Kuchnia rustykalna inspiracje. Radzimy, jak osiągnąć świetny efekt i nie zrobić w domu skansenu!

2024-08-12 8:56

Kuchnia w stylu rustykalnym to idealny wybór dla osób kochających życie rodzinne i ciepło domowego ogniska oraz ceniących bliskość natury. Kuchnia rustykalna jest przytulna i ciepła, daje poczucie bezpieczeństwa. Urządzając kuchnię w tej konwencji, nie musisz robić skansenu! Wystarczy zainspirować się stylem rustykalnym, zaczerpnąć to i owo, i... stworzyć własną wersję! Zobacz, na ile sposobów można urządzić kuchnię rustykalną. W naszej galerii znajdziesz mnóstwo inspiracji!

Spis treści

  1. Co znaczy kuchnia rustykalna?
  2. Czy można urządzić kuchnię w stylu rustykalnym jako jedyne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu?
  3. Jak urządzić kuchnię rustykalną?
  4. Jakie materiały wybrać do kuchni w stylu rustykalnym?
  5. Kolory i wzory w kuchni rustykalnej
  6. Kuchnia rustykalna z nutką innych konwencji
  7. Idealne wyposażenie kuchni rustykalnej
  8. Kuchnia w stylu rustykalnym – najgorsze popełniane błędy!

Zastanawiasz się, jak zaaranżować kuchnię? Zobacz te w szarościach i z drewnem, z przewagą czerni oraz w stylach loftowym i prowansalskim.

Co znaczy kuchnia rustykalna?

Nazwa styl rustykalny pochodzi od angielskiego słowa rustic, które tłumaczymy jako wiejski, swojski, zwyczajny w znaczeniu naturalny, bezpretensjonalny. I taki właśnie jest styl rustykalny: blisko natury, przytulny, ciepły, przyjazny i – prosty. Kuchnia w tym stylu jest właśnie taka – swojska, klimatyczna, przywołująca wrażenie sytości i dająca poczucie bezpieczeństwa.

Kuchnia rustykalna – hand made od A do Z
Autor: I. Dziedzicki, styl.: J. Musiałowicz To przykład kuchni zaaranżowanej w stylu rustykalnym dosłownie co do litery. Znajduje się w domu, który jakiś czas temu kupili Agnieszka i Filip Paskowie (sami go wyremontowali i wyposażyli). Razem prowadzą pracownię kowalstwa artystycznego i metaloplastyki oraz fundację (Wykuciwogniu.org). Kowalem jest… Agnieszka! (Wykuciwogniu.org). Kowalem jest… Agnieszka!

Czy można urządzić kuchnię w stylu rustykalnym jako jedyne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu?

Oczywiście, możemy to zrobić, jeśli tak postanowimy – bo przecież „Wolnoć Tomku w swoim domku”, jak mawiał Gaweł w wierszyku A. Fredry. Warto jednak przemyśleć tę decyzję. Aby mieszkanie czy dom prezentowały się dobrze, wszystkie wnętrza powinny być zaaranżowane spójnie. Wtedy przestrzeń jest pełna harmonii i sprawia wrażenie większej.

Bez względu jednak na styl, jaki panuje w twoim domu, możesz wprowadzić materiały charakterystyczne dla konwencji albo przemycić delikatne akcenty rustykalne, które sprawią, że kuchnia nabierze ciepła i stanie się bardziej klimatyczna, nawet ta bardzo nowoczesna!

Kuchnia rustykalna – duet czerwieni i zieleni
Autor: M. Czechowicz, styl.: J. Musiałowicz Wiejska kuchnia pełna energii i życia za sprawą dwóch kolorów: czerwieni i zieleni! Akcenty w tych barwach świetnie prezentują się wśród drewna, plecionek i suchych bukietów. O atrakcyjności wnętrza decyduje też mnogość naczyń, koszyków, droboazgów. Zwróć uwagę, że przemyślnie je pogrupowano, by we wnętrzu nie zapanował chaos.

Jak urządzić kuchnię rustykalną?

Przede wszystkim swobodnie! Warto trzymać się głównych założeń stylu, ale nie bądźmy ich niewolnikami. Można je trochę modyfikować albo po prostu się nimi inspirować tak, aby jak najlepiej wpisać kuchnię w całą aranżację mieszkania i domu, oraz – aby po prostu jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom i gustom.

Nie bójmy się mieszać konwencji, starego z nowym itd. – to zawsze daje interesujący efekt. Jeśli nie czujesz się pewnie w tej materii, działaj stopniowo. Najpierw wprowadź jeden, dwa elementy, potem jeszcze coś, zmień kolor ściany itd. W razie wpadki – łatwiej będzie się wycofać. Jeżeli jednak będzie to, twoim zdaniem, dobry kierunek – idź dalej, zabaw się konwencją.

