Kuchnia w stylu vintage. Współczesna kuchnia z akcentami z przeszłości. Jakie wybrać meble i dodatki? Zdjęcia!

2024-07-23 11:53

Wnętrza z elementami vintage cieszą się obecnie dużą popularnością. Zwłaszcza kuchnie są wdzięcznym polem działań – głównie za sprawą bogatej oferty AGD inspirowanej wzornictwem minionych epok. Kuchnie chętnie przyjmują również takie meble i dodatki. Akcenty z przeszłości sprawiają, że kuchnia zyskuje charakter, ale staje się też przytulna i daje poczucie bezpieczeństwa.

Spis treści

  1. Co to znaczy, że coś jest „vintage”?
  2. Styl vintage – czyli jaki?
  3. Kuchnia w stylu vintage – jak ją urządzić?
Kuchnia w stylu vintage – z polskim dizajnem
Autor: M. Filipiuk-Obałek, styl.: J. Płachecka Kuchnia projektu E. Greczkowskiej i A. Habasińskiej z Pracowni Projektowej DoMilimetra. Płytki w modernistyczny wzór (Flores.pl) położono wąskim pasem nad blatem. Stół z drewnianym blatem i metalowymi nogami dostał wytworne uzupełnienie: to krzesła R. Hałasa (w głębi) oraz dwa zaprojektowane przez J. Kędziorka, zwane skoczkami (nawiązują formą do skoczni narciarskiej w Zakopanem). Ujednolicono je jednym odcieniem drewna oraz błękitną w białe kropki tapicerką.

Co to znaczy, że coś jest „vintage”?

Vintage – pochodzi z języka angielskiego, lecz słowo zapożyczono z francuskiego. „Vendage” oznacza wino z dobrego rocznika, szlachetne wino z owoców z danego roku. Vintage weszło do kanonu określeń w świecie mody i dizajnu – odczytuje się je jako synonim klasyki, doskonałej marki i jakości.

Popularnie za „vintage” uznaje się to, co jest z minionej epoki, ma minimum 20 lat – ale jest też dobrej jakości i stanowi klasę samą w sobie. Jest to jednak dość luźna interpretacja.

W Polsce mianem vintage z reguły określa się estetykę lat 50.—70.XX w., ale warto wiedzieć, że poza naszym krajem za punkt startowy uważa się raczej początek epoki wiktoriańskiej.

Styl vintage – czyli jaki?

W rzeczywistości styl vintage... nie istnieje. Oczywiście, jeśli mamy na myśli sztywne założenia i wyznaczniki, jak np. w przypadku stylów art déco czy modern classic itp. Popularnie nazywa się stylem vintage wnętrza urządzone pod wpływem inspiracji estetyką i wzornictwem z przeszłości. W Polsce ta „dawność” zaczyna się w latach 20. XX wieku i trwa właściwie do lat 70. Na świecie jednak granica początkowa jest przesunięta na końcówkę XIX wieku, a więc zahacza o epokę wiktoriańską. Dla wygody pozostaniemy jednak przy określeniu styl vintage.

Kuchnia w stylu vintage – jak ją urządzić?

Zależnie od tego, która epoka cię urzeka! Jeśli kochasz eleganckie art déco, postaw na szlachetne materiały, doskonale zaprojektowane meble, wyszukane dodatki... Wolisz pastelową słodycz lat 50.? Wybierz stylizowane AGD, trochę dodatków w cukierkowych odcieniach... Jeśli urzekła cię energia i nowoczesność lat 70., zdecyduj się na meble o bardziej kanciastej bryle, z metalowymi elementami. Będzie tu tez uzasadniona obecność mocniejszych kolorów oraz nadruków z przetworzonymi, powtarzalnymi motywami kwiatowymi i geometrycznymi.

Oczywiście, nie ma potrzeby (ani sensu) odwzorowywać kuchni z wybranej epoki. Po prostu wprowadź do wnętrza wybrane elementy, akcenty – to wystarczy! Przedmioty z minionych epok świetnie komponują się ze współczesnymi. Kuchnia urządzona w sposób współczesny, minimalistycznie, z skandynawską prostotą i praktycznością, z drewnem oraz z przewagą beżu, szarości czy bieli to świetny punt wyjścia do podstylizowania wnętrza w kierunku minionych epok. Czasem lampa, tapeta w odpowiedni wzór i kilka drobiazgów wystarczą, by poczuć atmosferę vintage!