Jaką wybrać deskę do krojenia? Jak czyścić różne deski do krojenia?
Deski do krojenia to jedne z najczęściej używanych akcesoriów kuchennych. Podpowiadamy jak dbać i jak prawidłowo czyści deski kuchenne. Pamiętajmy że nie tylko ręce wymagają mycia przed, podczas i po przygotowaniu posiłku. Każda deska wymaga nieco innego traktowania. Radzimy jakie metody czyszczenia stosować do poszczególnych rodzajów desek do krojenia.
Spis treści
- Drewniane deski do krojenia
- Deski plastikowe – wady i zalety
- Szklane deski do krojenia. Czy warto je kupić?
- Deski marmurowe i stalowe
- Jaki kształt powinna mieć deska do krojenia
- Domowe metody czyszczenia desek do krojenia
- Inne metody czyszczenia desek
Drewniane deski do krojenia
Deska drewniana - to najczęściej spotykany rodzaj deski w naszych kuchniach. Drewno posiada naturalne właściwości antybakteryjne, a drobne nacięcia powstałe podczas krojenia zasklepiają się samoczynnie. Pod warunkiem, że odpowiednio o nią dbamy.
Wiele osób uważa, że mimo właściwości antybakteryjnych drewna lepiej nie używać tej samej deski do krojenia surowego mięsa i chleba. Jeśli jednak poświęcamy pielęgnacji deski odpowiednio wiele uwagi, możemy śmiało sięgać po czystą deskę w każdej sytuacji.
Wybierając deskę drewnianą powinniśmy wziąć pod uwagę twardość drewna, z którego jest wykonana – ma to istotny wpływ na jakość deski. Im twardsze drewno tym mniej nacięć, mniej wnikających bakterii, a przez to łatwiej utrzymać drewnianą deskę w czystości.
Pamiętajmy, że każda deskę drewnianą dobrze jest przed pierwszym użyciem umyć, a następnie zaimpregnować olejem roślinnym lub mineralnym. Czynność taką można powtórzyć co jakiś czas.
Od czasu do czasu możemy deskę drewnianą (podobnie jak wszystkie inne drewniane utensylia) przetrzeć papierem ściernym i zaolejować na nowo. Taki zabieg jest szczególnie wskazany, jeśli zdarzy nam się nieco zapuścić deskę przez jakiś czas.
Deski plastikowe – wady i zalety
Plastik w przeciwieństwie do drewna nie ma właściwości samodzielnej naprawy uszkodzeń. Deski plastikowe również są jednak podatne na uszkodzenia. Ich przewagą nad drewnianymi jest jednak fakt, że z powodzeniem i bezpiecznie możemy myć je w wysokiej temperaturze w zmywarce.
Atrakcyjność desek plastikowych sprowadza się często do różnorodności stylistycznej. Producenci desek plastikowych wykorzystują możliwość łatwego barwienia plastiku i dostępne są całe zestawy kolorowych desek.
Chcącym stosować oddzielne deski do różnych produktów daje to możliwość czytelnego przypisania desek do poszczególnych zastosowań.
Wśród produktów do krojenia znajdziemy również maty polipropylenowo–silikonowe. Ich zaletą jest to, że dobrze przylegają do podłoża, nie ślizgają się, nie tępią noży i można je myć w zmywarce. Przede wszystkim jednak zabierają najmniej miejsca podczas przechowywania. Wadą mat tego typu jest natomiast łatwość ich uszkodzenia podczas krojenia.
Szklane deski do krojenia. Czy warto je kupić?
Dlaczego sięgamy po szklane deski do krojenia? Właściwości szkła powodują, że są one idealnie gładkie, nie wchłaniają więc żadnych zapachów ani tym bardziej bakterii. Występują we wszystkich kolorach i wzorach. Ich mycie jest łatwe, choć wymaga większej ostrożności.
Czy deski szklane mają jakieś wady? Owszem. Oprócz charakterystycznej dla szkła delikatności, deski szklane są wrogami noży kuchennych. Na szklanej desce noże będą tępiły się nieporównanie szybciej, niż na desce drewnianej lub plastikowej. Niektórzy narzekają także na duży (i potencjalnie niebezpieczny poślizg).
Obydwa te problemy dotyczą jednak przede wszystkim noży stalowych. Noże ceramiczne wykazują znacznie wyższą odporność i lepie sprawdzają się w zestawie ze szklaną deską do krojenia.
Deski marmurowe i stalowe
Wciąż rzadko spotykane deski z marmuru i deski ze stali są podobne do desek szklanych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są twarde i nie wchłaniają zapachów oraz bakterii. Marmur wchłania jednak płyny, które będą powodować przebarwienia.
Wadą desek marmurowych jest ich masa. Trudno je przekładać z miejsca na miejsce i do zlewu. Deski z kamienia naturalnego sprawdzają się raczej w roli patery do serwowania serów i wędlin na stole.
Jaki kształt powinna mieć deska do krojenia
Materiał, z jakiego wykonana jest deska, to nie wszystko. Liczy się także jej kształt i grubość. Deska powinna mieć pewną masę, żeby zapewnić stabilne stanowisko do krojenia, ale nie powinna być za ciężka, żeby nie utrudniać nam pracy i pielęgnacji deski.
Kształt deski krojenia może mięć kształt od najbardziej popularnego czyli prostokątnego przez owale i okrągłe do różnych fantazyjnych, np. w formie jabłek czy gruszek. Pod względem wygody chyba najbardziej sprawdzają się te tradycyjne prostokątne i okrągłe ze względu na regularną i dużą powierzchnię do krojenia. Poza tym nie mają nie potrzebnych zakamarków i łatwiej utrzymać je w czystości.
Domowe metody czyszczenia desek do krojenia
Po każdym użyciu deski do krojenia, umyj ją w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń, a następnie spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia lub osusz czystym ręcznikiem papierowym. Jednym z domowych sposób na czyszczenie drewnianej deski do krojenia jest użycie cytryny i soli.
Co miesiąc warto odświeżyć drewnianą deskę do krojenia korzystając z 2 składników: cytryny i gruboziarnistej soli. Posypmy deskę solą, przekrój cytrynę i jedną połówką pocierajmy powierzchnię deski tak, jakbyśmy ucierali cytrynę na tarce, ściskając owoc. Odstawmy deskę na 5 minut, a następnie usuńmy szarą, brudną maź. Umyjmy następnie deskę w ciepłej wodzie.
Inne metody czyszczenia desek
Jedną z domowych metod czyszczenia plastikowej deski jest czyszczenie sodą. Wystarczy plastikową deskę do krojenia wyczyścić od czasu do czasu pastą wykonaną z 1 łyżki sody oczyszczonej, 2 łyżek soli i odrobiny wody, a następnie dokładnie spłukać powierzchnię deski ciepłą wodą.
Szklane deski kuchenne są najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Te deski myjemy tak, jak talerze, czyli wodą z płynem do mycia naczyń lub w zmywarce, o ile producent dopuszcza taką możliwość.
Autor: projektdrewno
Ręcznie wykonane deski kuchenne z jednego kawałka drewna jesionowego. Doskonałe do krojenia, szatkowania i siekania ale i do serwowania wyśmienitych potraw czy przystawek. Wykonane w zgodzie z naturą i z dbałością o najmniejszy szczegół. Zaimpregnowane ekologiczną mieszanką olejów. http://www.projektdrewno.com.pl/
Autor: serwis prasowy marki Eva Solo
Deska do krojenia i serwowania Nordic marki Eva Solo