Jakie materiały wybrać do kuchni w stylu rustykalnym?

  • Najważniejsze jest drewno. Drewniana może być podłoga, drewnem okłada się ściany, z drewna są meble. Dopuszcza się np. ceramiczne płytki imitujące drewno czy sprzęty częściowo zrobione z drewna.
  • Cegła, zwłaszcza stara, doskonale uzupełni aranżację. Cegła może być w naturalnym kolorze, pobielona, szarawa, czarna. Cała ściana albo niski murek to idealne dla niej zastosowania. Może posłużyć jako materiał do zabudowy.
  • Kamień także znajdzie tu swoje miejsce, ale nie powinien to być „pałacowy” marmur, lecz „wiejski” trawertyn, piaskowiec, łupek skalny, a nawet otoczak.
  • Tkaniny podstawowe to len i bawełna, uzupełnia się je wełną, futrem (sztucznym dobrej jakości). Zasłonki, zazdrostki, obrusy, ściereczki i inne kuchenne tekstylia powinny być przyjemne w dotyku i miłe dla oka. Mogą być jednorodne albo zrobione stylowymi pasmanteriami i koronkami.
  • Metal. Kute żelazo albo metal pomalowany na czarno, grafitowo, szaro. Koniecznie w matowym wykończeniu. Może być elementem mebli (wsporniki, uchwyty, nogi) czy AGD i armatury. Barierki, kratownice itp. także znajdą się tu na miejscu. Blacha ocynkowana (np. nad blatem) czy z niej wyroby (osłonki na doniczki, cebrzyki, wiadra, dzbanki itp.) to must have wiejskiego wyposażenia. Mosiądź, miedź także się odnajdą.
  • Wiklina, juta, słoma, trawa morska, rattan, bambus itp. znajdują szerokie zastosowanie. Wyrabiane są z nich meble, organizery, lampy, dodatki. Bardzo ocieplają wnętrze.
  • Ceramika: Płytki ceramiczne najzwyklejsze białe albo w odcieniach kolorów ziemi, mogą być zdobione rysunkiem czy reliefem (np. motywami roślin), ale nie muszą. Imitujące drewno także będą trafionym zakupem. Do wyboru mamy płytki nowe „jak nowe” oraz stylizowane na retro i postarzane. Kafle piecowe zarówno te stare, rozbiórkowe, jak i nowe, idealnie wpiszą się w rustykalną aranżację. 

Kolory i wzory w kuchni rustykalnej

Naturalnie odcienie to wizytówka stylu rustykalnego. Biel, beż, szarość, brąz, zieleń, błękit, oranż, sepia – barwy te w różnych tonacjach doskonale się sprawdzają. Czerwień, żółcień, turkus, lazur, czerń – spotyka się w akcentach ożywiających całość. Drewno w naturalnym wybarwieniu albo malowane na kolor, w matowym albo półmatowym wykończeniu.

Motywy roślinne, w tym kwiatowe, i zwierzęce są chętnie stosowane. Raczej powinny być przetworzone, a nie odwzorowane jeden do jednego. Wzory ludowe także doskonale wpisują się w styl. Kratki, paski, prążki i kropki często współistnieją ze sobą oraz wyżej wymienionymi, powinny być ze sobą zgrane kolorystycznie.

Kuchnia rustykalna z nutką innych konwencji

Sztywne trzymanie się wyznaczników stylu (poza wnętrzami muzealnymi) zawsze „usztywnia” aranżację i czyni wnętrze nieco sztucznym. Tymczasem domy żyją wraz z domownikami, mają swoją historię... Masz ochotę podkręcić kuchnię w stronę stylu rustykalnego? Świetnie! Zaczerpnij z jego nurtu i trochę zmodyfikuj, zależnie od potrzeb, gustu i możliwości – ustal proporcje i baw się dobrze, bo... styl rustykalny jest dosyć uniwersalny i doskonale łączy się z innymi konwencjami:

  • Znakomicie „dociepla” wnętrza urządzone w stylu skandynawskim.
  • Łagodzi surowość loftów i wnętrz postindustrialnych.
  • Świetnie miksuje się z estetyką vintage.
  • Na wielu płaszczyznach przenika się z nurtem eko.
  • Chętnie przyjmie elementy boho.
  • W wersji fusion może dać wnętrze wręcz dizajnerskie!

