Kuchnia loftowa – jak ją urządzić, by efekt był zjawiskowy? Materiały, meble, AGD i dodatki w sprawdzonych zestawach
Kuchnia loftowa to interesująca przestrzeń wykończona surowymi materiałami, z ograniczoną gamą barw, w której mogą się pojawić elementy vintage i bardzo retro, rustykalne, industrialne, steampunkowe. Stylowymi dodatkami oraz roślinami dodaje się jej ciepła i indywidualnego charakteru. Zobacz, na ile sposobów można zaaranżować kuchnię w stylu loftowym.
Autor: Getty Images/vinct
Kuchnia loftowa pełna światła! Efekt wspaniały, który osiągnięto malując podłogę, sufit i część ścian oraz ramy okienne na biało. Białe ciąg roboczy i witryna na tle białych kafelków także zrobiły swoje. Dwa duże okna i trzecie mniejsze nad blatem zapewniają wnętrzu światło słoneczne przez cały dzień. Cegła odsłonięta na ścianie na przeciwko okien oraz czekoladowy pas biegnący pod sufitem równoważą to morze bieli. Drewniane stół na kółkach i thonetowskie krzesła (model nr 14) ocieplają wnętrze.
Spis treści
- Czym się różni kuchnia loftowa od kuchni industrialnej?
- Jakie wybrać materiały do kuchni loftowej?
- Jakie kolory do kuchni loftowej?
- Jakie wybrać meble do kuchni loftowej?
- Stylowe AGD do kuchni loftowej
- Jak oświetlić kuchnię loftową?
- Dodatki i akcesoria podkreślające styl loftowej kuchni
- Rośliny – idealny dodatek do kuchni loftowej
Czym się różni kuchnia loftowa od kuchni industrialnej?
Choć powszechnie przyjmuje się nazwy styl loftowy i styl industrialny za synonimy, wielu projektantów i dekoratorów wnętrz podkreśla subtelne różnice między tymi dwoma konwencjami. Estetyka industrialna czy też postindustrialna wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w połowie XX wieku nastała moda na przejmowanie pomieszczeń po nieczynnych fabrykach, warsztatach i magazynach – i adaptowanie ich do nowych funkcji. Głównie powstawały w nich pracownie artystyczne i galerie sztuki, ale szybko pojawił się „trend mieszkaniowy”.
- Styl industrialny (fabryczny, postindustrialny) w czystej postaci jest zarezerwowany więc dla tych wyjątkowych miejsc. Cechy charakterystyczne to otwarta przestrzeń, duże okna i naświetla w metalowych ramach, czasem zachowane wielkie, dwuskrzydłowe metalowe „magazynowe” drzwi. Wszelkie instalacje (wodno-kanalizacyjna, elektryczna, wentylacyjna itp.) mogą „iść po wierzchu”. Wystrój jest surowy i minimalistyczny – nieotynkowane ściany albo tynk częściowo usunięty, cegła, beton, stal, żeliwo, stare drewno ze śladami użytkowania. Wyposażenie ogranicza się do niezbędnego. Mile widziane są stoły i taborety warsztatowe, gastronomiczne AGD i ciągi robocze, reflektory i lampy fabryczne, schody z metalowej kratownicy lub dech, elementy maszyn jako podstawa stolika czy wieszak czy... dekoracja. Jeśli pojawiają się rośliny, to raczej duże mające znaczenie „architektoniczne”, jak rzeźby, w betonowych czy kamiennych donicach.
- Styl loftowy to łagodniejsza wersja estetyki industrialnej, bardziej przytulna i ciepła, choć opierająca się na industrialnej bazie aranżacyjnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiła się we wnętrzach pofabrycznych itp., lecz sprawdzi się też w kamienicach czy nowo wybudowanych blokach i apartamentach. Szczególnie dobrze wygląda we wnętrzach dwupoziomowych, z antresolą itp. Styl loftowy dopuszcza więcej barw. Poza czernią, bielą, szarością i odcieniami brunatnymi charakterystycznymi dla „industrialu”, pojawiają się intensywniejsze barwy, jak np. granatowy, żurawinowy, szmaragdowy, ciemny żółcień oraz żółcień i turkusy. Jest tu więcej drewna i roślin, wprowadza się też, choć oszczędnie: tekstylia, meble tapicerowane i dekoracyjne dodatki.
W obu konwencjach, także w odniesieniu do kuchni, można wnętrzu nadać charakter nowoczesny albo np. pójść w kierunku retro, vintage'u czy steampunku.
Sprawdź także: Nowoczesna kuchnia loftowa. Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?
Jeśli style industrialny i loftowy są dla ciebie za surowe i kuchnia tak urządzona byłaby zbyt zimna, zobacz, czy przypadnie ci do gustu kuchnia w bieli i z drewnem albo kuchnia w odcieniach szarości. Oba rozwiązania prezentujemy z poradami i mnóstwem zdjęć wnętrz w różnych konwencjach.
Jakie wybrać materiały do kuchni loftowej?
Cegła, beton, metal i drewno to podstawowe materiały wykończeniowe, z których stworzysz bazę kuchni w stylu loftowym.
- Cegła może pokrywać wszystkie ściany od góry do dołu (ale jest obawa, że zdominuje wnętrze) albo jedną lub jej fragment. Najlepiej, gdy po prostu odsłonisz ją, usuwając tynk. Tę oryginalną (najpiękniejszą!) możesz zastąpić okładziną ceglaną. Wybierz jednak jak najdoskonalszą imitację cegły albo obłóż ściany pociętą cegłą rozbiórkową, bo styl loftowy nie lubi kiepskich podróbek. Byle jaka imitacja cegły sprawi, że kuchnia będzie wyglądać tandetnie. Cegła w naturalnym brunatnym odcieniu jest ciepła w odbiorze, biała (także ta przecierana) rozjaśni wnętrz i je optycznie powiększy, z kolei pomalowana na szaro czy czarno stanie się efektowną trójwymiarową ozdobą.
- Beton to materiał kojarzący się z surowymi, industrialnymi wnętrzami. Marzysz o betonowej podłodze albo ścianie? Możesz po prostu położyć gres imitujący beton. Doskonałym rozwiązaniem jest posadzka z betonu architektonicznego (dekoracyjnego) – cienko- albo grubowarstwowa (zależnie od tego, czy już jest zrobiona wylewka, czy nie). Ściany możesz pokryć dekoracyjną masą imitującą beton, np. Jeger Loft Beton (dostępny w sześciu odcieniach szarości). Nadaje się nie tylko do ścian, ale także do podłóg i blatów roboczych.
- Stal, aluminium, miedź i żeliwo mogą znaleźć najróżniejsze zastosowania. Blachy salowa i miedziana mogą posłużyć do obłożenia ściany czy drzwi. Dobrze wyglądają też meble z korpusami lub frontami metalowych paneli. Żeliwo albo malowany na czarno metal może posłużyć do stworzenia loftowych przeszkleń (ścianki działowe, naświetla, drzwi). Pięknie prezentują się też takie relingi i podsufitowe wieszaki. Bardzo stylowe będą też spawane i nitowane meble. Metalową konstrukcję można wypełnić sztywną drucianą siatką (np. drzwiczki) albo drewnem czy sklejką. Uwaga! Wykluczone są stal, aluminium i miedź w wersji błyszczącej – wybieraj te w wersji szczotkowanej, młotkowanej, patynowanej.
Polecamy: Jakie kuchnie będą modne w 2025 roku? Wielki powrót stali nierdzewnej
- Drewno albo jego doskonałe odpowiedniki w postaci ceramicznych płytek, paneli winylowych, a także sklejka sprawiają, że kuchnia nabiera życia, jest przyjazna człowiekowi, przytulna. Najlepiej, gdy drewno sprawia wrażenie starego, nosi ślady użytkowania. Wykluczone są forniry na wysoki połysk. Wybierz wykończenie półmatowe albo matowe. Dobierając wybarwienia poszczególnych elementów, zadbaj, by były one zbliżone odcieniem. Drewnem (także płytkami czy panelami drewnopodobnymi) można wyłożyć podłogę, część ściany. Albo zdecydować się na meble w postaci kuchennej zabudowy czy stołu, krzeseł, półek itp. Im więcej drewna się pojawi, tym kuchnia będzie cieplejsza.
Jakie kolory do kuchni loftowej?
Czerń, antracyt, grafit, wszelkie szarości, także chłodna biel to podstawowa paleta odcieni – i te wybrane powinny być w przewadze. Do uzupełniających barw należą brązy i rudości, stonowane zielenie. Jako akcenty mogą też pojawić się granat, bordo, ceglasta czerwień, żółcienie, turkusy oraz delikatniejsze błękity – ale wyłącznie w dawce homeopatycznej, bo ich nadmiar odbierze wnętrzu charakter.
Jakie wybrać meble do kuchni loftowej?
Zabudowy w postaci szaf ściennych i ciągów roboczych najczęściej są nowoczesne, wręcz minimalistyczne. Mogą mieć fronty z płyty, blachy, drewna, sklejki. Kolory to czerń, szarości, biel, naturalne drewno, INOX oraz ich kombinacje.
Fronty ramiakowe spotyka się rzadko – wtedy, gdy kuchnia ma być trochę w klimacie retro. Sprawdzają się meble spawane i nitowane, z elementami z drucianej siatki albo drewna lub sklejki. Dobrze prezentują się meble z blatami lub korpusami obłożonymi betonem architektonicznym. Doskonałe są też używane szafki i regały fabryczne lub magazynowe.
Kuchnia loftowa lubi także mieszkanki tworzone przez meble nie od kompletu, ale odpowiadające stylowi. Na zasadzie kontrastu można też uzupełnić zabudowę na wymiar czy z sieciówki np. wyspą ze stołu warsztatowego albo stołem i krzesłami retro. W lofcie sprawdzą się też pojedynczy przedstawiciele wzornictwa połowy XX wieku, złotej ery modernizmu, a nawet… połowy XIX trochę późniejsze!
