Jak zaoszczędzić na rachunkach za wodę? Pomogą mądre patenty do kuchni i łazienki
Ograniczenie zużycia wody to sprawa ważna dla domowego budżetu, a także dla środowiska. Dlatego tak duże znaczenie mają i zmiana naszych przyzwyczajeń, i technologiczne patenty. Sprawdzamy, jakie rozwiązania oferują nam producenci.
Nowoczesne baterie na ogół są wyposażone w aerator (popularnie nazywany perlatorem). Ten niepozornie wyglądający element z siateczką lub systemem komór napowietrza wodę, przyczyniając się do jej oszczędności o 40–60%. Masz armaturę starego typu? W zależności od rodzaju wylewki aerator (do kupienia w marketach budowlanych) można łatwo nakręcić na jej wylot (albo w niego wkręcić).
Wybierając baterię, pomyśl o modelu jednouchwytowym mieszakowym. Szybciej ustawisz w nim odpowiednią siłę strugi i temperaturę wody niż w dwuuchwytowym. A to oznacza redukcję strat (i kosztów), bo mniej wody „ucieknie”, zanim faktycznie z niej skorzystasz.
Dobrym patentem w bateriach jest też ekoblokada, która ogranicza siłę strumienia wody przy uruchamianiu jej wypływu. Odbywa się to dwustopniowo, gdy potrzebna jest mocniejsza struga, wystarczy lekko zwolnić blokadę. W słuchawce prysznicowej podobną rolę odgrywa ekoprzycisk.
Ale rozwiązań proekonomicznych i proekologicznych jest więcej, nie tylko w bateriach. Dziś warto z nich korzystać.
ELASTYCZNA WYLEWKA
Co ma wspólnego z ograniczeniem zużycia wody? Dzięki niej strumień kierujemy dokładnie tam, gdzie jest potrzebny, nie marnujemy wody, lejąc ją na boki.
JEDEN CHWYT
W baterii kuchennej z linii Ceralook, Ideal Standard, za zmniejszenie zużycia wody odpowiada nie tylko jednouchwytowa konstrukcja, lecz także głowica typu Click (precyzyjnie reguluje ilość wypływającej wody i odpowiednie wymieszanie ciepłej z zimną). W baterii zastosowano też perlator.
FUNKCJA I KOLOR
Wodę i energię oszczędza jednouchwytowa, stojąca bateria kuchenna Top Tres Colors. Zastosowano w niej wkład ceramiczny, perlator. W ofercie w kilku barwach.
Powierzając tę czynność zmywarce, zużywasz o minimum 1/3 wody mniej, niż myjąc ręcznie tę samą liczbę naczyń. Przeciętnie zmywarki potrzebują 10–15 l/cykl, ale coraz więcej modeli pobiera jedynie 6 l/cykl. Które programy dadzą finansowy zysk? Eko (krótszy czas zmywania, w niższej temperaturze aniżeli program pełny), program przyspieszony (ok. 30 min), automatyczny (czujniki rozpoznają stopień zabrudzenia naczyń i ich ilość, program dobiera parametry cyklu mycia), strefowy lub 1/2 załadunku (zmywanie przy zapełnieniu tylko jednego kosza).
MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ
Zmywarka do zabudowy DSIO 3T224 CE, Indesit, w jednym cyklu zużywa tylko 9 l wody. Oszczędza też prąd (klasa energetyczna A++). Dzięki jej pracy zostaje nam więcej pieniędzy w portfelu. Mieści 10 kompletów naczyń. Poza tym ma programy eXtra Hygiene i Baby Care (zapewnia usunięcie 99,9% bakterii), pojemnik Baby Zoo do mycia dziecięcych zabawek.
MOCNY ZESPÓŁ
Kolekcja Veneto VerdeLine marki Ferro, otrzymała certyfikat EU Ecolabel, spełniając jego ostre wymagania.
DO WANNY
Tak jak w bateriach umywalkowych redukcja przepływu zwiększa oszczędności, w modelach wannowych lepiej sprawdza się większy przepływ. Wtedy wannę napełnisz szybko i bez straty temperatury wody.
ZE ŚWIETLNĄ INFORMACJĄ
W dwuotworowej baterii D.1e, Duravit, ze sterowaniem elektronicznym, wystarczy dotknąć płaskiego pokrętła, by z wylewki natychmiast wypłynęła woda, i obrócić je, by błyskawicznie zmienić temperaturę strugi. Zmianę ciepłoty sygnalizują barwy (od niebieskiej do czerwonej) zintegrowanego z nim pierścienia LED.