Idealne wyposażenie kuchni rustykalnej

  • Podłoga. Najczęściej stosuje się drewniane, olejowane, nie lakierowane. Bardzo w stylu będą „surowe” deski, ułożone w jak w wiejskiej izbie. Jeśli podłoga ma być szlachetniejsza, może to być nawet parkiet, ale o prostym wzorze, ewentualnie w jodełkę klasyczną (nawiązanie do m.in. do english country). Dobrze sprawdzą się płytki ceramiczne imitujące drewno albo neutralne lub w delikatny wzór. Posadzka może też być klinkierowa albo... ceglana.
  • Ściany. Tynk nierówny, pobielony albo pociągnięty jasnym beżem czy szarością będzie dobrym tłem dla mebli i dekoracji. Jeśli wnętrze jest duże, można np. jedną ścianę pomalować na intensywny kolor, nawet na czarno. Widoczne przetarcia i rysy to żaden problem! Miejscami można odsłonić cegłę albo położyć okładzinę z pociętych rozbiórkowych cegieł (kładzie się tylko lica). Dobrym rozwiązaniem będzie boazeria (w kolorze drewna albo malowana) położona na jedną ścianę czy wszystkie w pomieszczeniu w charakterze lamperii. Sprawdzą się też płytki (jakie wybrać? Patrz akapit wyżej) albo tapeta w sielskie motywy.
  • Sufity. Cudownie, jeśli dom ma belki konstrukcyjne widoczne lub możliwe do odsłonięcia. Wystarczy je oczyścić, odświeżyć i zaolejować albo pomalować. Mając „gładki” sufit, a wnętrze jest wysokie, można pokusić się o wmontowanie belek dekoracyjnych, najlepiej starych albo postarzonych, albo wyłożenie sufitu deskami czy boazerią. W niższym pomieszczeniu lepiej pozostawić sufit biały, ewentualnie dodać zrobienie, np. namalowany szlak na ścianie tuż pod nim.
  • Meble. Najbardziej pożądane są drewniane i stare, oczywiście – wiejskie. Proste formy, ewentualnie toczone nogi, delikatne frezowania, a ubytki, rysy, przetarcia i inne ślady użytkowania będą mile widziane! Konieczne będą pakowny kredens z przeszkleniami, solidny stół i krzesła (może to być zbieranina różnych od thonetowskich, wiejskich „zwyklaków” po wiklinowe fotele), szafa typu chlebowa albo bieliźniarka, liczne półki i pomocniki. Kanapa bardzo współczesna, minimalistyczna albo jakiś odnowiony staroć. Do tego fotele-uszaki, ogrodowe z plecionki (można pomalować ), jakiś bujak. Przydadzą się wiekowe szafy, komody, pomocniki – ale wyszukując je, pamiętajmy, że to mają być proste, wiejskie meble. Jeśli trafią się nam jakieś ludwiki, niech nie udają „pałacu”! Podkręćmy je, malując ramy np. na czarno albo zielono albo dając tapicerkę z juty czy zgrzebnego lnu, zamiast atłasu. Kuchenna zabudowa z płyty meblowej też oczywiście wchodzi w grę, o ile będzie dobrze udawała drewno albo zachwycała kolorem.
  • AGD. Tu są dwie szkoły: jedna wskazuje na wybór sprzętów stylizowanych na retro jako idealnie wpisujących się w styl, druga zaś podpowiada, że bardziej odpowiednie są te o nowoczesnej linii jako przeciwwaga. Można pójść na kompromis i kupić np. płytę, piekarnik, okap minimalistyczne, a lodówkę retro. Albo lodówkę, kuchenkę mikrofalową, zmywarkę zabudować, a gwiazdą kuchni uczynić wspaniały piec kuchenny!
  • Zlewozmywak i baterie. W kuchni, jeśli jest miejsce, warto kupić duży zlewozmywak, dający komfort użytkowania. Może być stalowy albo biały, ceramiczny. Świetnie będzie się prezentował tzw. model farmerski z fartuchem i kołnierzem. W łazience wanna żeliwna na łapach albo jak ocynkowana, umywalka niczym z domku babci czy też nowoczesna, ale za to wmontowana w starą szafkę. Baterie, także kuchenną, można dobrać retro albo oszczędne w formie, nic nie udające.
  • Oświetlenie. Dowolność jest spora. Najchętniej wybierane są jednak lampy z abażurami wyplatanymi, ze sklejki, z tkanin niczym len. Sprawdzą się także metalowe, jak fabryczne, oraz ze szkła w „surowe” fasonach. Dla budowania nastroju powinno być sporo lamp umieszczonych w różnych miejscach we wnętrzach.
  • Naczynia. Te z fajansu, wypalanej gliny, kamionki – pięknie podkreślą wystrój kuchni i jadalni. Szczególnie atrakcyjne będą wyroby rzemieślnicze i je udające (nierówne zabarwienie i ranty, drobne niedoskonałości itp.) nawet, jeśli są z sieciówek. Szkło transparentne albo barwione (np. zieleń, bordo, sepia, szarość, błękit), grube masywne – wspaniałe będą szklanice karczemne i jakie kielichy do wody. Doskonale odnajdą się misy, patery i tace z drewna i sklejki oraz kamionki. Dodatkowym akcentem (także barwnym) mogą się stać naczynia emaliowane.
  • Dodatki. Może być ich wiele albo tylko nieliczne, a zawsze niech to będą plecione i druciane kosze, bawełniane czy jutowe dywaniki, sztuczne futrzaki, serwetki, koronki, dziergane pledy, wełniane chusty, sznurkowe makramy, drewniane deski i misy, stare dzbanki, sita i durszlaki... W kuchni większość akcesoriów jest na wierzchu, by były pod ręką, w pokojach panoszą się poduszki, pledy i świece.
  • Rośliny. Styl rustykalny kocha naturę, a więc nie może zabraknąć roślin doniczkowych i bukietów w wazonach. Choć wszystkie rośliny niosą ze sobą piękno i witalność, warto zadbać, by pasowały do wnętrza. Najlepsze będą rośliny tradycyjnie od lat spotykane w domach, które choć w większości pochodzą z ciepłych stref, już się opatrzyły i wtopiły się w naszą rzeczywistość. Niewyszukane monstery, fikusy, bluszcze, facje itp. będą idealnie pasować. Wspaniale wpiszą się też paprocie. Lepiej jednak zapomnieć o storczykach, anturium itp. (no, chyba że pojawią się w domu jako prezent ;-), bo będą wyglądały miło, ale... mniej stylowo. Bukiety z kwiatów ogrodowych także przewyższą eleganckie kompozycje z egzotycznych kwiatów z kwiaciarni.

