Kuchenne tekstylia – zazdrostki, obrusy, ścierki, podkładki. Jak je dobierać, by było pięknie? Co warto mieć w kuchni?

2024-07-22 14:17

Tekstylia w kuchni to nie tylko praktyczny niezbędnik. Grają także ważną rolę w jej wystroju – ocieplają wnętrze i dodają mu stylu. Podpowiadamy, jak z wyczuciem je dobierać, by osiągnąć doskonały efekt dekoracyjny, oraz na co zwracać uwagę przy zakupie, by sprawdzały się w codziennym użytkowaniu i dobrze znosiły liczne prania. Poniżej najważniejsze wskazówki i inspirujące aranżacje kuchni z tekstyliami w roli głównej.

Spis treści

  1. Co to są tekstylia kuchenne?
  2. Kuchenne tekstylia – jak je dobierać do wystroju kuchni?
  3. Najlepszy sposób na błyskawiczną metamorfozę wnętrza
  4. Tekstylia kuchenne – zwróć uwagę na ich jakość

Co to są tekstylia kuchenne?

Na kuchenne tekstylia składa się mnóstwo rzeczy: są to zasłony lub rolety, zazdrostki, lambrekiny, abażury, obrusy, bieżniki, serwetki, podkładki pod talerze i kubki, ścierki, łapki, fartuchy. Do tekstyliów zaliczamy też materiałowe pojemniki (usztywniane albo miękkie) na pieczywo, warzywa i owoce, ziarna, a także ogrzewacze na imbryki, organizery na ścianę, woreczki na drobiazgi, powłoczki na poduszki na krzesła, a nawet torbę na zakupy, która wisi na haczyku itp. Tkaninami wykłada się również koszyki wiklinowe albo druciane. No i są jeszcze dywaniki! Jest więc w czym wybierać.

Nie musisz kuchni „ubierać” w tkaninę od góry do dołu (tego też nie polecamy!), ale też nie rezygnuj z niej zupełnie, nawet jeśli kochasz minimalizm, bo kuchnia bez tekstyliów sprawia wrażenie zimnej i sterylnej. Nie przepadasz za obfitą dekoracją okien? Wybierz roletę albo zazdrostkę. Możesz też poprzestać na podkładkach pod talerze i ładnych ścierkach. Lubisz gotować? Przydadzą ci się fartuch i łapki. Dywanik ozdobi podłogę, a położony przy ciągu roboczym osłoni płytki przed uszkodzeniem, w razie gdy coś cięższego poleci na ziemię. Może też przydać się w kąciku jadalnianym: podkreśli tę strefę i dodatkowo zapobiegnie porysowaniu posadzki nogami krzeseł. Abażur lampy wiszącej nad blatem da z kolei miękkie, łagodne światło, które tak ceni się podczas jadania posiłków i pogawędek przy stole.

Kuchenne tekstylia – jak je dobierać do wystroju kuchni?

Przy wyborze tekstyliów do kuchni albo tkanin do samodzielnego uszycia akcesoriów, należy przede wszystkim kierować się wystrojem wnętrza. Wprowadzone dodatki powinny z nim harmonizować i podkreślać jego charakter. A wszystkie zasłonki, zazdrostki, ściereczki, fartuszki itp. niech będą spójne stylowo. Nie znaczy to, że mają być od sztancy, w jednym kolorze i wzorze, bo... będzie

nudno! Część może być w deseń, część gładka albo w uzupełniający motyw, lecz tu i tam powtarza się kolor lub wzór.

W kuchniach retro i klasycznych warto wybrać kwiaty, lamówki, koronki i falbanki. W aranżacji rustykalnej odnajdzie się też babcina makatka albo stary obrus ręcznie haftowany. W kuchni nowoczesnej, także w stylu skandynawskim, odnajdą się różne tekstylia, np. w nadruki nawiązujące do mody z lat 60.–70. XX wieku, w „motywy kulinarne” (ale nie kiczowate!) czy zdobione napisami. Biofiliczna kuchnia pokocha tkaniny w botaniczne i faunistyczne desenie, a ta eko – np. gładkie w odcieniach ziemi.

Wystój boho można podbić materiałami gładkimi w beżach i szarościach ozdobionych małymi chwostami czy nadrukiem w duchu etno. Dobrym pomysłem, bez względu na wystrój kuchni, jest uzupełnienie kilku rzeczy kolorowych lub wzorzystych, tekstyliami gładkimi. Są dobrym tłem dla wyrazistych „sióstr i braci”, zawsze też uspokajają aranżację.

Najlepszy sposób na błyskawiczną metamorfozę wnętrza

Znudziła ci się aranżacja kuchni? Nie trzeba robić malowania i kupować nowych sprzętów! Wystarczy wymiana np. zasłon, ścierek, fartucha i podkładek czy dywanika – to najprostszy i najszybszy sposób na zmianę wystroju kuchni. Warto mieć kilka przemyślanych kompletów kuchennych tekstyliów. Dopasuj je do sezonów albo… nastroju.

Tekstylia kuchenne – zwróć uwagę na ich jakość

Kuchenne tekstylia, zwłaszcza te mające bezpośredni kontakt z jedzeniem, mogą się bardzo pobrudzić. Dlatego powinny być z bawełny czy lnu z możliwością prania w temperaturze co najmniej 60°C. Wysoka jakość to także gwarancja, że odplamianie nie odbarwi materiału.

Zwracaj uwagę na nici, kupując kuchenne tekstylia albo szyjąc je w domu. Powinny być naturalne, odporne na wysoką temperaturę! W przypadku użycia nici sztucznych po praniu lub prasowaniu skurczą się, powodując falowanie brzegu.

Nasi Partnerzy polecają