Kieliszki do whisky, koniaku, nalewek: jak serwować aromatyczne alkohole?
Sposób serwowania trunków wpływa na ich smak. Dlatego whisky, koniak, brandy, grappę czy domowe nalewki i likiery warto podawać w odpowiednich kieliszkach. W ten sposób najlepiej rozwiną swój smak i aromat. Czym wyróżniają się kieliszki do whisky i koniaku, a czym te do nalewek?
Autor: Thinkstockphotos.com
Do whisky najlepsza jest szklanka o grubym dnie.
Spis treści
- Kieliszki i szklanki do whisky
- Kieliszki do koniaku
- Kieliszki do nalewek i likierów
- Porto, sherry i... miód pitny!
Kieliszki i szklanki do whisky
Whisky tradycyjnie podaje się w solidnych szklankach o grubym dnie, które dobrze podtrzymują temperaturę alkoholu z lodem. Takie szklanki mają często nazwę tumbler lub old fashion.
Spotykane są też tzw. kieliszki degustacyjne do whisky i winiaków. Ich czasza ma kształt tulipana – szerokiego na dole, następnie przewężonego w środku i smukłego u góry. W takich kieliszkach można serwować różne winiaki: od brandy po włoską grappę.
Kieliszki do koniaku
Forma kieliszka do koniaku ściśle wiąże się ze sposobem jego smakowania. Taki alkohol pije się powoli, a właściwie bardziej cieszy jego aromatem. Kieliszki do koniaku są pękate i oparte na bardzo krótkiej nóżce. Spotykane są modele, w których nóżka jest właściwie zredukowana – wtedy są zbliżone do szklanki, ale o krawędziach zwężających się u góry. Koniak nalewa się mniej więcej do 1/4 wysokości kieliszka.
Zainteresuje Cię również: Kieliszki do wina: w czym podawać wino czerwone, białe i musujące?
Autor: Thinkstockphotos.com
Ulubiony drink bohaterek serialu Sex the City - Cosmopolitan! Składniki: 40 ml wódki 20 ml likieru żurawinowego sok z limonki 10 ml syropu żurawinowego cząstka mandarynki do ozdoby Sposób przygotowania: drink Cosmopolitan Wszystkie składniki razem z pokruszonym lodem i sokiem wyciśniętym z limonki dokładnie mieszamy w shakerze. Koktajl podajemy w stożkowatym, schłodzonym kieliszku. Tak przygotowany drink idealnie sprawdzi się podczas sylwestrowej imprezy!
Autor: Anna Rychlewicz
Kieliszki do wina dzielimy na te, w których serwuje się wino białe, i te, w których podajemy wino czerwone. Do wytrawnych czerwonych i cięższych win idealnie nadają się pękate kieliszki zwężane u góry, ponieważ skupiają aromaty, redukują taniny. Lżejsze i różowe wina można podawać w kieliszkach z prostym rantem. Fot. New Cottage, cena: 79 zł, Villeroy Boch.
Kieliszki do nalewek i likierów
Różnica między nalewką a likierem jest trudna do określenia. Faktem pozostaje jednak, że nalewki to rodzime trunki, o długiej, wielowiekowej tradycji domowej produkcji. Z kolei likiery pochodzą z Włoch. Ponieważ obydwa aromatyczne (i zwykle bardzo słodkie!) trunki są dość podobne, można je serwować w jednakowych kieliszkach. Najlepsze będą, mówiąc w skrócie, miniaturki kieliszków do wina. Wyróżniają się malutkimi czaszami opartymi na smukłych nóżkach. Nieduża pojemność sprawdza się podczas tradycyjnego degustowania nalewek – kiedy gospodarz częstuje każdego z gości jednym kieliszeczkiem, a później... chowa swoje alkoholowe skarby z powrotem do spiżarni. Co więcej, nie stanowi to nietaktu, lecz wręcz powinno być dobrze widziane!
Porto, sherry i... miód pitny!
Świat alkoholi jest niezwykle bogaty i właściwie każdy kraj, czy nawet region, ma swoje lokalne specjalności. Na przykład znane porto to specjalność Portugalii, a dokładnie – doliny rzeki Duero. Wzmacniane wino ma także odmianę białą, choć w Polsce można kupić przede wszystkim czerwone. Porto najlepiej serwować w kieliszkach przypominających te do wina czerwonego, ale o wiele mniejszych – o pojemności około 100 ml. W takich kieliszków warto też podawać sherry.
Często dylemat pojawia się w przypadku polskiego miodu pitnego. Czy serwować go w szkle? Właściwie to jeden z niewielu alkoholi, dla którego szkło nie jest wskazane. Lepsze będą gliniane kubeczki.