Jak urządzić kuchnię? Jadalnia i stół
Zastanawiając się jak urządzić kuchnię, nie wyobrażam sobie, żeby nie było w niej miejsca na stół. Zjedzenie śniadania czy wypicie kawy w kuchni to podstawa. Oddzielna jadalnia to marzenie, ale w małym mieszkaniu nawet najmniejszy blat i dwa krzesła już nas urządzają, a co dopiero wygodny stół, przy którym zasiądzie cała rodzina.
Autor: Marcin Czechowicz
Zastanawiając się jak urządzić kuchnię, znajdźmy w niej miejsca na stół. Zjedzenie śniadania czy wypicie kawy w kuchni to podstawa.
Kuchnia, w której lubimy przesiadywać zazwyczaj ma wygodny stół. Znam osoby, które mając biurko i osobne miejsce do pracy, urzędują z laptopem przy stole w kuchni, tłumacząc, że tak jest im najlepiej. A czy jest coś milszego niż śniadanie w kuchni?
Jak urządzić kuchnię, by była w niej jadalnia?
Jadalnia w kuchni to wygoda. Wszystko mamy pod ręką: toster, czajnik, ekspres do kawy, a do lodówki dwa kroki. Niestraszna nam rozlana kawa, okruchy z bułeczek czy plamy z konfitur, bo łatwo się tu sprząta. Nie trzeba więc chyba nikogo przekonywać do zalet kącika jadalnianego w kuchni. Oddzielna jadalnia to luksus, ale jeśli dysponujesz soprą kuchnią, wystarczy postawić w niej mniejszy lub większy stół. Najwygodniejsze są stoły wolno stojące, do których masz dostęp ze wszystkich stron.
Kuchnia i stół
Stoły owalny i okrągły zajmują więcej miejsca niż stół prostokątny, ale łatwiej wokół nich się chodzi - unikasz ryzyka obijania boków o narożniki. Kwadratowy i prostokątny stół możesz postawić także przy ścianie, co wydatnie oszczędza miejsce w kuchni czy jadalni. Pamiętaj, że stół nie może ograniczać dostępu do szafek, więc zachowaj minimalną odległość 90 cm. Przy mniejszym metrażu trzeba uruchomić pomysłowość, żeby wygospodarować miejsce do jedzenia. Dobrym wyjściem jest związanie stołu w postaci półwyspu lub odnogi na końcu ciągu szafek z blatem roboczym. Biorąc pod uwagę różne wysokości blatu i stołu, możliwe są rozmaite rozwiązania. Odcinek blatu służący jako stół może być obniżony do typowej wysokości stołu (75 cm), na tym samym poziomie co blat (85-100 cm) lub trochę podwyższony (110-120 cm). Przy dwóch ostatnich trzeba postawić hokery. Gdy kuchnia jest zbyt mała na niewielki nawet stół, kącik śniadaniowy urządzisz za pomocą blatu zamocowanego do ściany na dowolnej wysokości. Lekką konstrukcję wyposażoną w zawiasy i podpórkę w razie potrzeby można złożyć na płasko.
Gdzie postawić stół w kuchni
Co prawda współczesne tendencje w urządzaniu kuchni zmierzają do tworzenia otwartych wnętrz łączących rozmaite funkcje, ale tradycyjne podziały ciągle mają wielu zwolenników. Tak więc osobna kuchnia wcale nie wyszła z mody, a urządzenie w niej jadalni to konieczność i... przyjemność. Duży stół z drewna, na toczonych nogach, to symbol przytulnej, rodzinnej kuchni. Dobrze, jeśli jest wyposażony w szufladkę na serwetki i podkładki, stare stoły zawsze ją mają, współczesne raczej nie. A szkoda. Przy takim solidnym stole można przysiąść do rozmaitych prac kuchennych, np. obierania warzyw. Nad stołem dobrze jest mieć pomocną półeczkę na solniczkę, pieprzniczkę, cukiernicę itp. Jakie miejsce najlepsze będzie na stół? W pobliżu okna jest jaśniej niż w głębi kuchni i można wyglądać na świat. To najlepsze miejsce na stół, o ile nie zaburza komunikacji we wnętrzu. Zakładamy, że stół kuchenny przeznaczony jest dla domowników. Jego wielkość zależy od liczby osób, które przy nim zasiądą, oraz od miejsca, którym dysponujemy. Na jedną osobę trzeba przeznaczyć 60 cm z długości mebla. Przy okrągłym stole zmieści się więcej biesiadników niż przy kwadratowym o podobnej wielkości. Planując ustawienie stołu, warto wiedzieć, że: stół prostokątny dla 6 osób zajmie miejsce o wymiarach 250x320 cm, dla 4 - 240x240 cm; stół okrągły dla 6 osób zajmie obszar 285x285 cm, dla 4 - 250x250 cm.