nas temperatury.

6. Cieknące instalacje

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że cieknące instalacje, krany, spłuczki czy nawet rury generują spore straty wody! Szacuje się, że w ciągu roku z zepsutego, cieknącego kranu może wyciec nawet 5000 litrów wody! Ze spłuczki - nawet 50 litrów każdego dnia. Wraz z uciekającymi kroplami wody, uciekają nasze pieniądze, warto więc co jakiś czas sprawdzić stan instalacji wodnej i armatury!

7. Zmywarka

Mycie ręczne kosztuje dużo więcej niż mycie w zmywarce – wiemy to nie od dziś. Warto rozważyć więc zakup zmywarki, nawet najmniejszego modelu. Nowoczesne zmywarki posiadają mnóstwo „eko” funkcji i programów, które mogą okazać się zbawienne dla naszych finansów i wodnych zasobów planety!

8. Pralka

Tradycyjne pralki zużywają nawet 100 litrów wody podczas jednego prania. Wyobraźmy sobie tylko, ile litrów wody zużywamy, piorąc kilka razy w tygodniu! Dlatego, jeśli kupujemy nową pralkę, warto zrobić dokładny research i wybrać model, który nie tylko będzie służył nam przez wiele lat, ale który również jest „eko” - ekologiczny i ekonomiczny!

Na szczęście, obecnie większość producentów pralek projektuje urządzenia w oparciu o oszczędne i ekologiczne technologie. Programy eko dostępne we współczesnych pralkach mogą zredukować ilość używanej wody nawet do 30 litrów na jedno pranie!

Jak oszczędzać wodę? Dobre nawyki, które pomogą obniżyć rachunki za wodę

1. Prysznic zamiast kąpieli w wannie

Czy wiesz, że do wypełnienia wanny potrzeba około 200 litrów wody? Dużo, prawda? Natomiast szybki prysznic generuje straty na poziomie ok. 50 litrów. Jeśli zależy nam na niższych rachunkach za wodę, warto przerzucić się na prysznic, a gorącą, relaksującą kąpiel zostawić na specjalne okazje.

2. Zakręć kran podczas mycia zębów

Wielu z nas popełnia ten błąd – gdy myjemy zęby odkręcamy kran, pozwalając wodzie swobodnie płynąć. Jeśli stosujemy się do zaleceń stomatologów i szczotkujemy zęby przez 2-3 minuty dwa razy dziennie i jednocześnie odkręcamy kran, przez ten krótki czas marnujemy nawet 30 litrów wody każdego dnia. To daje dodatkowe 900 litrów wody miesięcznie (za jedną osobę!). 900 litrów, które moglibyśmy zaoszczędzić, gdybyśmy podczas mycia zębów zakręcali kran.

3. Wyrzucaj do kosza zamiast do muszli

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile wody marnujemy, spłukując w WC pojedyncze chusteczki czy resztki jedzenia. Zamiast wrzucać ich do muszli, skorzystajmy z pojemników na odpady.

4. Pierz, gdy zapełnisz pralkę

Wiemy już, jak ogromne ilości wody zużywają tradycyjne pralki. Automaty wyposażone w oszczędne programy eko generują mniej strat wody, ale wciąż są to dziesiątki litrów…

Dobrym nawykiem jest więc robienie prania tylko wtedy, gdy możemy zapełnić bęben pralki całkowicie (zamiast włączać pralkę, gdy jest ona pełna tylko do połowy).

5. Myj, gdy zapełnisz zmywarkę

Mycie naczyń w zmywarce jest dużo bardziej ekonomiczne niż mycie ręczne. Mimo to, nawet jeśli skorzystamy z najbardziej ekologicznego urządzenia, ale nie wypełnimy go po brzegi, ale jedynie do połowy, wciąż zmarnujemy sporą ilość wody.

Dlatego dobrym nawykiem, podobnie jak w przypadku pralek, jest całkowite zapełnienie zmywarki naczyniami i dopiero wtedy włączenie urządzenia.

6. Wykorzystaj deszczówkę

Jeśli mamy swój własny ogród, nie musimy marnować wody, by go nawodnić. Do podlewania trawnika czy ogrodowych rabat, a nawet roślin doniczkowych w domu i na balkonie doskonale sprawdza się deszczówka. Wodę deszczową można zbierać do specjalnych zbiorników. Zobacz, jak zbierać i magazynować deszczówkę >>>>

Nie masz pomysłu na urządzenie domu? Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:

Nasi Partnerzy polecają