Jonizator wody. Co to jest? Jak działa? Ile kosztuje? Czy warto kupić?
„Woda to życie” – tak często słyszymy i czytamy w różnych źródłach. Jesteśmy uczeni ile litrów dziennie powinniśmy wypijać, żeby zapewnić sobie zdrowie. Ale czy równie często mówi się o jakości wody, którą wypijamy?
Spis treści
Jonizator wody to urządzenie, które dzięki poddaniu wody procesowi elektrolizy sprawia, że staje się ona alkaliczna i podnosi się jej pH. Woda alkaliczna korzystnie wpływa na ludzki organizm – jej regularne picie wspomaga odporność i witalność, a także pomaga zwalczać różne schorzenia, spowodowane nadmiernym zakwaszeniem. Popularność jonizatorów miała swój początek w Japonii i na Dalekim Wschodzie, a stamtąd przywędrowała do Europy i USA.
Jonizacja wody – na czym polega?
Jonizacja wody to proces, w którym podnoszone jest pH wody, przy jednoczesnym obniżeniu jej ORP (ang. Oxidation Reduction Potential – potencjał redukcji utlenienia), za pomocą jonizatorów wody wykorzystujących elektrolizę lub specjalne minerały.
Wodę można zjonizować na dwa sposoby: przez przepuszczenie przez nią elektryczności lub przez użycie wspomnianych specjalnych minerałów (głównie koralowcem i turmaliną). Z tego względu jonizatory można podzielić na dwa typy – jonizatory mineralne oraz jonizatory-elektrolizery, gdzie jonizacja następuje za pomocą prądu elektrycznego.
Na czym zatem polega ten proces? Jonizacja wody podnosi pH wody do bardzo zasadowego i obniża wartość potencjału redox ORP. Im potencjał wody jest niższy, tym większy reduktor. Woda oddaje wolne elektrony wolnym rodnikom, przekształcając je w cząsteczki wody. Woda jonizowana (inaczej alkaliczna lub żywa) ma wysokie pH alkaliczne oraz obniżone wartości potencjału redox.
Polecany artykuł:
Jonizacja wody w jonizatorze następuje w procesie elektrolizy. Woda w jonizatorach naczyniowych (przelewowych) jest jonizowana za pomocą dwóch elektrod – anody i katody, natomiast w jonizatorach przepływowych zmiana pH i potencjał redox następuje w wyniku klasycznej elektrolizy wody. W urządzeniach tych są też filtry do głębokiego oczyszczania, które usuwają z wody zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie i bakterie.
Czy warto zainwestować w jonizator?
Każda inwestycja jest warta przemyślenia. Coś, co dla jednych okaże się wielką, pozytywną zmianą, dla innych może być neutralne lub wręcz zbędne. Dlaczego i kiedy warto kupić jonizator wody?
Są pewne kwestie, które są ważne dla każdego z nas. Jedną z nich jest zdrowie własne i bliskich. Choć jonizowana woda nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy zdrowotne, to ma wiele zalet i właściwości prozdrowotnych.
Polecany artykuł:
Dzięki procesowi jonizacji wody uzyskujemy dobrą jakościowo wodę o dużym potencjale antyoksydacyjnym. Picie wody alkalicznej wspomaga walkę ze stresem oksydacyjnym i powstawaniem wolnych rodników. Woda alkaliczna ułatwia też transport tlenu do komórek, przez co poprawia utlenienie narządów. Regularne picie takiej wody ma powodować zwiększenie energii, redukcję uczucia zmęczenia, a także poprawę stanu skóry, ochronę naczyń krwionośnych oraz ogólne lepsze nawodnienie organizmu, co z kolei odczuwane jest poprzez poprawę sprawności intelektualnej, koncentracji i napięcia skóry.
W przeciwieństwie do wody alkalicznej zjonizowana woda kwasowa nie powinna być spożywana, ale ma inne korzystne właściwości. Ma zastosowanie głównie zewnętrzne: do dezynfekcji ran, odnowy naturalnej kwasowości skóry, dezynfekcji pomieszczeń czy w gospodarce ekologicznej. Może być stosowana do płukania gardła (ale nie wolno jej pić ani połykać). Zabija bakterie, wirusy i grzyby.
Jaki jonizator wybrać?
Kiedy już wiemy, czym jest jonizator i na czym polega proces jonizacji, a nawet jesteśmy zdecydowani na zainwestowanie w takie urządzenie, przyjrzyjmy się im dokładniej. Na co zwrócić uwagę?
Jonizatory wody dzielą się na dwa rodzaje: jonizatory naczyniowe (przelewowe) oraz jonizatory przepływowe. Jonizatory naczyniowe służą do wytwarzania wody żywej (alkalicznej) i martwej (kwaśnej) z wody, którą nalewamy do urządzenia. Są tańsze i sprawdzą się w małych gospodarstwach domowych (1-2 osoby). Jonizatory przepływowe instaluje się przy bateriach umywalkowych i ujęciach wody.
Przy wyborze jonizatora warto zadać kilka pytań:
- Jaka jest moc urządzenia? Ma ona wpływ na wydajność oraz szybkość wody o parametrach, które nas interesują.
- Jakie są wymiary jonizatora? Ich wielkości są różne, co warto wziąć pod uwagę. Jonizatory nablatowe są duże, przez co w domach lepiej sprawdzą się te podblatowe.
- Jaka jest pojemność? Większa pojemność komór to zmniejszenie zużycia prądu oraz łatwiejsza i bezpieczniejsza wymiana elektrod.
- Czy jest port na minerały (dot. jonizatorów przepływowych)? Taki port ułatwia wzbogacanie wody w minerały (np. w turmalin i sól himalajską). Jak podkreślają producenci, to rozwiązanie jest dostępne w najwyższej klasy jonizatorach.
- Z jakiego materiału wykonane są płytki? Urządzenia z płytkami stalowymi będą działać najkrócej, najdłużej – z płytkami tytanowymi. Niektóre firmy pokrywają płytki metalowe warstwą srebra, co nieco wydłuża ich żywotność.
Inne kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie jonizatora, to zakres pH (im szerszy, tym lepiej), gwarancja bezpieczeństwa (m.in. oznaczenie produktu jako wolnego od ftalanów) czy długa gwarancja w przypadku awarii urządzenia. Istotny jest też przepływ wody. Choć mogłoby się wydawać, że im większy przepływ wody, tym lepiej, jednak najlepiej zdają egzamin te o przepływie wody ok. 1 litr/min. Kluczowym parametrem jest jakość otrzymywanej wody – ORP powinno być niskie, a pH wysokie. Zdarza się, że haczykiem marketingowym jest podawanie przez producentów ilości elektrod. Nie należy się tym sugerować – ważna jest ich powierzchnia, a nie ilość. Jonizator może być przenośny lub stacjonarny – upewnijmy się przed zakupem, jaki rodzaj bardziej spełni nasze oczekiwania. Ceny inwestycji w urządzenie do jonizacji wody zaczynają się od ok. 1000 zł, a najdroższe modele kosztują ok. 6000 zł.
Autor: mat. prasowe Grohe
Bateria BLUE HOME, z systemem filtrującym, możliwość uzyskania wody schłodzonej i gazowanej, Grohe