Jakie zioła warto mieć w kuchni? Najpiękniejsze doniczki na zioła w kuchni

2024-08-09 13:13

Kuchnia to miejsce do przygotowywania potraw, a żadne danie nie obędzie się bez przypraw i ziół. Wprawdzie możesz posiłkować się suszonymi ziołami kupionymi w sklepie, ale o ile bardziej aromatyczne będą te, do których dodasz świeże listki. Dowiedz się, jakie zioła warto mieć oraz zobacz nasz subiektywny przegląd, w którym znajdziesz najpiękniejsze doniczki na zioła do kuchni.

Spis treści

  1. Czy warto mieć świeże zioła w kuchni?
  2. Jakie zioła warto mieć w kuchni? 
  3. Gdzie trzymać zioła w kuchni? Doniczki na zioła do kuchni
  4. Jakie doniczki na zioła do domu?
  5. Gdzie trzymać zioła w kuchni?
  6. Jak często podlewać zioła w kuchni?
  7. Jaką wodą podlewać zioła?
  8. Dlaczego zioła nie chcą rosnąć w domu?
  9. Najpiękniejsze doniczki na zioła do kuchni. Zdjęcia
Listen on Spreaker.

Czy warto mieć świeże zioła w kuchni?

Jak już wspomniano we wstępie, posiadanie świeżych ziół w kuchni to ogromna wygoda. Zamiast sięgać po suszone przyprawy, możemy od razu dodać do potrawy świeże listki bazylii, mięty czy tymianku.

Świeże zioła nie tylko dodają smaku, ale również są pełne witamin i aromatów, których często ze względu na obróbkę nie znajdziemy w wersjach suszonych!

Poza tym posiadanie własnych ziół pozwala zaoszczędzić na ich regularnym kupowaniu w sklepie, co w dłuższej perspektywie przynosi oszczędności. 

Przykładowo: krzaczek bazylii kosztuje w markecie od 5 do nawet 7 zł. Chcąc przygotować pesto, potrzebuję przynajmniej czterech krzaczków, czyli muszę zapłacić za nie 20 — 28 zł. Makaron z pesto to wśród moich domowników jedno z ulubionych dań — potrafią o nie prosić nawet kilka razy w miesiącu, więc nie posiadając bazylii w kuchni, musiałabym w marketach zostawiać równowartość nawet i 100 zł! 

Jakie zioła warto mieć w kuchni? 

Jakie zioła na parapet w kuchni? To zależy od twoich osobistych preferencji. Zastanów się, których ziół w wersji suszonej używasz najczęściej. Możesz zaopatrzyć się w takie zioła jak:

  • bazylia – idealna do sałatek (np. caprese), dań kuchni śródziemnomorskiej i oczywiście do pesto
  • mięta – nadaje się do napojów (np. mohito), deserów oraz dań mięsnych
  • kolendra – popularna w kuchni azjatyckiej, ale i meksykańskiej, idealna do dań z ryżu i curry
  • pietruszka – to uniwersalne zioło, świetne do niedzielnego rosołu
  • rozmaryn – niezastąpiony w marynatach i daniach z ziemniakami.
  • tymianek – doskonały do zup, mięs i włoskiej carbonary

Gdzie trzymać zioła w kuchni? Doniczki na zioła do kuchni

Doniczki na zioła do kuchni to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także estetyczny dodatek. Ich różnorodność pozwoli na dopasowanie ich do stylu twojej kuchni. Zioła w doniczkach z kolei dodadzą wnętrzu naturalności i wprowadzając zieloną kolorystykę.

Doniczki na zioła do kuchni
Autor: Materiały prasowe/Loberon

Jakie doniczki na zioła do domu?

W czym trzymać zioła w kuchni? Oczywiście w doniczkach! Ich wybór jest równie ważny, co samych ziół. Doniczki powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale również estetyczne. Na rynku dostępne są różnorodne modele, np. ceramiczne, metalowe, drewniane, a nawet wiszące czy samonawadniające.

Gdzie trzymać zioła w kuchni?

Najlepszym miejscem będzie parapet lub półka blisko okna, gdzie rośliny będą miały dostęp do naturalnego światła. Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, warto rozważyć montaż doniczek na ścianie lub wykorzystanie doniczek wiszących.

Jak często podlewać zioła w kuchni?

Zioło ziołu nierówne. Każde ma inne potrzeby. Niektóre jednak lubią bardzo wilgotną glebę i nie tolerują przesuszenia. Mowa o mięcie i bazylii. Z kolei rozmaryn czy tymianek są bardziej odporne na suszę.

Uważaj jednak ze zbyt dużą ilością wody — może doprowadzić do gnicia korzeni.

Jaką wodą podlewać zioła?

Najlepiej podlewać zioła wodą odstaną, w temperaturze pokojowej. Woda z kranu może zawierać zbyt dużo chloru, który może szkodzić roślinom. Możesz również użyć wody deszczowej, która jest naturalnie miękka i nie zawiera dodatkowych substancji.

Pamiętaj, aby nie podlewać ziół zimną wodą lub zbyt ciepłą. Nagła zmiana temperatury może uszkodzić delikatne korzenie.

Dlaczego zioła nie chcą rosnąć w domu?

Powodów może być kilka: być może mają zbyt mało wody i dlatego usychają. Przykład z pierwszej ręki: jeśli kupisz bazylię w Lidlu i chcesz ją hodować u siebie w domu, wstaw ją do doniczki z wodą i dbaj, by nigdy jej jej nie brakowało. Tylko wtedy wypuści liście. 

Dlaczego zioła nie chcą rosnąć w domu? Być może mają za mało światła. Nawet jeśli stoją na parapecie, inne rośliny mogą je przysłaniać. Kolejnym powodem jest za mała doniczka. Spróbuj wyciągnąć swoje zioła z obecnej i przyjrzyj się korzeniom. Jeśli to jedna wielka plątanina, czas je przesadzić.

Zioła mogą nie rosnąć w domu, jeśli posadzisz je w ciężkiej, gliniastej ziemi. Najlepsza będzie przepuszczalna. 

Najpiękniejsze doniczki na zioła do kuchni. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:  Gdzie kupić modne doniczki 2024? Zdjęcia

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to:
Pomysłowa doniczka
Nasi Partnerzy polecają