Bez kompromisów
Podstawowym założeniem przy konstruowaniu baterii i zestawów natryskowych eko jest uzyskanie jak największych oszczędności wody, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania armatury. Chodzi o to, by korzystając z niej, nie odczuwało się, że wypływ wody został zredukowany nawet o 50%. Ten efekt można osiągnąć dzięki zastosowaniu m.in. regulatorów ceramicznych z systemem kontroli ciepłej wody. Istotne są też perlatory napowietrzające strumień, co powoduje odczuwalne i wizualne zwiększenie jego rzeczywistej objętości, a w bateriach zlewozmywakowych regulatory Cold Start, które ograniczają zużycie ciepłej wody.
TU NIE MA KURKA
Do najbardziej oszczędnych baterii należą bezdotykowe. Uruchamiają się i wyłączają samoczynnie dzięki czujnikowi ruchu (nie ma problemu niezakręconego kranu). Wielkość strumienia i temperaturę wody zaprogramujesz za pomocą sterownika. Baterie są zasilane akumulatorowo lub z sieci. Na zdj. bateria z systemem TouchFree, Dornbracht, (system może być łączony ze wszystkimi seriami marki), z niewidocznym czujnikiem ruchu i regulacją zasięgu
PEŁNY MINIMALIZM
…bo dotyczy zarówno nowoczesnej geometrycznej formy, jak i zużycia wody. Bateria umywalkowa z serii Axis, Kohlman, naścienna, jednouchwytowa ma ceramiczną głowicę i perlator.
STREFA WELLNESS
Kojące odprężenie zapewni ci deszczownia z serii Rainfinity, Hansgrohe, a zwłaszcza mikrodelikatny i ultracichy strumień PowderRain. Jest niczym lekki deszczyk w naturze, dotąd nieosiągalny w łazienkach. Dzięki technologii EcoSmart (ogranicznik przepływu i perlator) oszczędność wody wzrasta do 60%. Jej zużycie pod prysznicem to 9, a w modelach Green nawet 6 l/min
W NURCIE MODY
W bateriach umywalkowych z linii Hiacynt marki Deante, wykorzystano głowicę ceramiczną, system eco-click (ekoblokadę) i ruchomy aerator. Ten ostatni nie tylko napowietrza wodę, lecz także umożliwia pokierowanie strumieniem wody.
JAK NAJSPRAWNIEJ
Gdy pierzesz często i dużo, niezbędną pomocą jest pralka, której funkcje pozwalają na jak największe obniżki rachunków. W modelu z linii PerfectCare 700, Electrolux (na zdj. z suszarką z tej samej linii), zastosowano m.in. funkcję Eco TimeManager (umożliwia dostosowanie długości cyklu prania do konkretnych potrzeb – oszczędzasz czas, energię i wodę, nie obniżając jakości prania), system SensiCare (automatyczne dostosowanie parametrów cyklu do wielkości załadunku, cykl nie trwa więc zbyt długo). Oprócz tego systemy SteamCare i FreshScent (wyjmujesz z bębna ubrania bez zagnieceń i pachnące), funkcję SoftPlus (większa skuteczność prania). Efektywność energetyczna A+++, poj. 8 kg.
W KAŻDEJ DZIEDZINIE
W nowym modelu toalety myjącej AquaClean Sela, Geberit, ulepszono kilka technologii, w tym tę ograniczającą zużycie wody. Specjalny natrysk WhirlSpray napowietrza jej strumień, sprawiając, że wydaje się on obfitszy, przy czym wody wypływa mniej.
W przeciętnym gospodarstwie domowym do spłukiwania WC zużywa się niemal tyle samo wody (30% ogólnego zużycia), ile do mycia się (36%). Pranie to ok. 15%, zmywanie naczyń – ok. 10%, gotowanie i picie – ok. 3%. Ponieważ wody słodkiej na Ziemi ubywa, innowacyjne rozwiązania pozwalające zminimalizować jej straty są niezwykle cenne. Już parę lat temu firma Roca zaprezentowała umywalkę zintegrowaną z toaletą W+W, gdzie woda z umywalki jest magazynowana do spłukiwania WC. W tym roku Laufen pokazał światu Save! – miskę ustępową, dzięki której można m.in. odzyskać wodę (po odseparowaniu od niej zanieczyszczeń), np. do ponownego spłukiwania.