Jak uporządkować szafki kuchenne? Architektka zdradza niezawodne sposoby na ład
Jeśli twoja kuchnia nie jest podzielona na strefy, w szafkach może pojawić się trudny do ogarnięcia bałagan. Będziesz mieć problem z zapamiętaniem, gdzie co się znajduje, a to szybka droga do frustracji. Jak uporządkować szafki kuchenne? Skorzystaj z rad architektki, która podzieliła się swoimi niezawodnymi sposobami na utrzymanie tam ładu.
Autor: PEKA, materiały prasowe
Firma PEKA zaprosiła do swojego Showroomu Agnieszkę Witkowską, „Architekt Porządku”, aby podzieliła się swoimi niezawodnymi sposobami na utrzymanie ładu kuchennych szafkach typu cargo. Warto zacząć od stworzenia klucza kategorii służących grupowaniu poszczególnych produktów, np. wg typu (produkty sypkie, płynne itd.) lub rodzaju opakowań (pudełka, słoiki, butelki, puszki). Łączenie takich samych grup produktów w kategorie sprzyja dbaniu o dobre nawyki przez wszystkich domowników. Dodatkowym działaniem jest opisanie każdej półki, tak aby nikt nie miał wątpliwości, który produkt odłożyć w dane miejsce. Kolejną kwestią samo opakowanie – jeśli czas pozwala, w wielu przypadkach przełożyć produkty suche do słojów, które przy otwarciu carga dadzą efekt „wow”. Sprawdzoną poradą od Agnieszki Witkowskiej, jest podpisanie produktów żywnościowych na pojemnikach oraz zawarcie tam istotnych informacji, które zwykle umieszczane są na opakowaniach.
Spis treści
- Podziel kuchnię na strefy! Te 5 stref ułatwią ci organizację
- Jak dobrze zagospodarować szafki kuchenne i szuflady?
- Jak zorganizować przestrzeń w szufladach w kuchni?
- Jak zorganizować szafki cargo?
- Czy warto zainwestować w cargo?
- Cargo: system TANDEM
- Alternatywa dla systemu TANDEM: EXTENDO
- Jak przechowywać sztućce?
- Jak przechowywać garnki, patelnie i pokrywki w kuchni?
- Jak przechowywać talerze?
- Jak przechowywać przyprawy?
- Jak uporządkować szafki kuchenne?
- Jak uporządkować szafki kuchenne? Sprytne sposoby na przechowywanie. Zdjęcia
Podziel kuchnię na strefy! Te 5 stref ułatwią ci organizację
Każdy z nas wie, jak trudno jest utrzymać porządek w kuchennych szafkach i jak ważna jest dobra organizacja przestrzeni w kuchni – kiedy przygotowujemy posiłki, dobrze byłoby, gdyby kosz był blisko blatu roboczego, a zapasy obok, w lodówce i zamrażarce.
Każdą kuchnię można podzielić 5 głównych stref:
- Strefa zapasów – w jej skład wchodzi lodówka i spiżarnia; najlepiej, by znajdowała się blisko blatu i zlewu
- Strefa przechowywania – w jej skład wchodzą szafki i szuflady z zastawą i sztućcami
- Strefa przygotowywania – w jej skład wchodzi blat i okoliczne szafki oraz szuflady; najlepiej, by znajdowała się blisko zlewu i szuflady z pojemnikami na śmieci; dobrze mieć pod ręką deski do krojenia
- Strefa zmywania – w jej skład wchodzi zlew; w zasięgu ręki powinny się znaleźć ociekacze, a w okolicznych szafkach detergenty ułatwiające zachowanie czystości w kuchni
- Strefa gotowania – w jej skład wchodzi kuchenka; warto pomiędzy nią a zlewem zostawić kawałek blatu
Jak dobrze zagospodarować szafki kuchenne i szuflady?
Utrzymanie porządku i dobrej organizacji w szafkach kuchennych oraz szufladach może nie tylko ułatwić korzystanie z kuchni, ale również wpłynąć pozytywnie na samopoczucie – kiedy wszystko jest posegregowane, nie musimy marnować czasu ani szargać nerwów, szukając konkretnej rzeczy w stosie przypraw, sztućców czy innych akcesoriów kuchennych.
Jak dobrze organizować przestrzeń w szufladach i szafkach w kuchni?
Istnieje na to kilka sprytnych i sprawdzonych sposobów. Dobrym pomysłem jest przechowywanie rzeczy w pojemnikach i koszach – to nie tylko pozwoli uporządkować ich zawartość, ale w razie potrzeby łatwiej będzie wyjąć cały pojemnik, zamiast szukać w nieskończoność jednej rzeczy ukrytej pod stosem innych.
