Kuchnia fornir: czym są meble kuchenne fornirowane?
Kuchnia fornir: meble kuchenne fornirowane mogą śmiało konkurować zabudową kuchenną z litego drewna. Wykończone fornirem szafki kuchenne są nie tylko ładne, okazują się również trwałe. A że nie ma dwóch takich samych arkuszy forniru, fornirowana zabudowa nadaje wnętrzu unikatowy charakter. Oto najbardziej inspirujące aranżacje!
Autor: Konrad Kalbarczyk
Spis treści
Fornir w kuchni? To zestawienie może się wydać zaskakujące. Meble fornirowane do kuchni, choć niewątpliwie ładne, na ogół są delikatne i zdecydowanie wrażliwsze od zabudowy z litego drewna. A przecież i ona jest wrażliwa na wilgoć - wymaga odpowiednich zabezpieczeń. W kuchni zaś każdemu materiałowi wykończeniowemu stawia się duże wymagania ze względu na panujące tam warunki wilgotności i temperatury. Meble kuchenne fornirowane powinny być zatem odporne na wilgoć i dodatkowo przed nią zabezpieczone.
Zobacz też: Fornir na ścianie: zalety i wady ściennych paneli fornirowanych
Kuchnia fornir - odporność na wilgoć
Autor: Jakub Certowicz/archiwum prywatne
Przepiękna podłoga drewniana w jodełkę łączy się z gresem.
Współczesne kleje, impregnaty i lakiery pozwalają jednak bez obaw wprowadzać eleganckie meble fornirowane do kuchni, a nawet wykończenia ścienne wykonane z paneli (płyt) pokrytych fornirem.
Nie bez znaczenia jest jednak i gatunek forniru. Zamiast rodzimych (takich jak orzechowy fornir) lepiej wybrać forniry egotyczne (fornir mahoniowy, merbau, iroko). Drewno egzotyczne, choćby w postaci forniru, jest bowiem gęste, twarde, a także odporne na odbarwienie (szarzenie) pod wpływem kontaktu z wodą. Od fornirów naturalnych odporniejsze są ponadto forniry modyfikowane, utwalane odpowiednimi preparatami chemicznymi.
Czytaj też: Design w stylu lat 60: ponadczasowy urok fornirowanych mebli
Kuchnia fornir – ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ
W galerii u góry artykułu obejrzyj 10 ciekawych projektów z meblami fornirowanymi do kuchni. Jeszcze więcej inspirujących pomysłów na ładne meble kuchenne fornirowane w galeriach poniżej. Dowiedz się także, jak efektowny fornir wprowadzać do pozostałych pomieszczeń salonu, sypialni, a nawet do łazienki!
Sprawdź też: Nowoczesna łazienka: mała łazienka w wielkiej aranżacji - fornir i kamienne płytki
Autor: bazylia
Na stalowych nogach wspiera się blat, którego powierzchnia przypomina beton. To konglomerat, warstwowo klejony, bardzo wytrzymały. Projekt wnętrza: FORMATIV. stół Convoy, Calligaris – Kler; lampy Tolomeo, Artemide – liralighting.pl; krzesła EPC, proj. Ray Charles Eames, Vitra – mesmetric.com
Autor: Mariusz Bykowski
Właściciele mieszkania w okolicy, w której fabryczny klimat okresu międzywojennego jest nadal żywy, chcieli zarówno zainspirować się historycznym duchem otoczenia, jak i stworzyć rodzinną, nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń. W ten sposób powstał projekt otwartej na salon czarno-białej kuchni z kropą kobaltu, w której nowoczesne sprzęty płynnie przenikają się ze stylowymi elementami z epoki.
Autor: Anna Rychlewicz
W projekcie nowoczesnej kuchni dominuje fornir oraz elementy zabudowy w szarym lakierze. Całość prezentuje się niezwykle spójnie i stylowo. Fot. Joanna Szczucka (Kameleon)
Autor: Bernard Białorucki
We wąskim wnętrzu nowoczesnej kuchni wykorzystano niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Po jednej stronie zaplanowano strefę zmywania, natomiast na równoległej ścianie zaaranżowano część roboczą i strefę gotowania.
Autor: Bernard Białorucki
Nowoczesna kuchnia: na pierwszym planie kultowy żyrandol Ingo Maurera i krzesła projektu Vernera Pantona. Ciepły odcień parkietu i forniru ociepla chłód szarej, eleganckiej posadzki, jednocześnie stanowiąc tło dla białych mebli kuchennych. Wyjątkowo wygodne jest usytuowanie zlewu w okolicy dużego okna kuchennego, dzięki czemu możliwe było zainstalowanie nowoczesnej, wysokiej baterii kuchennej z wyciaganą wylewką.
Autor: Marcin Czechowicz
Otwarta kuchnia połączona z salonem i częściowo z przedpokojem. Meble kuchenne fornir dębowy na zamówienie, Stolarnia Masterwood.