130-letni dom artystki we wsi Cieńsza – przytulna chata zaaranżowana z pomysłem i sercem.

Kuchnia w stylu rustykalnym – najgorsze popełniane błędy!

Urządzając kuchnię w tym stylu, można popełnić błędy, które zniweczą cały wysiłek. Mimo starań całość będzie wyglądać sztucznie i kiczowato. Oto kilka wskazówek, które pomogą uniknąć dekoratorskich wpadek:

  • Jeśli sufit nie ma belek, a ty o nich marzysz, to nigdy nie kupuj ich odpowiedników z tworzywa sztucznego. Wykorzystaj stare, rozbiórkowe belki czy kantówki albo zrezygnuj z nich w ogóle.
  • Ryzykowne może być użycie paneli drewnopodobnych i wstawienie mebli z płyty imitujących słoje, bo mogą wyglądać „plastikowo”.
  • Nie łącz imitacji danego materiału z nim samym, tzn. jeśli masz deski na podłodze, nie kładź tapety czy okładziny imitującej deski na ścianie. To samo dotyczy cegły, kamienia, wikliny itp.
  • Motywy florystyczne i faunistyczne odwzorowane jeden do jednego (jak fotografia) na tkaninach czy naczyniach tylko wyjątkowo przygotowane dobrze się prezentują. Z reguły, niestety, są trochę kiczowate. O wiele lepiej wyglądają te przetworzone.
  • Styl rustykalny w naturalny sposób wiąże się z ludowym. Motywy folkowe, od kilku lat bardzo modne, mogą być wspaniałym uzupełnieniem wystroju. Wprowadź je jednak do wnętrza rustykalnego (i każdego innego) z sensem. Dobrym kluczem jest region, w którym mieszkasz. To doskonałe uzasadnienie wyboru. Jeżeli nie masz takiego, wybierz wzory tradycyjnie związane z inną okolicą, które zrobią po prostu na tobie wrażenie. Możesz też zrobić miks różnych, lecz niech łączy je jakaś myśl przewodnia, np. kwiaty naturalistyczne, wzory graficznie przetworzone, pasy, kolorystyka itp. I jeszcze jedna rada: nie przesadź z ich liczbą, bo zrobi zamiast efektownych akcentów, powstanie wrażenie jarmarku.
  • Nie zrób z kuchni skansenu – chyba że chcesz się zabawić konwencją. W innej sytuacji nie odwieszaj ścian wszelkimi narzędziami i akcesoriami rolniczymi czy tymi z „domu  babci”, kołami od wozu itp., bo to pozorna ozdoba, zwłaszcza po „cukierkowym” odnowieniu. Co się da, interesująco wykorzystaj, zmieniając ich funkcje lub przetwórz.

Efektowna rustykalna kuchnia, w której króluje Bolesławiec – tak Katarzyna z Pułtuska urządziła swoją kuchnię dla siebie i rodziny.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany