Klasyczna KUCHNIA Z WYSPĄ: PROJEKTY - kiedy można mieć wyspę w kuchni?

2013-05-17 9:46

Łączenie klasyki z nowoczesnością to modny ostatnio trend w urządzaniu kuchni. Zobacz pomysłową aranżację kuchni, w której klasyczne białe meble kuchenne tworzą udany duet z nowoczesną murowaną wyspą. Przeczytaj porady projektantki wnętrz: kiedy można mieć wyspę w kuchni oraz jakie są sposoby wykorzystania kuchennej wyspy.

Spis treści

  1. Wyposażenie kuchni z wyspą
  2. Sposoby wykorzystania wyspy w kuchni:
  3. Wyspa w kuchni - kiedy możesz ją mieć?

Gdy wybierali miejsce do małżeńskiego życia, Grzegorz postawił warunek: Saska Kępa. Ma do tej dzielnicy sentyment, bo jego rodzina mieszka tu od pokoleń. Znaleźli wymarzone mieszkanie - 90 metrów na siódmym piętrze z widokiem na okolicę i z tym ogromnym tarasem. Wystrój mieszkania narzuciły rodzinne pamiątki i nieustannie rosnąca kolekcja staroci. Bo teraz na pchli targ na Koło i do Broniszów jeżdżą w niedzielę razem. Mimo dużej powierzchni mieszkanie wyglądało na ciasne z powodu wąskich korytarzy i oddzielnej kuchni. Architekt wnętrz Berenika Ziemkiewicz doradziła wyburzenie ścian i zaaranżowanie otwartej kuchni z wyspą. Basi, która lubi gotowanie, nie trzeba było długo namawiać. Większość prac wykonał Grzegorz z pomocą wujka żony. Własnoręcznie obmurował wyspę piaskową cegłą. Co prawda remont trwał przez to dłużej, ale przyniósł im obojgu satysfakcję i spore oszczędności.

Wyposażenie kuchni z wyspą

Pomiędzy wyspą a salonem stoi okrągły rozkładany stół. Na co dzień zajmuje mało miejsca, a świetnie się sprawdza podczas rodzinnego biesiadowania. Klasyczne białe meble kuchenne nie przytłaczają wnętrza i pasują do nich stare przedmioty. Lodówka i zamrażarka zostały ukryte w szafie. Fronty szafek kuchennych w kolorze ciepłej bieli optycznie powiększają wnętrze. Kryształowy żyrandol na wyspą został kupiony w Boutique Pierrot, zainstalowany w kuchni żyrandol mosiężny pochodzi z bazaru na Kole. Dębowa klepka ułożona w jodełkę została połączona z beżowym gresem. Obie podłogi mają ciepły odcień.

Blaty i zlew zostały wykonane z czarnego łupka. Nad blatem białe połyskujące płytki wymuszają porządek. Basia ozdobiła kuchnię stylowymi dodatkami: stara waga pochodzi z targu na Kole, stojak na kubeczki i porcelana ze sklepu W Małym Dworku, a porcelanowy ptaszek z AlmiDécor. Baterię retro dobrali z firmy Tres.

Sposoby wykorzystania wyspy w kuchni:

  • wyspa blat - powierzchnia zalecana to 80-90x120 cm;
  • wyspa z płytą grzejną - po obu stronach płyty grzejnej powinny być blaty o szerokości min. 40 cm; konieczny jest okap, ale uwaga - zbyt duża odległość od pionów wentylacyjnych zmniejszy wydajność okapu;
  • wyspa ze zlewozmywakiem i płytą grzejną - taka wyspa powinna mieć 210x80-90 cm; trzeba doprowadzić do niej wodę i kanalizację oraz zainstalować okap; jeśli nie da się poprowadzić odpływu kanalizacyjnego w stropie, można wykorzystać warstwy posadzki (zwykle mamy do dyspozycji około 10 cm), ale można to zrobić tylko wtedy, gdy odległość od pionu kanalizacyjnego jest niewielka;
  • wyspa z miejscem do jedzenia - blat roboczy powinien mieć wysokość 85-90 cm, a blat do spożywania posiłków 75 cm

Wyspa w kuchni - kiedy możesz ją mieć?

  • Kuchnia z wyspą powinna mieć minimum 20 m2. Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, lepiej o wyspie zapomnieć.
  • Kuchnia otwarta może być mniejsza, lecz zwrócona w stronę pokoju dłuższym bokiem.
  • Odległość między wyspą a meblem lub ścianą to najmniej 90 cm.

architekt wnętrz Berenika Ziemkiewicz

Nasi Partnerzy polecają