Kuchnia dwurzędowa z oknem, z wyspą. Funkcjonalna kuchnia w układzie równoległym
Kuchnia dwurzędowa, zwana jest kuchnią równoległą, lub o układzie równoległym. O ile nie ma wątpliwości co do jej funkcjonalności, to jak urządzić kuchnię dwurzędową, by była ładna i nie wyglądała monotonnie?
Autor: Mariusz Bykowski
Pomysł na aranżację kuchni dwurzędowej, równoległej.
Spis treści
- Długa wąska kuchnia
- Kuchnia dwurzędowa, czyli jaka?
- Ergonomia w kuchni dwurzędowej
- Jakie fronty do kuchni dwurzędowej?
- Kuchnia dwurzędowa z oknem
- Kuchnia dwurzędowa z wyspą
- Kuchnia dwurzędowa. Inspiracje
- Oświetlenie nad blatem roboczym w kuchni. Oświetlenie blatu kuchennego LED
Długa wąska kuchnia
Długa wąska kuchnia jest przestrzenią trudną do urządzania. Niełatwo rozmieścić w niej podstawowe funkcje, tak by nie była nijaka i monotonna. Podczas projektowania wąskiej kuchni dwurzędowej warto skorzystać z zasad ergonomii – pomagających w optymalnym zagospodarowania przestrzeni kuchennej.
Kuchnia dwurzędowa, czyli jaka?
Aranżacja kuchni dwurzędowej polega na umieszczeniu dwóch rzędów szafek wzdłuż dłuższych ścian. Ustawienie równoległe stosowane jest w pomieszczeniach długich, o szerokości co najmniej 240 cm, czyli takiej, żeby przestrzeń pomiędzy ciągami szafek wynosiła przynajmniej 120 cm.
Taka odległość pomiędzy szafkami pozwala na swobodne poruszanie się i korzystanie z urządzeń AGD oraz ominięcie innej pracującej przy blacie osoby. Wybierając szuflady zamiast tradycyjnych szafek w dolnych ciągach, odległość pomiędzy ich dwoma rzędami możemy zmniejszyć o ok. 10-15 cm.
Ergonomia w kuchni dwurzędowej
Projektując kuchnię dwurzędową w wąskim pomieszczeniu, pamiętajmy o zasadzie trójkąta roboczego, która sprawia, że wszystkie niezbędne produkty i urządzenia AGD, z których najczęściej korzystamy, są usytuowane niedaleko siebie. Znacząco poprawia to komfort pracy i zmniejsza odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłków.
Wbrew pozorom, w układzie dwurzędowym nie jest to proste do zrobienia. Pamiętajmy, że łączna odległość pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką nie powinna przekroczyć 7 metrów – odległości pomiędzy lodówką i zlewem oraz zlewem i kuchenka powinny być zawarte miedzy 120 -210 cm a pomiędzy lodówką i kuchenką 120-270 cm.
Pamiętajmy też o blatach – głównym – długości minimum 80 cm i pomocniczych (obok lodówki i kuchenki), szerokości ok. 30-40 cm. Zasada trójkąta roboczego obowiązuje również wtedy gdy wybierzemy modne ostatnio rozwiązanie polegające na zagospodarowaniu jednej ze ścian wysoką zabudową.
Jakie fronty do kuchni dwurzędowej?
Dwurzędowy układ zabudowy kuchni może sprawiać wrażenie monotonnego, dlatego warto pomyśleć o subtelnym zróżnicowaniu frontów szafek. Na przykład w dolnych zastosować fronty z lakierowanego MDF-u w jasnym odcieniu, w górnych - ze szkła dekoracyjnego lub mlecznego, albo otwarte półki. Doda to aranżacji kuchni nieco różnorodności i lekkości.
To, czego warto się trzymać to jasne kolory frontów szafek i blatów – ciemne mogą spowodować mało komfortowe wrażenie przebywania w tunelu. Na estetykę kuchni dwurzędowej wpłynie także ciekawie rozwiązane oświetlenie.
Oprócz niezbędnych podczas gotowania opraw podszafkowych i sufitowych, podświetlane cokoły przypodłogowe i fronty górnych szafek sprawią, że wnętrze wąskiej kuchni będzie się wydawało szersze.
Kuchnia dwurzędowa z oknem
Taki układ jest często stosowany w wąskich kuchniach z oknem, gdzie rozmieszczenie mebli wzdłuż ścian maksymalizuje przestrzeń roboczą i umożliwia swobodne korzystanie z zabudowy i sprzętów AGD. Okno wprowadza do kuchni naturalne światło, co jest szczególnie przydatne podczas pracy w kuchni, dodatkowo optycznie powiększa tę niewielką przestrzeń.
Kuchnia dwurzędowa z wyspą
Kuchnia dwurzędowa z wyspą to układ, w którym zabudowa kuchenna i wyspa ustawione są równolegle, a wyspa zamyka przestrzeń kuchenną wzdłuż drugiego, dłuższego boku. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, kuchnia jest otwarta, a wyspa może pełnić różnorodne funkcje, takie jak dodatkowa przestrzeń robocza, strefa przygotowywania posiłków, miejsce do ich spożywania, a nawet miejsce do pracy.
Kuchnia dwurzędowa. Inspiracje
Autor: Mariusz Bykowski
Pomysł na aranżację kuchni dwurzędowej, równoległej.
Oświetlenie nad blatem roboczym w kuchni. Oświetlenie blatu kuchennego LED
Autor: Zdenek Venclik/GettyImages
Pomysły na oświetlenie blatu kuchennego.