Kolor w kuchni: jak wprowadzić do aranżacji kuchni kroplę koloru?
Kolor w kuchni? Tak! Styl minimalistyczny i monochromatyczna kolorystyka niezmiennie wiodą prym w aranżacji kuchni, jednak nie każdy gustuje w tonących w bieli, sterylnych wnętrzach. Poza tym gotowanie i jadanie w barwnej kuchni zdecydowanie poprawia humor i apetyt! Jeśli nie wiesz, jak wprowadzić do aranżacji kuchni kroplę koloru, sprawdź galerię przykładowych wnętrz z kolorowymi meblami, zabudową kuchenną, ścianą nad blatem lub naczyniami i drobnymi elementami wyposażenia w intensywnych barwach.
Autor: Mariusz Bykowski
Pamiętaj, że w małych pomieszczeniach należy unikać pokrywania ciemnymi kolorami dużych powierzchni, ponieważ zmniejszają one optycznie wnętrza. W takim przypadku lepiej jest zdecydować się na pastelowe odcienie intensywnych barw.
Spis treści
- Kolory w kuchni: zdecydowanie lub subtelnie
- Sprawdź: kuchnia czerwona, kuchnia fioletowa, kuchnia szara, kuchnia zielona
Urządzając kuchnię, pożycz kolory od kwiatów, owoców lub nieba, a zobaczysz, jak zrobi się swojsko i przytulnie! Odważnym polecamy pokrycie kolorem całej zabudowy kuchennej lub ściany nad blatem, a miłośnikom nieco subtelniejszych rozwiązań – kolory w kuchni w postaci naczyń i dodatków dekoracyjnych utrzymanych w obrębie jednej barwy.
Kolory w kuchni: zdecydowanie lub subtelnie
Neutralne biele czy beże w kuchni są bezpieczne i łatwe do zaaranżowania, więc te kolory w kuchni wybieramy najczęściej. Jednak, tak jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, warto nadać swojej kuchni osobistego charakteru, a cóż odda go lepiej niż ulubione kolory? Plusem wprowadzania do aranżacji kuchni kropli koloru jest to, że bez problemu zrobisz to w każdym dowolnym momencie – przy urządzaniu nowego mieszkania lub odświeżaniu wystroju starej kuchni, a nawet bez okazji, jako samodzielny zabieg aranżacyjny! Aby całkowicie odmienić wygląd wnętrza, wystarczy przemalować choćby jedną ścianę w kuchni (najczęściej jest to ściana nad blatem). Jeśli masz dość odwagi, tego typu aranżację kuchni dopełnij kolorowymi meblami, a efekt będzie pełniejszy. Alternatywą jest postawienie na zabudowę kuchenną utrzymaną w danym kolorze. Pamiętaj jednak, że w małych pomieszczeniach należy unikać mocnych kontrastów, a także pokrywania ciemnymi kolorami dużych powierzchni, ponieważ zmniejszają one optycznie wnętrze kuchni. W takim przypadku lepiej jest zdecydować się na stonowane zestawienia kolorów w kuchni i pastelowe odcienie intensywnych barw. Ponadto jeśli stawiasz na pokrycie kolorem całej ściany w kuchni lub zabudowy kuchennej, dopilnuj, by reszta aranżacji utrzymana była w neutralnej kolorystyce. Jeżeli nie jesteś gotowy na całkowitą metamorfozę, zacznij małymi krokami – wprowadź kolor w postaci drobnych elementów wyposażenia, naczyń i dodatków dekoracyjnych. Aby efekt końcowy nie był chaotyczny, wszystkie naczynia i urządzenia stojące na widoku wybierz w obrębie jednej barwy. W drugim kolorze mogą być na przykład tekstylia (rękawice, ściereczki, fartuch).