Stylowe AGD do kuchni loftowej
W loftowej kuchni świetnie wyglądają sprzęty wolno stojące o efektownej linii i doskonałym wykończeniu. Jeśli nie do końca to do ciebie przemawia, możesz zmywarkę i lodówkę kupić w wariancie do zabudowy. W ten sposób uda się ukryć także okap (są też modele pochłaniaczy chowane w blacie). Warto jednak pamiętać, że zwłaszcza lodówka i okap mogą stać się ozdobą.
Proste minimalistyczne AGD w kolorze stali albo czarne to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej wersji kuchni poprzemysłowej czy loftowej, zwłaszcza w wykończeniu matowym i półmatowym.
Zobacz także: AGD przyszłości – oto nasz przegląd nowoczesnych sprzętów domowych
Lodówka, kuchenka i okap mogą też być stylizowane na lata 50.—80. XX wieku – i już to wystarczy, by kuchnia nabrała klimatu. Jeśli chcesz, by twoja loftowa kuchnia miała trochę koloru, możesz wybrać np. lodówkę w ulubionym odcieniu (Gorenje, Amica, Smeg, Freggia, Vestfrost, LG Electronics, Bosch i inne). Czarny czajnik i ekspres do kawy dobrze zaprojektowane mogą spokojnie stać na blacie.
Jak oświetlić kuchnię loftową?
Jak w każdej kuchni, potrzebnych będzie kilka źródeł światła: sufitowe centralne dla oświetlenia całego pomieszczenia, co najmniej jedna lampa wisząca nad wyspą, półwyspem czy stołem, oświetlenie boczne, np. kinkiety dla klimatu oraz funkcjonalne w okolicy zlewozmywaka i blatu roboczego. Lampy mogą pochodzić z jednej kolekcji, ale dla lepszego efektu warto pokusić samodzielne ich „skompletowanie.”
W wersji industrialnej, surowej, najlepsze będą oprawy pofabryczne, kupione np. z drugiej ręki, i odnowione albo nie – jeśli zależy ci na autentyczności. W kuchni lofowej można też zamontować taką lampę, ale doskonałe będą wszelkie metalowe nowe czy patynowane tylko do nich nawiązujące. Sprawdzą się też modele druciane albo same oprawy z żarnikowymi dekoracyjnymi świetlówkami, tzw. edisonówkami. Kable czarne i kolorowe w tekstylnym oplocie oraz natynkowe łączniki industrialne i retro będą stylowym uzupełnieniem.
Dodatki i akcesoria podkreślające styl loftowej kuchni
Przede wszystkim nie powinno być ich dużo – pamiętaj, że to styl surowy i źle znosi nadmiar rzeczy. Niech będzie ich kilka, ale z klasą!
- Mogą to być np. trzymane na wierzchu stalowe albo miedziane garnki i rondle.
- Drewniane piękne deski do krojenia.
- Wyszukaj na starciach moździerz z mosiądzu czy taką tacę albo lustro nadgryzione zębem czasu (można je zawiesić nawet nad blatem).
- Styl podkreślą wszelkie druciane kosze, także podwieszane, misy, półki.
- Czarne, szare i białe metalowe puszki i pojemniki są mile widziane.
- Na ścianach warto zawiesić jeden czy dwa kolorowe plakaty dodające pazura albo – czarno-białe wysmakowane fotografie.
- Bardzo w klimacie będzie również „fabryczny” zegar w metalowej czarnej oprawie – jeśli miejsca jest dosyć, może być przeskalowany.
Rośliny – idealny dodatek do kuchni loftowej
Zieleń świetnie się komponuje z cegłą, drewnem, betonem, stalą i dodaje ciepła wnętrzu urządzonemu w ograniczonej palecie barw. Jeśli nie masz ręki do roślin, postaw na zioła. Im więcej ich będzie, tym lepiej – nie dość, że wniosą dobrą energię, to jeszcze podkreślą kulinarny charakter pomieszczenia.
Gdy kuchnia jest w miarę widna, warto zaszaleć z roślinami. Niech stoją na parapecie, blacie, półkach. Wspaniałe są podwieszane loftowe kwietniki i lampy-kwietniki (od razu roślina jest doświetlana).
Jakie osłonki na doniczki będą najlepsze? Imitujące beton czy kamień, z blachy ocynkowanej, te gliniane dodatkowo wniosą trochę koloru. Dopasuj gatunki roślin do warunków w panujących w kuchni, wtedy sukces będzie murowany.
Autor: Getty Images/vinct
Kuchnia loftowa pełna światła! Efekt wspaniały, który osiągnięto malując podłogę, sufit i część ścian oraz ramy okienne na biało. Białe ciąg roboczy i witryna na tle białych kafelków także zrobiły swoje. Dwa duże okna i trzecie mniejsze nad blatem zapewniają wnętrzu światło słoneczne przez cały dzień. Cegła odsłonięta na ścianie na przeciwko okien oraz czekoladowy pas biegnący pod sufitem równoważą to morze bieli. Drewniane stół na kółkach i thonetowskie krzesła (model nr 14) ocieplają wnętrze.