Kuchnia w stylu salonowym. Jak z sukcesem połączyć obie strefy
Miejsce do gotowania coraz częściej upodabnia się do pokoju dziennego. Znajdziesz tam materiały oraz meble w stylu salonowym. Z przyjemnością spędzisz długie godziny przy stole lub wyspie. Twojej uwagi nie rozproszą akcesoria kuchenne – sprytnie ukryte w szafkach.
Autor: serwis prasowy meble-zajc.pl
Cienki, zaledwie 2-centymetrowy blat z efektem lustra. Fornir orzechowy na wyspie i półkach. Szafki oraz szkło w odcieniu ciepłego beżu. Wszystkie te elementy sprawiają, że kuchnia staje się mniej kuchenną, a bardziej reprezentacyjną częścią mieszkania. Na zdj. model 018, meble-zajc.pl.
Spis treści
- Zabudowa meblowa
- Sposób na stylowe wnętrze
- Ukryte za frontem
- Wielozadaniowo
- Wyspa kuchenna
- Na wzór kredensu
Zabudowa meblowa
Nowy punkt widzenia. Aby kuchnia nasuwała skojarzenia z pokojem dziennym, akcesoria związane z gotowaniem powinny pozostawać w tle lub w ukryciu. Pierwszoplanowe role niech zagrają stół z wygodnymi krzesłami lub ława do siedzenia, regał na książki (nie tylko kucharskie). Obok oświetlenia nad blatem, pomocnego w przygotowywaniu posiłków, mogą pojawić się lampy stojące lub stołowe – dające ciepłe nastrojowe światło. Warto pomyśleć o dekoracjach, np. grafikach ściennych, zdjęciach, ceramice, szkle. Pamiętaj tylko, że gdy umieścisz je blisko płyty grzewczej, będą podatne na parę, zabrudzenia, tłuszcz.
Materiały. Drewno lite, klejone lub w formie forniru na płytach meblowych wprowadzają do kuchni naturalne ciepło. Podobnie działają tkaniny – miękkie poduchy na krzesłach, rolety rzymskie, odporny na zaplamienia chodnik pod stołem. Jeśli lepiej czujesz się w kuchni nowoczesnej, postaw na MDF lakierowany, szkło, lustra (nie stosuj ich zbyt blisko źródeł ciepła i pary). Wyjątek stanowi szkło hartowane, dobrze znoszące bardzo wysokie temperatury czy uderzenia. Warto o nim pomyśleć, szukając okładziny ściany nad blatem. Satynowa stal, kamień lub beton uzupełnią się z kolei z salonem urządzonym w stylu loftowym.
Sposób na stylowe wnętrze
Wyspa wykończona grubym blatem i wysoką zabudową z wielkimi szufladami mogłyby wyglądać masywnie. Lekkości dodają im jednak hokery na nóżkach z giętych prętów, smukły kran oraz wąskie fronty szafek. Dzięki zestawieniu modułów wielkogabarytowych z elementami filigranowymi w kuchni panuje równowaga.
Ukryte za frontem
Zamiast wielu mniejszych szafek – kilka większych, z dużymi frontami skrywającymi półki i szuflady. Takie rozwiązanie optycznie porządkuje kuchnię, upraszcza zabudowę.
Wielozadaniowo
Choć stół w kuchni ma charakter jadalniany, czasami musi się sprawdzić w roli blatu roboczego. Kupując go, upewnij się, czy ma podwyższoną odporność na zarysowania, wodę.
Najwygodniejszy będzie stół kwadratowy lub pro-stokątny, dostawiony dłuższym bokiem do ściany. A także składany, np. z opuszczanym z dwóch stron blatem, czy też mobilny – z kółkami z możliwością blokady. Do stołu możesz dostawić składane krzesła (nieużywane odwiesisz na ścianie). W mikrokuchnina ratunek przyjdzie blat montowany do ściany – z ruchomą podpórką. Szybko się składa i rozkłada, zajmuje mało miejsca. Alternatywą w nowoczesnym wnętrzu jest też blat wysuwany z szafki.
Wyspa kuchenna
Dobrym łącznikiem aneksu kuchennego z salonem jest wyspa lub półwysep – z regałem od strony pokoju dziennego. Książki zdają egzamin podczas gotowania lub oczekiwania na danie. Pełnią funkcję dekoracyjną, przywodzą na myśl modne księgarnio-kawiarnie.
Na wzór kredensu
Dzięki pogłębieniu dolnych szafek – na blacie mogą stanąć płytkie szafki, w sam raz na szklanki czy podręczne naczynia. Korzystanie z nich ułatwiają przesuwne fronty z beżowego MDF-u.
Zobacz też: Salon z aneksem kuchennym - rozwiązania do małych mieszkań. Piękne projekty i zdjęcia
Dobra organizacja przestrzeni. Planując układ i wyposażenie szafek, warto pomyśleć o swoich zwyczajach kulinarnych. Często robisz koktajle czy ciasta? W łatwo dostępnym miejscu przygotuj szafkę na blender i mikser. Cięższe, rzadziej używane przedmioty schowaj w dolnych rejonach, najlepiej w wysuwanym cargo podblatowym. (Kupując meble, sprawdź maksymalny udźwig oraz płynną pracę wysuwanego modułu). Blisko strefy gotowania – przy zlewozmywaku i płycie grzewczej – zaplanuj szuflady na noże, deski itp.
Ułatwiaj sobie życie. Przed kupnem mebli sprawdź płynną pracę i maksymalny udźwig wysuwanych elementów. Rozejrzyj się za szafkami lub systemami cargo, które otwierają się lekko pchnięte kolanem czy dłonią (Blum). Wspinania się na palce do górnych szafek oszczędzą ci opuszczane windy (Peka).
Autor: serwis prasowy meble-zajc.pl
Cienki, zaledwie 2-centymetrowy blat z efektem lustra. Fornir orzechowy na wyspie i półkach. Szafki oraz szkło w odcieniu ciepłego beżu. Wszystkie te elementy sprawiają, że kuchnia staje się mniej kuchenną, a bardziej reprezentacyjną częścią mieszkania. Na zdj. model 018, meble-zajc.pl.
Autor: mat. prasowe Kaczkan
Szafki z przeszkleniami w aneksie kuchennym dodają całej zabudowie lekkości.
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl
Projekt domu Murator M231a Piękny widok - wariant I, autor projektu: arch. Katarzyna Słupeczańska. Sufit w salonie wcale nie musi być biały. Oryginalnym rozwiązaniem jest wyłożenie sufitu ciepłym drewnem z klimatycznymi punktami świetlnymi. Zobacz ten projekt domu i salonu
Autor: agencjafree/living4media
Ściany we wnętrzu pomalowano na delikatny odcień beżu, lekko wpadający w szarość. Ciemny odcień brązu zaś pojawił się na frontach stojących szafek kuchennych. Takie zestawienie kolorystyczne przywołuje na myśl cappuccino.