Do przechowywania jedzenia warto wykorzystać przezroczyste pojemniki i słoiki – wtedy z łatwością dostrzeżesz, co gdzie jest i czy przypadkiem czegoś nie brakuje.
Pozostając w temacie przejrzystości – szafki kuchenne z przeszklonymi frontami to również dobry pomysł, mogą pełnić również funkcję ozdobną, eksponując piękną zastawę czy porcelanę.
Suszarka lub ociekacz do naczyń wcale nie musi zajmować przestrzeni na blacie czy przy zlewie. Z powodzeniem możesz zawiesić ją na ścianie.
Jak zorganizować przestrzeń w szufladach w kuchni?
Szuflady dają wiele możliwości przechowywania. Tradycyjnie używane jako miejsce na sztućce, obecnie chowa się w nich garnki, kosze na śmieci, pokrywki, patelnie i przyprawy. Mimo swojej pojemności i funkcjonalności dobra organizacja szuflad będzie możliwa, kiedy wyposażymy je w przegródki i organizery.
Coraz popularniejsze są m.in. szuflady wewnętrzne (wysuwanych do przodu albo przesuwanych lewo, prawo), dzięki którym łatwiej utrzymać ład w szufladzie głównej. Cenioną zaletą tego rozwiązania jest też możliwość rezygnacji ze zbyt drobnych podziałów frontów kuchennych.
Jak zorganizować szafki cargo?
Firma PEKA zaprosiła do swojego Showroomu Agnieszkę Witkowską, „Architekt Porządku”, aby podzieliła się swoimi niezawodnymi sposobami na utrzymanie ładu kuchennych szafkach typu cargo.
Warto zacząć od stworzenia klucza kategorii służących grupowaniu poszczególnych produktów, np. wg typu (produkty sypkie, płynne itd.) lub rodzaju opakowań (pudełka, słoiki, butelki, puszki).
Łączenie takich samych grup produktów w kategorie sprzyja dbaniu o dobre nawyki przez wszystkich domowników. Dodatkowym działaniem jest opisanie każdej półki, tak aby nikt nie miał wątpliwości, który produkt odłożyć w dane miejsce.
Kolejną kwestią samo opakowanie – jeśli czas pozwala, w wielu przypadkach przełożyć produkty suche do słojów, które przy otwarciu carga dadzą efekt „wow”. Sprawdzoną poradą od Agnieszki Witkowskiej, jest podpisanie produktów żywnościowych na pojemnikach oraz zawarcie tam istotnych informacji, które zwykle umieszczane są na opakowaniach.
Czy warto zainwestować w cargo?
Najbardziej optymalnym miejscem na wysokie cargo jest zabudowa obok lodówki. Gwarantuje nam to pełną wygodę podczas przygotowywania posiłków oraz łatwość wypakowania i schowania produktów od razu po powrocie z zakupów.
Standardowe dostępne wymiary szafek z systemem DISPENSA nie są głębokie, co daje nam pełną dostępność i widoczność całej zawartości oraz ułatwia sięgnięcie po niezbędną rzecz. Szeroka rozpiętość ram systemu umożliwia zastosowanie w szafkach o wysokości od 900 do 2300 mm. DISPENSA znajdzie swoje zastosowanie nawet w najwęższych wnękach kuchennych szafek (już od modułu 15 cm).
Cargo: system TANDEM
W przypadku wysokich szafek kuchennych świetnie sprawdzi się najbardziej znany system marki PEKA – TANDEM, odpowiedni dla mebli kuchennych o szerokości 60 cm.
Cargo ma tę przewagę nad zastosowaniem szuflad, że w chwili otwarcia uwidacznia całą zawartość, a jednocześnie pozwala wyjątkowo efektywnie wykorzystać dostępną kubaturę. Sięganie po dany produkt nie wymaga wysiłku, bez względu na to, na jakiej wysokości się znajduje.
Alternatywa dla systemu TANDEM: EXTENDO
Zagospodarowanie głębokich szafek to zawsze wyzwanie. Podstawowym problemem jest brak dostępu do dalszych rzędów i produktów tam umieszczonych. Niewiele trzeba, by niepostrzeżenie minęła im data trwałości, równie łatwo o bałagan. Rozwiązaniem mogą tu być wysuwane półki EXTENDO. „Architekt Porządku” poleca wysuwane półki także do szafek umiejscowionych nad sprzętami kuchennymi, jak ekspres do kawy czy mikrofalówka.
Jak przechowywać sztućce?
Sztućce najlepiej przechowywać blisko strefy przygotowania. Szuflady warto wyposażyć w organizery lub wkłady z przegródkami – dzięki temu organizacja sztućców będzie łatwiejsza. W przedniej części organizera lepiej umieścić podstawowe sztućce, a w głębi te, których nie używamy na co dzień.
