Kredens do kuchni: wielki powrót!
Kredens do kuchni, czyli powrót do tradycji! W czasach, gdy w naszych kuchniach królują szafki „z metra”, czyli jednolita zabudowa kuchenna, warto zastanowić się nad odejściem od utartego podejścia i postawić na klasykę! Kredens to mebel, który łatwo jest wpasować w prawie każdą aranżację, a jego obecność jest nieoceniona w dodawaniu kuchniom charakteru i urody. Oto galeria zdjęć, która pokazuje, że kredensy coraz częściej pojawiają się w naszych kuchniach i jadalniach!
Autor: GREEN CANOE STUDIO
Spis treści
- Kredens do kuchni: do wnętrza klasycznego, romantycznego, minimalistycznego
- Powrót do tradycji - wnętrza w stylu klasycznym - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ
W dawnych czasach obecność kredensu w kuchni czy jadalni świadczyła o zamożności domu. Wystawiane w nim były rodzinne srebra i porcelana – chluba gospodarzy. W dolnej części znajdowała się wyłożona aksamitem szuflada do przechowywania sztućców. Najbardziej kunsztownie dekorowano kredensy epoki wiktoriańskiej, z drzwiczkami rzeźbionymi w motywy roślinne lub zwierzęce. Popularny był także kredens z otwartymi półkami do eksponowania talerzy i półmisków. Kiedy popularność zdobyła jednolita zabudowa kuchenna, mebel ten odszedł do lamusa, jednak od kilku lat obserwujemy jego wielki powrót. W naszych domach na dobre zagościły masywne formy z lat 30. i 50. ubiegłego wieku, lekkie vintage'owe kredensy, ozdobne eklektyki i współczesne meble tego typu, naśladujące dowolny styl.
Czytaj też: Klaysyczne meble do salonu: 10 pomysłów na salon w stylu klasycznym
Kredens do kuchni: do wnętrza klasycznego, romantycznego, minimalistycznego
Mimo swojej klasycznej formy, kredens do kuchni doskonale wpasowuje się w prawie każdy styl aranżacji. Warto to wykorzystać, ponieważ mebel ten jest niezastąpiony w dodawaniu kuchniom wyjątkowego charakteru i urody, ponadto jest on idealnym miejscem do przechowywania i eksponowania naszych kuchennych skarbów. Kredens jest naturalnym dopełnieniem aranżacji w fasonach takich jak styl klasyczny, styl dworkowy, styl romantyczny, styl prowansalski, styl rustykalny czy retro. Może wtapiać się kolorystycznie i stylistycznie w resztę wystroju lub stanowić kontrastowy element aranżacji.
Co więcej, kolorowy kredens do kuchni lub mebel tego typu w nieco odmiennym od reszty otoczenia stylu zastąpi wszelkie inne dekoracje w pomieszczeniu – przyciągnie wzrok, wyeksponuje dany fragment kuchni i nada jej niepowtarzalnego charakteru. W kuchniach minimalistycznych (zarówno kolorystycznie, jak i stylistycznie) dobrze jest umieścić kredens, którego naturalna barwa i klasyczny charakter ocieplą wizualnie pomieszczenie. Olśniewające bielą wnęrze jest schludne i efektowne, ale także zimne. Kredens w naturalnym odcieniu drewna rozświetli tego typu kuchnię, emanując cudownym ciepłem, które ogrzeje śnieżne biele i surowe płytki ceramiczne. Nie musi to być ultraefektowny, stylowy mebel – wystarczy zwykły, skromny kredens. Nie bez znaczenia jest także zawartość kredensu. Forma tego mebla (obecność otwartej lub przeszklonej nadstawki) pozwala nam na wyeksponowanie porcelany, ładnych talerzy, kubków, dzbanków i półmisków - doskonale odznaczać się będą staroświeckie akcesoria kuchenne. Również ten element bezbłędnie ociepla wnętrza, dodaje im osobistego charakteru, a przy okazji zdobi.
Zobacz też: Gościnna aranżacja wnętrz domu w tradycyjnym stylu dworkowym
Kuchnie tradycyjne zawsze na czasie. Drewniane meble kuchenne
Tradycyjne kuchnie. Aranżacja kuchni w dobrym stylu
Powrót do tradycji - wnętrza w stylu klasycznym - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ
Obejrzyj interesujące aranżacje wnętrz w tradycyjnych fasonach!
Autor: cuckooland.com
W aranżacji salonu (Cuckooland.com) wykorzystano naturalne materiały: drewno, wiklinę, skórę i wełnę. Tę szorstkość wystroju podkreśla także komoda zrobiona z surowego drewna. Jest płaska i długa, wsparta na wysokich metalowych nogach. Dzięki temu wygląda lekko, właściwie mogłaby także wisieć. Ścianę nad nią zagospodarowano lustrem i (co ciekawe) wiszącą rośliną oraz lampionami. Całości dopełniają biurkowa lampa i kilka drobiazgów.
Autor: archonica
Przestronna, niezwykle widna kuchnia, zgodnie z życzeniem inwestorów, została zaprojektowana w klasycznym stylu kolonialnym. Ciemnobrązowy kolor klasycznych mebli, wykonanych z orzecha, został podkreślony białymi blatami, białym stylizowanym piekarnikiem i urokliwym białym żyrandolem. Wszystko to muśnięte złotymi akcentami, tworzy niezwykle spójną kolorystycznie całość. Jasna tapeta w drobny kwiatowy wzór doskonale komponuje się z tymi pięknymi klasycznymi meblami, jednocześnie dodając wnętrzu lekkości. Wysokie wnętrze znakomicie przyjęło drewniany sufit, tak charakterystyczny dla stylu kolonialnego.
Autor: mchome.pl
Autor: Tom Blachford
Bar został wykonany z drewna i miejscami wykończony płytkami ceramicznymi oraz blachą falistą.
Autor: Yassen Hristov
Górska chata położona jest na malowniczym półwyspie Stylchyn. Jest to miejsce o niezwykłej historii – w sąsiedztwie uratowanych przed zalaniem, zabytkowych drewnianych willi, zagród i murowanych piwniczek ze spichlerzami, pochodzących z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.