Kuchnia na poddaszu. Nowoczesna aranżacja z wyspą
Kuchnia na poddaszu jest wygodna i przestronna. Główną ozdobą aranżacji jest funkcjonalna wyspa i drewniane meble. W aranżacji kuchni właścicielka postawiła na styl skandynawski, kontrast kolorów i naturę. Nie szarżowała z budżetem.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Kuchnia na poddaszu: aranżacja w stylu skandynawskim.
Spis treści
- Jak urządzić kuchnię na poddaszu?
- Kuchnia na poddaszu z wyspą kuchenną
- Kuchnia na poddaszu. Przestronne wnętrze z wyspą i jadalnią. Zdjęcia
Judyta architektka szukała mieszkania jak najbliżej pracy. - Ale żeby znaleźć je piętro wyżej? To się nazywa szczęście! – mówi. Pustą przestrzeń na poddaszu zaprojektowała sama, jak przystało na młodą architektkę, która dobrze wie, czego chce. Właścicielka prezentowanej kuchni jest zwolenniczką wnętrz surowych, skandynawskich i przedmiotów prostych, ale solidnych. Z wykształcenia architekt.
Jej dumą w prezentowanej aranżacji jest wygodna wyspa i zaprojektowany samodzielnie stół. Z litego drewna dębowego, masywny, olejowany, z grubym blatem o wymiarach 3x0,9 m. – Pierwsza biesiada przy nim odbyła się z okazji moich urodzin. Pomieścił 15 osób – mówi. Do kompletu ze stołem powstała ława, na którą Judyta dla wygody kładzie poduchy lub pledy.
Jak urządzić kuchnię na poddaszu?
Kiedy rozglądałam się za odpowiednim M, znajomy napomknął, że bezpośrednio nad sklepem znajduje się spora przestrzeń. Trzeba ją było jednak przystosować do zamieszkania. Od podstaw – wspomina architektka. Podział wnętrz wynikał z usytuowania okien. Judyta zdecydowała się na zamknięcie tylko sypialni i łazienki. Kuchnia na poddaszu została połączona z jadalnią i salonem, dzięki temu powstała 50-metrowa otwarta przestrzeń dzienna poddasza o wysokości ponad pięciu metrów.
– Prace wykończeniowe właścicielka zleciłam jednocześnie pięciu ekipom. Panowie nie wchodzili sobie w drogę. Gdy jedni skakali po rusztowaniach, stawiali nowe ścianki, drudzy prowadzili instalacje, budowali wyspę kuchenną. Grunt to dobra organizacja – kwituje właścicielka. Wysoka otwarta przestrzeń na poddaszu daje wiele możliwości projektowych i aranżacyjnych, ale wymaga też sporej dyscypliny.
Planując kuchnię na poddaszu, warto uważać na odległości, które codziennie będziemy mieli do pokonania. Lodówkę od zlewozmywaka, a także zlew od piekarnika nie powinno dzielić więcej niż 210 cm. Maksymalna odległość piekarnika od lodówki to 270 cm. Dobrze jest też zgrupować oddzielnie naczynia, garnki, produkty spożywcze.
Urządzając kuchnię na poddaszu należy także przemyśleć oświetlenie każdej ze stref (przede wszystkim blatu roboczego). Miejsce do gotowania lepiej oddzielić od części salonowej, np. budując wyspę, która przysłoni kuchenny rozgardiasz. Przeciwwagą dla wyspy w aranżacji kuchni może być duży stół jadalniany, ustawiony bliżej strefy wypoczynkowej salonu.
Kuchnia na poddaszu z wyspą kuchenną
Wyspa kuchenna na poddaszu sprawia wrażenie, jakby była wykonana z kamienia. - Wygląda ekskluzywnie, a kosztowała naprawdę niedużo - zdradza architektka. Podstawę wyspy kuchennej stanowią szafki z matowego czarnego MDF-u. Blat jest wykonany z płyty laminowanej odwzorowującej beton. Granitowy zlewozmywak dodaje wyspie klasy.
- Płytę indukcyjną wybrałam małą, bo z doświadczenia wiem, że podczas gotowania używam tylko dwóch pól. Obok, w blacie, zamontowałam gniazdko. Przydaje się podczas blendowania zup – dodaje. Piekarnika na razie brak. Jednak właścicielka kuchni na poddaszu coraz częściej zastanawia się nad jego montażem - w wyspie lub w dodatkowym słupku.
Kuchnia na poddaszu. Przestronne wnętrze z wyspą i jadalnią. Zdjęcia
Autor: Konrad Kalbarczyk
Kuchnia na poddaszu: aranżacja w stylu skandynawskim.