Jak zorganizować kuchnię? Poznaj 5 stref funkcjonalnych i ważne zasady ich urządzania
Jak dobrze zorganizować kuchnię? Przede wszystkim trzeba pamiętać o 5 strefach funkcjonalnych. Jeśli optymalnie je urządzimy, stawiając na ergonomię i wygodę, kuchnia stanie się jednym z najprzyjemniejszych miejsc w domu. Sprawdźcie, jak to osiągnąć!
Autor: mat. pras. Black Red White
Tę strefę tworzy przede wszystkim wygodny blat roboczy. Na zdjęciu zabudowa 38th Elysee Avenue w wariancie biały połysk oraz 84th Board Street – ferro brązowy
Spis treści
- 1. Strefa zapasów
- 2. Strefa przechowywania
- 3. Strefa zmywania
- 4. Strefa przygotowywania
- 5. Strefa gotowania i pieczenia
Na początek dobra wiadomość: każda, nawet najmniejsza kuchnia może być wygodnie zorganizowana. Dostępne rozwiązania aranżacyjne, różnorodne meble do zabudowy i sprytne urządzenia AGD powinny tworzyć dobrze przemyślaną całość. Aby to osiągnąć, już na etapie planowania kuchni należy uwzględnić 5 stref funkcjonalnych.
1. Strefa zapasów
Tę strefę tworzą miejsca, w których przechowujemy żywność. Znajdują się w niej więc lodówka, a także szafki, półki i schowki na produkty suche (np. makaron, ryż, mąka, przyprawy) oraz przetwory. Strefa zapasów powinna być umiejscowiona jak najbliżej wejścia, tak by od razu posegregować i zapakować zakupy. W tej strefie dobrze jest również przewidzieć blat o długości ok. 40-60 cm, na którym odbywać się będzie wstępna obróbka produktów – rozpakowywanie, segregowanie, krojenie.
Warto zapamiętać jedną zasadę: miejsca do przechowywania nigdy nie jest za dużo. Należy więc maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Klasyczne szafki coraz częściej zastępowane są przez wysokie szuflady. Ma to tę zaletę, że bez problemu sięgniemy po głębiej schowane rzeczy. Pojemne szuflady wyposaża się z kolei w organizery – wkłady do sprytnego segregowania zawartości. Inne ciekawe rozwiązania to wysuwane regały boczne (wąskie cargo z dobrym podglądem przechowywanych rzeczy) oraz szuflady w szufladach (mniejsze wewnętrzne szuflady dla lepszej organizacji).
2. Strefa przechowywania
Ważne miejsce w kuchni, bo przechowujemy w nim sztućce, naczynia (zastawę stołową, szkło, garnki, patelnie) oraz różnorodne akcesoria (łyżki, szpatułki, obieraczki, akcesoria do pieczenia itd.). Warto kierować się zasadą, że im częściej czegoś używamy, tym łatwiejszy powinniśmy mieć do tego dostęp.
Strefę przechowywania można organizować na różne sposoby. Standardowym rozwiązaniem są dwa ciągi zabudowy – dolna oraz górna. W zabudowie dolnej warto postawić na wysokie szuflady z wewnętrznymi podziałami do organizacji drobiazgów. Codzienną pracę i wygodny dostęp do tych głęboko ukrytych produktów ułatwiają prowadnice z pełnym wysuwem, a także systemy cichego domykania kuchennych frontów. By mieć lepszy podgląd zawartości, można dodatkowo zainstalować oświetlenie w szufladach. Lampki będą zapalać się automatycznie już przy wysuwaniu szuflady i gasnąć, gdy ją zamkniemy.
Co zaś z górnym ciągiem? Możliwości jest sporo. Standardowe szafki z frontami kuchennymi otwieranymi tradycyjnie cieszą się dużą popularnością, ale wygodę w kuchni zapewnią również fronty uchylne – jednoczęściowe lub łamane. A może przeszklone witryny? Świetne rozwiązanie, gdy chcemy eksponować domową kolekcję porcelany, ceramiki albo dekoracyjnych szkieł. Szklane przesłony mogą być w pełni transparentne, wykonane z mlecznego szkła albo też tafli z efektem witrażu.