Jak przechowywać noże w kuchni? Możemy zaopatrzyć się w specjalną tackę z rowkami wkładaną do szuflady. Dobrą alternatywą, w szczególności dla dużych noży i akcesoriów kuchennych jest listwa magnetyczna – przymocowane do niej przedmioty wyglądają estetycznie, a przy tym są zawsze w zasięgu ręki, choć nie zabierają miejsca na blacie.
Jak przechowywać garnki, patelnie i pokrywki w kuchni?
Garnki i patelnie zajmują najwięcej miejsca w kuchni, dlatego dobra ich organizacja jest taka ważna. Najczęściej przechowuje się je w szafkach lub coraz częściej – w szufladach.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w tym celu narożnej szafki, która zazwyczaj jest dość pojemna. By wyścielić wnętrze szafki czy szuflady, zapobiec ślizganiu i wytłumić dźwięki, można zaopatrzyć się w specjalną matę wykonaną z filcu lub tworzywa.
Jak przechowywać pokrywki w kuchni? Szafki kuchenne nie są zbyt wygodnym miejscem do przechowywania pokrywek; dobrą alternatywą są specjalne stojaki na pokrywki (lub metalowa suszarka do naczyń), a także zamontowana do drzwiczek szafki szyna.
Jak przechowywać talerze?
Talerze najczęściej trzymamy w szafkach kuchennych lub wysokich szufladach. Jeśli szafka jest dostatecznie wysoka, wystarczy wstawić do niej półkę, przez co zyskamy dodatkową przestrzeń za naszą zastawę. Niekiedy stosy talerzy wstawia się dziś do szuflad, ale tylko tych o odpowiednio wytrzymałych prowadnicach.
Jak przechowywać przyprawy?
Przyprawy zaleca się trzymać blisko strefy przygotowania lub gotowania – w razie potrzeby będą pod ręką. By zapobiec rozlewaniu lub rozsypywaniu przypraw w szufladzie bądź szafce, można przechować je w szczelnych pojemnikach – szklanych słoikach, fiolkach czy dozownikach.
Jeśli chcemy, możemy trzymać przyprawy na zewnątrz, na blacie. Jeśli wolimy, by nie był na widoku, schowajmy je do szuflady lub szafki.
Jak uporządkować szafki kuchenne?
Jeżeli mamy za mało miejsca w szafkach, możemy dokupić różnej wielkości półki i je zamontować, dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń. Innym dobrym sposobem jest ułożenie produktów takich jak mąka, cukier, płatki w koszach lub skrzynkach na półce.
Zawsze warto zainwestować w wewnętrzne systemy przechowywania – dopasowane do indywidualnych potrzeb pomysłowe półki, uchwyty czy wieszaki, które pomagają naprawdę efektywnie i ergonomicznie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Jak uporządkować szafki kuchenne? Sprytne sposoby na przechowywanie. Zdjęcia
Autor: PEKA, materiały prasowe
Firma PEKA zaprosiła do swojego Showroomu Agnieszkę Witkowską, „Architekt Porządku”, aby podzieliła się swoimi niezawodnymi sposobami na utrzymanie ładu kuchennych szafkach typu cargo. Warto zacząć od stworzenia klucza kategorii służących grupowaniu poszczególnych produktów, np. wg typu (produkty sypkie, płynne itd.) lub rodzaju opakowań (pudełka, słoiki, butelki, puszki). Łączenie takich samych grup produktów w kategorie sprzyja dbaniu o dobre nawyki przez wszystkich domowników. Dodatkowym działaniem jest opisanie każdej półki, tak aby nikt nie miał wątpliwości, który produkt odłożyć w dane miejsce. Kolejną kwestią samo opakowanie – jeśli czas pozwala, w wielu przypadkach przełożyć produkty suche do słojów, które przy otwarciu carga dadzą efekt „wow”. Sprawdzoną poradą od Agnieszki Witkowskiej, jest podpisanie produktów żywnościowych na pojemnikach oraz zawarcie tam istotnych informacji, które zwykle umieszczane są na opakowaniach.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdzie w kuchni trzymać sztućce albo chleb? Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych?
Autor: serwis prasowy marki Häfele
Nie jesteś zwolenniczką trzymania pieczywa na blacie? A co powiesz na podwieszany wkład do szuflady Hailo Pantry Box marki Häfele? Jest wyposażony w szklaną pokrywę, drewniany ruszt – usprawniający wentylację – oraz mobilny pojemnik z uchwytem. Staraj się tylko nie wkładać do szuflady gorącego chleba, bo grozi to jej zaparowaniem.