Renowacja blatu kuchennego. Jak odświeżyć drewniany blat w kuchni? DIY/Zrób to sam
Blat kuchenny z drewna można wielokrotnie odnawiać. Zobacz, jak samodzielnie odnowić drewniany blat w kuchni. Olejowanie drewnianego blatu kuchennego - krok po kroku.
Autor: serwis prasowy marki DLH
Jak odświeżyć drewniany blat w kuchni?
Spis treści
- Blat drewniany w kuchni
- Blaty kuchenne: drewniane, laminowane, z kompozytu i betonu. Jaki blat kuchenny wybrać?
- Drewniany blat kuchenny - pielęgnacja
- Szlifowanie blatu drewnianego
- Olejowanie blatu drewnianego
- Jak odnowić stare meble kuchenne - zdjęcia. Lifting starej kuchni
Blat drewniany w kuchni
Blaty drewniane w kuchni mają swoich zwolenników. Choć nie są tak wytrzymałe, jak blaty kuchenne z granitu czy blaty laminowane, to można je znaleźć w wielu wnętrzach. Blat kuchenny z drewna pasują zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Bardzo ocieplają wystrój kuchni. Na ich popularność wpływa to, że są naturalne i ciepłe w dotyku.
Jednak utrzymanie blatu z drewna w nienagannym stanie wymaga więcej pracy i zabiegów pielęgnacyjnych, niż innych rodzajów blatów. Ale odnawiając blat drewniany, możemy zmienić jego kolor, taki blat może być bowiem wielokrotnie lakierowany i malowany.
Blaty kuchenne: drewniane, laminowane, z kompozytu i betonu. Jaki blat kuchenny wybrać?
Drewniany blat kuchenny - pielęgnacja
Pielęgnacja blatu kuchennego drewnianego wymaga systematyczności i dokładności. Aby drewnianego blatu nie trzeba było zbyt często konserwować, warto dbać o niego na co dzień.
Jak tylko powstanie na nim plama, trzeba ją natychmiast wytrzeć. Jeśli mamy blat kuchenny z miękkiego drewna, lepiej nie krójmy niczego nożem bezpośrednio na nim. Pozostaną tam ślady, które będą ciemniały i w tym miejscu blat może zacząć gnić.
Wybierając produkty do odnawiania blatu, pamiętajmy, że muszą one mieć atest PZH potwierdzający, że nadają się do kontaktu z żywnością. Ponadto nie stawiajmy bezpośrednio na drewnianym blacie bardzo gorących naczyń, ponieważ zostaną po nich ślady.
Szlifowanie blatu drewnianego
- Pierwszą czynnością przy odnawianiu drewnianego blatu jest staranne zeszlifować jego powierzchni. Robimy to pacą z doczepionym papierem ściernym. Zaczynamy od papieru o dużej gradacji, np. 80, później szlifujemy papierem o gradacji 120, a na końcu 180. W miejscach trudno dostępnych szlifujemy, trzymając kawałek papieru w ręku.
- Aby przyspieszyć i ułatwić sobie pracę, możemy użyć elektrycznej szlifierki oscylacyjnej. Trzeba tylko pamiętać, by za bardzo nie dociskać jej stopy do blatu, bo możemy zrobić w nim wgłębienia.
- Pył powstały po szlifowaniu blatu kuchennego dokładnie usuwamy odkurzaczem, a jego resztki zgarniamy miękką ścierką lub gąbką.
- Możemy ją lekko zwilżyć wodą, ale nie za bardzo. Pamiętajmy, że gdy przeszlifowany drewniany blat zostanie zamoczony, uniosą się włókna drewna i blat stanie się szorstki.
Olejowanie blatu drewnianego
- Zanim rozpoczniemy olejowanie blatu z drewna, taśmą malarską oklejamy ściany i krawędzie urządzeń zamontowanych w blacie. Nadmiar taśmy wycinamy nożykiem.
- Olej na powierzchnię blatu nakładamy i rozprowadzamy pędzlem płaskim – koniecznie wzdłuż słojów. Nanosimy tyle warstw, ile zaleca producent.
- Nadmiar oleju delikatnie zbieramy z blatu szmatką.
- Na drugi dzień przyschnięty olej trzeba wypolerować, by nadać mu jedwabisty połysk. Używamy do tego miękkiej bawełnianej szmatki albo tarczy polerskiej z futerkiem, którą mocujemy do wiertarki.
Z odnowionego blatu zniknęły plamy niemożliwe do usunięcia innym sposobem. Zyskał on głęboką, ładną barwę. Olej wyeksponował słoje i utworzył powłokę chroniącą przed zabrudzeniem.
Tekst: Malgorzata Majkowska
Jak odnowić stare meble kuchenne - zdjęcia. Lifting starej kuchni
Autor: mat. prasowe Pfleiderer
Nie bójmy się łączenia starego z nowym. Odnawianie wiekowych mebli jest nieporównywalnie tańsze od zakupu tych nowych