Warto wiedzieć: półki wysuwane typu Le-Mans przydadzą się przy organizacji szafek narożnych. Zmieszczą się tam np. duże naczynia, a dzięki temu, że możemy swobodnie je wysuwać, z łatwością sięgniemy po każdą rzecz.
Prawidłowo zorganizowana kuchnia potrafi znacznie ograniczyć czas pracy. Kiedy wszystkie przedmioty mają swoje określone miejsce i są łatwo dostępne, codzienne przygotowywanie posiłków jest prostsze i szybsze. Wyodrębnienie oraz prawidłowe ustawienie pięciu stref zapewnia komfort pracy oraz ułatwia poruszanie się po wnętrzu, co z kolei zwiększa naszą efektywność działania.
3. Strefa zmywania
Jest to część kuchni, w której – zgodnie z nazwą – zlokalizowane są zlewozmywak, kosze na odpady i detergenty oraz zmywarka. W przypadku małej kuchni warto poświęcić tej strefie więcej uwagi. Jeśli decydujemy się na zmywarkę, zlew może być mniejszy – np. jednokomorowy. Zmywarkę można sprytnie ukryć za frontem meblowym, dzięki czemu bezinwazyjnie wpisze się w kuchenny ciąg. To dobre rozwiązanie w nowoczesnych i minimalistycznych kuchniach – jednolita zabudowa zapewnia wrażenie ładu i nie zakłóca pozbawionej zbędnych detali przestrzeni.
Co zaś z szafką pod zlewem? Tę część zabudowy kuchennej nie jest łatwo zagospodarować, ale są na to sprytne sposoby. Na co dzień doskonale sprawdzą się wysuwane sortowniki odpadów z pojemnikami na różne rodzaje śmieci. Warto ukryć je w szufladzie z wysokim frontem (górę oczywiście zajmie dolna część zlewu). W takiej szufladzie, zwłaszcza gdy jest szeroka, zmieszczą się też środki czystości, gąbki, szmatki, tabletki do zmywarki i inne akcesoria. Wystarczy zastosować ergonomiczne kosze na detergenty. Żeby zapewnić sobie wygodny dostęp do wszystkich umieszczonych w szufladzie rozwiązań, warto pomyśleć o zaawansowanych rozwiązaniach, które pozwolą otwierać szufladę jednym naciśnięciem np. kolana, gdy mamy zajęte ręce.
4. Strefa przygotowywania
Ta strefa to centralny punkt kuchni, który powinien być odpowiednio duży i co istotne – dobrze oświetlony. Najważniejszy w niej jest blat roboczy. To na nim kroimy, siekamy i łączymy ze sobą poszczególne składniki. Jak duży powinien być blat? W zasadzie można powiedzieć: jak największy. Oczywiście wymiary kuchni zawsze stanowią tu ograniczenie. Przyjmuje się, że wygodny blat kuchenny powinien mieć co najmniej 90 cm szerokości.
W strefie przygotowywania znajdziemy również drobne AGD (roboty kuchenne, blendery, ekspresy do kawy czy tostery), a także różne małe pojemniki na żywność (np. z kawą, cukrem, płatkami śniadaniowymi). Aby była ona w pełni funkcjonalna, musi być dobrze oświetlona. Świetnie sprawdzają się popularne oprawy podszafkowe, rozmieszczone wzdłuż blatu roboczego. Ciekawe rozwiązanie stanowią również szafki górne z podświetlanym dnem. Z jednej strony rzucają światło na blat, z drugiej – na zawartość szafki.
5. Strefa gotowania i pieczenia
Centralne miejsce zajmują w niej sprzęty: piekarnik, płyta grzewcza, kuchenka mikrofalowa i okap. Nowoczesne sprzęty można np. wbudować w szafkę, ukryć za frontem, a nawet schować w blacie roboczym. Wszystko, co niezbędne do gotowania, powinniśmy przechowywać w pobliżu płyty kuchennej – np. garnki oraz patelnie w szufladach pod płytą, a olej i szpatułki do smażenia w szufladzie tuż obok. Gotowanie będzie przebiegać sprawniej, gdy przedmioty będą w zasięgu ręki.
Warto wiedzieć: przy aranżacjach kuchennych często pojawia się pojęcie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki na planie kuchni powinny tworzyć trzy sprzęty: lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka/piekarnik.