Jak przechowywać przetwory bez piwnicy? Jak i gdzie przechowywać przetwory w domu?
Dżemy, powidła, kiszonki… Z warzyw i owoców można przyrządzić pyszne przetwory, które bez problemu przetrwają w zamknięciu nawet rok. Idealnym miejscem na słoiki z domowymi specjałami jest piwnica, ale jeśli nie mamy do niej dostępu możemy trzymać przetwory w innych miejscach. Oto najlepsze z nich!
Autor: Maria Miklaszewska
Pomysły na przechowywanie przetowrów w słoikach w domu.
Spis treści
Jak przechowywać przetwory?
Zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania przetworów gwarantuje, że będziemy cieszyć się ich doskonałym smakiem znacznie dłużej.
Szczelnie zamknięte słoiki powinny stać w suchym i chłodnym miejscu. Takie warunki panują między innymi w piwnicach, dlatego często to pomieszczenie wybierane jest na składzik przetworów.
W niższych temperaturach świetnie czują się wszelkiego rodzaju kiszonki, natomiast przetwory z dodatkiem cukru (np. soki, konfitury, powidła) zniosą odrobinę wyższe temperatury.
Jak przechowywać przetwory bez piwnicy?
A co jeśli nie dysponujemy chłodną i suchą piwnicą? Gdzie w takim razie możemy ustawić słoiki z przetworami? Oto kilka pomysłów:
- Spiżarnia – oddzielne pomieszczenie lub szafka pełniąca funkcję spiżarki to doskonałe miejsce do przechowywania przetworów.
- Pawlacz – w starych mieszkaniach pawlacze były dodatkowymi szafkami montowanymi pod sufitem w przedpokoju. Jeśli dysponujemy takim schowkiem, warto przeznaczyć go na domowe przetwory.
-
Szafki kuchenne – słoiki można też trzymać w szaflach kuchennych pod warunkiem, że znajdują się one z dala od źródła ciepła (grzejników, piekarników, kuchenek) i nie są bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych.
-
Pod łóżkiem – dość nietypowe, ale świetnie nadające się do przechowywania przetworów miejsce. Pod łóżkiem jest ciemno i sucho. Słoiki mają też zapewnioną stałą wentylację.
-
Szafa w przedpokoju – warto przeznaczyć jedną lub dwie półki na przetwory w szafie w przedpokoju lub sypialni. Z reguły jest tam ciemno i sucho, a także nie ma w pobliżu bezpośredniego źródła ciepła (zwłaszcza w przedpokoju).
-
Balkon – przetwory można też trzymać na balkonie, ale należy je dobrze zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych (deszcz, wiatr, promienie UV). Trzymanie słoików z przetworami na balkonie może jednak przysporzyć trochę kłopotów – zwłaszcza latem, gdy panują duże upały i zimą – gdy temperatury osiągają nawet minusowe wartości. Warto wtedy przetwory przenieść do środka.
-
Garaż – panują tu podobne warunki co w piwnicy, warto więc wykorzystać ten fakt. Słoiki w garażu możemy poustawiać na wiszących półkach lub na stabilnie stojącej szafce. Dobrze sprawdzą się metalowe regały, które są wytrzymałe i potrafią udźwignąć duży ciężar.
Autor: Maria Miklaszewska
Pomysły na przechowywanie przetowrów w słoikach w domu.