Kuchnia w stylu japandi: jak ją urządzić? Inspiracje z polskich mieszkań
Styl japandi, czyli mariaż japońskiego minimalizmu z ciepłem skandynawskiego designu, szturmem podbija serca miłośników wnętrzarski aranżacji. Nic dziwnego! Taka kuchnia to nie tylko miejsce do gotowania, ale prawdziwa oaza spokoju, prostoty i harmonii. Dowiedz się, jak urządzić kuchnię w stylu japandi!
Autor: Mikołaj Dąbrowski
Spis treści
- Co to jest styl japandi?
- Czym się charakteryzuje styl japandi?
- Jak urządzić kuchnię w stylu japandi?
- Aranżacja kuchni w stylu japandi krok po kroku
- Jak wybrać meble do kuchni w stylu japandi?
- Jaki blat do kuchni w stylu japandi?
- Jaka podłoga do kuchni w stylu japandi?
- Jakie dekoracje do kuchni w stylu japandi?
- Kuchnia w stylu japandi. Zdjęcia
Co to jest styl japandi?
Styl japandi to połączenie dwóch różnych, ale harmonijnych estetyk — japońskiej i skandynawskiej. Japandi to odpowiedź na pragnienie stworzenia wnętrza, które jest jednocześnie minimalistyczne, funkcjonalne, ale też przytulne i ciepłe w odbiorze.
Czym się charakteryzuje styl japandi?
Charakterystyczne cechy stylu japandi obejmują:
- minimalizm: styl japandi kładzie nacisk na prostotę i minimalizm, eliminując zbędne ozdoby
- naturalne materiały: drewno, bawełna, len czy kamień pomagają stworzyć przytulne otoczenie
- neutralne, spokojne i stonowane kolory: głównie biel, szarość, beże i kremy
- drewno: w naturalnym wykończeniu, które nadaje wnętrzu ciepło i przyjemny charakter
- minimalistyczne meble: meble są funkcjonalne i proste, o czystych liniach
- zieleń: wprowadzanie do aranżacji roślin doniczkowych sprawi, że ta stanie się bliższa naturze
Jak urządzić kuchnię w stylu japandi?
Kiedy zajrzysz do naszej galerii, od razu zauważysz najważniejsze cechy stylu japandi. Kuchnia w stylu japandi jest jasna, bardzo przytulna, utrzymana na ogół w bielach połączonych z drewnem. Cechuje ją prostota i wizualny porządek.
Aranżacja kuchni w stylu japandi krok po kroku
Jak wybrać meble do kuchni w stylu japandi?
- Meble kuchenne w stylu japandi są utrzymane w jasnych kolorach: kremach lub beżach. Najpopularniejszym wyborem jest postawienie na połączenie bieli i drewna. Chodzi nie tylko o fronty w dwóch kolorach, ale np. zestawienie białych płytek między szafkami właśnie z drewnianymi meblami.
- Fronty mebli kuchennych w stylu japandi są na ogół gładkie i proste, bez żadnych frezów i ozdobników. Niekiedy dodaje się do nich tylko wąski ramiak lub ryflowanie.
- Zwróć uwagę, że w kuchni w stylu japandi na ogół brakuje uchwytów. Szafki i szuflady otwierane są na popych, posiadają zamki typu “push to open”, co jeszcze bardziej pozwala uzyskać proste, minimalistyczne linie.
- Meble kuchenne w stylu japandi tworzą zwartą zabudowę. Ich minimalistyczne formy, dają wrażenie gładkiej powierzchni.
Jaki blat do kuchni w stylu japandi?
Teoretycznie blat nie powinien się wyróżniać, ale stapiać się z meblami kuchennymi, a więc być w podobnej tonacji, co szafki. Jednak skoro to twoja kuchnia, możesz zdecydować się na nieco bardziej zdobny blat, np. kamienny (pięknie użyłowiony).
Co ciekawe, w większości aranżacji kuchni w stylu japandi próżno szukać drewnianych blatów. Architekci stawiają raczej na kamień, konglomerat lub laminat w jasnych barwach.
Jaka podłoga do kuchni w stylu japandi?
Do wyboru masz kilka opcji. Sprawdzą się m.in.:
- drewno lub płytki drewnopodobne — pamiętaj, że drewno lub drewnopodobne płytki muszą być utrzymane w jasnych barwach, mają korespondować z całą aranżacją, a nie stanowić dla niej kontrast
- płytki — najlepsze będą płytki wielkoformatowe, które nie dadzą efektu wzoru. Stawiaj na gładkie, kolorystycznie dopasowane do mebli: w kremach, beżach lub szarościach
- żywica — to dobry patent, jeśli planujesz remont starej kuchni i nie chcesz skuwać płytek. Wystarczy pokryć je żywicą i nowa podłoga gotowa! Jej gładka tafla idealnie wpisze się w styl japandi
Jakie dekoracje do kuchni w stylu japandi?
Charakterystyczne dla stylu japandi są ceramiczne i porcelanowe naczynia. Wybieraj delikatne, ręcznie wykonane elementy, które dodadzą kuchni unikalnego uroku i autentycznego charakteru. Pamiętaj jednak, że japandi to minimalizm. Dekoracje stosujemy z umiarem!
Kuchnia w stylu japandi. Zdjęcia
Autor: Mikołaj Dąbrowski
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesna kremowa kuchnia. 24 pomysły na modne i jasne wnętrze
Autor: Projekt: Antonia Sadurska, Katarzyna Burak, Ewa Burak, FUGA Architektura Wnętrz, stylizacja i zdjęcia: Aleksandra Dermont