KUCHNIA i SZKŁO nad blatem - ZDJĘCIA - POMSŁY, PROJEKTY, ARANŻACJE
Czym wykończyć ścianę nad blatem w kuchni? Jeśli nie kafelki to... SZKŁO! Szkło nad blatem w kuchni dobrze wygląda i chroni ścianę przed zabrudzeniem i wodą. Wybraliśmy kilka ciekawych pomysłów z zastosowaniem m.in. szkła na ściany nad blatem. Są praktyczne, a przy tym dodają wnętrzu charakteru.
Autor: Łukasz Zandecki
Ceramika z tynkiem - nawiązując do dawnych kuchni, górną część ściany nad roboczym ciągiem pokryto tynkiem strukturalnym. Dolną - dla równowagi - obłożono płytkami ceramicznymi z delikatnym reliefem. Cienka listwa oddziela obie płaszczyzny.
Spis treści
Odpowiedzcie sobie na kilka pytań. To ułatwi wam wybór rozwiązania. Najważniejsze pytanie - czy często i dużo gotujecie? Jeśli tak, zdecydujcie się na okładziny ścienne, które łatwo utrzymać w czystości. Laminat, kompozyt, konglomerat, z którego zrobiony jest blat, idealnie się do tego nadają. Wystarczy pokryć nimi wąski pas nad blatem, by spełnił ochronne zadanie. Jedynie przy kuchence warto zamontować wyższy ekran. Gotując, nie będziecie się stresować, że poplamicie ścianę. Tradycyjna glazura nie odeszła całkiem do lamusa. Teraz jednak okłada się nią tylko najbardziej narażone na zabrudzenia miejsca. Resztę ścian pomalujcie. Macie kuchnię zamkniętą czy otwartą na salon? W otwartej ekran powinien mieć pokojowy charakter. Efektowne więc będzie drewno albo ściana pokryta farbą. Małe i ciemne wnętrze? Wypróbujcie okładziny jasne, stonowane. Wizualnie dodadzą mu przestrzeni i trochę je rozświetlą.
PROJEKT KUCHNI: W rustykalnym klimacie
Wrażenie naturalności i prostota są dla tego stylu niezwykle ważne. Porzućcie więc myśl o laminacie imitującym kamień czy drewno, bo fałsz będzie od razu widoczny. Jeśli chcecie zachować „klasykę gatunku”, nie stosujcie stali lub szkła na ścianie - będą wyglądały obco. Ale znajdą się na miejscu, gdy zależy wam na przełamaniu sielskiego charakteru wnętrza nowoczesnymi elementami. Wtedy jednak dodajcie stalowe i szklane drobiazgi - to wprowadzi harmonię obu stylów. Tynk albo farba strukturalna idealnie tu pasuje. Dobrze wkomponuje się we wnętrze także ściana z cegieł pomalowanych np. na biało. Kolor łatwo dobierzecie do swojej kuchni. Gama barw ziemi - od beżu do brązu, zielenie, odcienie nieba i słoneczne oraz biele będą dobrym tłem dla drewna, kamionkowych naczyń, porcelany czy wiklinowych koszy.
PROJEKT KUCHNI: Z nowoczesną zabudową
Mamy tu pełne pole do popisu, bo z szafkami wyposażonymi w proste, gładkie fronty współgra wiele tworzyw: kamień, laminat, stal, szkło, tapeta, drewno, glazura, a także powierzchnia ściany pomalowana farbą. Można też puścić wodze fantazji przy wyborze kolorów i wzorów ekranu ściennego. Jeśli dobrze się czujecie we wnętrzu w spokojnych barwach, dopasujcie do mebli okładzinę neutralną, która stworzy z nimi spójną całość. Do niebieskiej zabudowy odpowiednia będzie stalowa lub szara. Gdy kuchnia wydaje się wam zbyt monotonna, problem skutecznie rozwiążecie za pomocą ekranu w kontrastowym do zabudowy, intensywnym kolorze. Możecie także pomyśleć o ekranie z wyrazistym motywem, np. na fototapecie. Podoba się wam laboratoryjny chłód w kuchni? Takie wrażenie stworzą tafla szkła lub arkusz stali nad blatem. Natomiast ocieplenie - nawet do najbardziej zimnej kuchni - wniesie drewno.