Jaki kolor powinien mieć gaz w kuchence? Który oznacza wyższe rachunki?
Gaz ziemny powinien mieć barwę jasnoniebieską. Czasem zdarza się, że płomień nagle zmienia kolor na żółty, pomarańczowy lub czerwony. Gdy to zauważymy, powinniśmy od razu działać. Gotowanie na takim gazie może przyczynić się do wyższych rachunków.
Co oznacza żółty, pomarańczowy i czerwony kolor gazu?
Prawidłowo spalający się gaz ziemny ma charakterystyczną jasnoniebieską barwę. Żółty, pomarańczowy i czerwony płomień oznacza, że gaz ziemny nie spala się całkowicie.
Niepełne spalanie się gazu wydłuża czas gotowania – w efekcie zużywamy go więcej i płacimy wyższe rachunki.
Okazjonalne zmiany koloru płomienia nie powinny nas martwić – sytuację zgłosić należy wtedy, gdy żółto-czerwony płomień utrzymuje się przez kilka godzin.
Dlaczego gaz ziemny zmienia kolor?
Powodów, dla których płomień gazu zmienia kolor jest kilka. Cześć z nich jest całkiem niegroźna i wymaga prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Są jednak sytuacje, gdy zmiana koloru gazu może oznaczać poważną usterkę.
Za nieprawidłowe spalanie gazu może odpowiadać np. zabrudzony od spodu garnek lub patelnia. Chwilowa zmiana płomienia to również wynik niedoczyszczonych lub źle zamontowanych palników kuchenki.
Palniki możemy wyczyścić w prosty sposób, zanurzając je na pół godziny w gorącym roztworze octu i wody (3:1).
Gdy mamy do czynienia ze starym sprzętem, zużyte części kuchenki mogą powodować zmianę koloru płomienia. Podobnie jak zanieczyszczona instalacja gazowa. W takich sytuacjach warto wezwać fachowca, który dokona przeglądu instalacji oraz serwisu urządzenia (wyczyści je).
Gdy mimo czystych palników i wizyty fachowca gaz wciąż pali się na żółto lub pomarańczowo, przyczyna może leżeć po stronie dostawcy gazu.
Najprawdopodobniej ma on chwilowe trudności z przesyłem gazu – by się upewnić, warto zadzwonić na infolinię i dopytać o ewentualne usterki.
Źródło: psgaz.pl