Jaką baterię kuchenną wybrać? Słyszałeś już o kranie z wrzątkiem?

2012-08-10 16:57

Bateria kuchenna to detal, o którym nie można zapomnieć przy urządzaniu kuchni. Jak dobrać kran do wnętrza? Na co zwrócić uwagę? Przy wybieraniu baterii, warto zwrócić uwagę na jej funkcje. Ciekawym rozwiązaniem jest kran, z którego płynie wrzątek.

wrzątek z kranu baterie
Autor: Archiwum serwisu Wrzątek z kranu (materiały prasowe baterie firmy Itho, www.100c.pl).

Spis treści

  1. Bateria kuchenna: ważny element wyposażenia kuchni 
  2. Baterie kuchenna: podtynkowa czy natynkowa? Którą wybrać?
  3. Kran z wrzątkiem
  4. Kran z wrzątkiem: jak to działa? 
  5. Baterie do kuchni - GALERIE ZDJĘĆ

Bateria kuchenna: ważny element wyposażenia kuchni 

Przy zakupie baterii kuchennej pamiętajmy jednak o jej funkcjach. Bateria ma nie tylko ładnie komponować się z wystrojem kuchni, ale ma przede wszystkim spełniać swoje funkcje i ułatwiać kuchenne prace. Dlatego warto rozważyć zakup baterii do kuchni z obrotową i wyciąganą wylewką. Jej rozmiar i kształt powinniśmy uzależnić od naszych zwyczajów kuchennych. Jeśli używamy kranu głównie do mycia rąk, z powodzeniem możemy zdecydować się na niską wylewskę. Jeśli jednak często nalewamy wodę do garnków czy wysokich wazonów – rozważmy wylewkę wyższą, wyciąganą. Jeśli zlewozmywak znajduje się na wyspie razem z płytą grzewczą – najlepiej sprawdzi się kran z pełnym obrotem.

Ze względu na sposób montażu baterie kuchenne dzieli się na dwie podstawowe grupy:

  • Sztorcowe (zwane stojącymi) montuje się na obrzeżu zlewozmywaka lub w blacie kuchennym w specjalnie zrobionym otworze. Instalację wodną wystarczy doprowadzić w pobliże planowanego miejsca montażu. Zwykle łączy się ją z baterią za pomocą elastycznych wężyków.
  • Naścienne przymocowuje się bezpośrednio do instalacji wodnej. Musi więc ona być doprowadzona dokładnie do miejsca montażu baterii. Ważne jest też precyzyjne rozmieszczenie końcówek rur, aby dało się przymocować do nich baterię. Prace te trzeba wykonać przed wykończeniem ścian i ewentualnym położeniem glazury czy innej okładziny. Standardowo baterię ścienną umieszcza się 25-35 cm nad krawędzią zlewozmywaka, a rury prowadzi w odległości około 15 cm od siebie.

Polecamy: Nowoczesne baterie kuchenne. Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii kuchennej?

Baterie kuchenna: podtynkowa czy natynkowa? Którą wybrać?

Wymiana baterii kuchennej bardzo często podyktowana jej względami technicznymi. Niekiedy jednak, decydujemy się na jej zmianę z uwagi na aranżację wnętrza. Wybieramy model, który wpasuje się w stylistykę projektu kuchni, a przy tym będzie optymalnie spełniał swoje zadanie. Przed zakupem wybranego modelu baterii kuchennej warto również zwrócić uwagę na jej montaż. Planując wymianę baterii ściennej, często nurtuje nas pytanie czy jej wymiana będzie niosła za sobą konieczność większych remontów, czy będziemy musieli skuwać płytki? Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju baterii.

Mamy do wyboru baterię nadtynkową i baterię podtynkową. W przypadku tej pierwszej, przyłącza wody wyprowadzane są ze ściany, tak więc wystarczy ją jedynie przykręcić. Standardowa bateria natynkowa wyposażona jest w łączniki mimośrodowe, którymi można regulować położenie baterii względem przyłączy wody (nawet w obrębie 2 cm). Jeśli zdecydujemy się na baterię podtynkową pamiętajmy, że wówczas ze ściany wystaje tylko i wyłącznie wylewka, a cały korpus baterii ukryty jest pod tynkiem. W tym przypadku skucie płytek będzie konieczne. Zaletą jest natomiast to, że nie trzeba wycinać na nią otworu w blacie czy zlewie.

Kran z wrzątkiem

Teraz baterie kuchenne zapewnią nie tylko zimną i ciepłą wodę, ale również wrzątek, którym możesz zaparzyć kawę, herbatę, odkazić sztućce czy zblanszować warzywa. System ten sprawdził się w Wielkiej Brytanii, Skandynawii i Holandii, gdzie z baterii z wrzątkiem korzysta ponad 100 tysięcy gospodarstw domowych. Kran z wrzątkiem to bez wątpienia nowoczesne, innowacyjne udogodnienie, które doceni wielu zwolenników ergonomicznej kuchni.

Zobacz: Kuchnia nowoczesna czy klasyczna? Jaki styl kuchni wybrać? Podpowiadamy 

Wiele osób zastanawia się nad stopniem bezpieczeństwa sytuacji, gdy z kranu leci wrzątek. Nie musimy się jednak martwić, ponieważ producent zadbał o bezpieczeństwo. Strumień wrzątku uruchamiany jest oddzielnym kurkiem. Bateria z wrzątkiem wyposażona jest w odpowiedni system Child Protect. Posiada właściwe zabezpieczenie – kurek najpierw należy nacisnąć, a dopiero później przekręcić. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dziecko nie jest w stanie samodzielnie odkręcić kranu z wrzątkiem. Ponadto wylewka cały czas pozostaje zimna.

Przeczytaj: Wymiana baterii kuchennej: na co zwrócić uwagę, co wybrać? >>>

 

Kran z wrzątkiem: jak to działa? 

Początkowo woda zostaje przefiltrowana, by później trafić do bojlera umieszczonego pod zlewem. Następnie woda podgrzewana jest do temperatury 114 stopni Celsjusza. Dzięki temu wszystkie drobnoustroje w niej zawarte zostają zniszczone. Kolejnym etapem jest schłodzenie wody w przewodach do temperatury 100 stopni Celsjusza. Podgrzewanie 2,5 litra wody trwa 12 minut, następnie podgrzewacz przechodzi w tryb czuwania o niskim poborze mocy 10–12 W na godzinę, a koszt pracy podgrzewacza to nie więcej niż 50 groszy na dzień. Dodatkowo, stosując odpowiedni filtr, zredukujemy związki ołowiu o 90 proc., a związki chloru o 97 proc. Ponadto filtr poprawia smak i zapach wody z wodociągu, wydobywając tym samym lepszy i głębszy smak kawy czy herbaty.

Przeczytaj też: Filtr do wody w kuchni – na jaki się zdecydować? 

Baterie do kuchni - GALERIE ZDJĘĆ

To niezwykle ważny element kuchennego wyposażenia! Zobacz nasze galerie zdjęć i zdecyduj, jakie baterie możesz wybrać do swojej kuchni.