Kamień nad blatem w kuchni - inspiracje. Jak wybrać odpowiedni materiał?

2025-02-24 12:56

Kamień nad blatem w kuchni doda wnętrzu szlachetności. Poza tym, że ładnie wygląda, jest również funkcjonalny i stosunkowo łatwo go utrzymać w czystości. Kamień na ścianie w kuchni sprawdzi się zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i klasycznych. Sprawdź nasze inspiracje i praktyczne porady.

Spis treści

  1. Kamień nad blatem w kuchni
  2. Jaki kamień naturalny wybrać do kuchni?
  3. Ściana nad blatem w kuchni - dekoracyjny i trwały materiał
  4. Konglomerat na ścianę w kuchni
  5. Kamień nad blatem w kuchni - zdjęcia.

Wykończenie ściany nad blatem w kuchni płytkami ceramicznymi to standard, który dominuje w tradycyjnych kuchniach. Kamień to materiał, który stosunkowo od niedawna gości w aranżacji tej przestrzeni. Jest równie praktyczny jak płytki, a bardziej oryginalny i nadający kuchni nowoczesności. 

Kamień nad blatem w kuchni

Ściana w kuchni to jeden z bardziej widocznych elementów dekoracji kuchni. Powinna być nie tylko ładna, ale i praktyczna. Miejsce w okolicach okapu, zlewu czy blatu jest narażone na częste zabrudzenia i zachlapania, dlatego warto je zabezpieczyć trwałym materiałem.

Kamień znakomicie nadaje się na powierzchnie nadblatowe, które mogą stanowić przedłużenie blatów, wykonanych z tego samego materiału. Materiał ten można także łączyć z drewnianymi, metalowymi, bądź szklanymi wykończeniami – czyli trzech materiałów, bez których nie sposób sobie wyobrazić aranżacji nowoczesnej kuchni.

Dla przykładu kuchenną ścianę z kamienia wspaniale ociepla drewniany blat, który często wyróżnia meble w stylu rustykalnym, nowoczesnym, bądź klasycznym.

Zobacz także: Blaty kuchenne. Jaki blat kuchenny wybrać? Porady i porównanie materiałów

Jaki kamień naturalny wybrać do kuchni?

Kamienie o strukturze porowatej, na przykład piękny i szlachetny trawertyn, są trudniejsze do utrzymania w czystości. Jako okładzina ścienna do kuchni ten rodzaj kamienia nadaje się dopiero po wypełnieniu masą kamienną najgłębszych i największych otworów i zaimpregnowaniu całej powierzchni.

Również mniej praktyczny na ściany w kuchni jest marmur, który wchłania tłuszcz i łatwo się plami. Aby tego uniknąć, można stosować odpowiednie impregnaty. Okładzina kamienna może mieć formę płyt, płytek lub mozaiki. 

Kamienne płytki układa się jak płytki ceramiczne, przyklejając je do ściany, a przestrzeń między nimi wypełnia się spoinami. Powinny być one wąskie (0,2-0,6 cm), w kolorze zbliżonym do barwy kamienia. Do fugowania płytek z kamienia należy używać zapraw cementowych uelastycznionych, a do płytek marmurowych – specjalnych zapraw uelastycznionych do marmuru.

Ściana nad blatem w kuchni - dekoracyjny i trwały materiał

Najlepszym kamieniem na ścianę w kuchni jest granit, nie wchłania tłuszczu i jest odporny na działanie związków chemicznych, a dzięki gładkiej powierzchni łatwo się je czyści. 

Jeśli chodzi o kolorystykę kamienia, obecnie najpopularniejsze są neutralne kolory, odcienie beżów, szarości oraz czerń. Do kuchni najczęściej wybierane ciemne odcienie, jako akcent w jasnej kuchni lub jako jeden z kolorów kontrastującej mozaiki.

Polecamy: Blaty kuchenne. Jaki blat kuchenny wybrać? Porady i porównanie materiałów

Kamień nad blatem w kuchni
Autor: Kerkez / iStock / Getty Images Plus

Konglomerat na ścianę w kuchni

Podobne efekty estetyczne można osiągnąć, wybierając popularne, chociaż bardzo drogie konglomeraty kamienia. Dzięki swojemu podstawowemu składnikowi, jakim są minerały – granit i kwarc – są twarde, wytrzymałe na uszkodzenia i wysoką temperaturę. Są też odporne na plamienie – nie szkodzi im tłuszcz i sok.

Utrzymanie w czystości ściany nad blatem nie stanowi problemu. Dzięki dodatkowym składnikom – pigmentom – mogą mieć różne kolory, ale najbardziej popularne są te, które przypominają naturalny kamień: granit lub marmur.

Najpowszechniejszym materiałem kompozytowym, z którego robi się okładziny ścienne do kuchni, jest corian – połączenie akrylu, naturalnych minerałów i pigmentu. To materiał bardzo trwały, odporny na wszelkie zabrudzenia i działanie różnych, nawet bardzo agresywnych środków czyszczących. Dzięki akrylowi jest przyjemny w dotyku (przybiera temperaturę otoczenia). Jest to materiał bardzo łatwy do renowacji – wszelkie ubytki, rysy i zadrapania można usunąć bez uszczerbku dla barwy i jakości powierzchni.

Można go dowolnie formować, a miejsca połączeń między poszczególnymi elementami nie są widoczne. Jako materiał na ściany nad blatem jest wręcz idealny: wraz z blatem może stanowić pozbawioną połączeń całość, ale niestety jest to materiał bardzo kosztowny.

Kamień nad blatem w kuchni - zdjęcia.

Przeczytaj także: Zachwycające firanki do salonu i sypialni, które odmieniają każdą przestrzeń. Moc inspiracji!