Gotowanie w kawalerce: kuchnia w wymagającym wnętrzu
Planowanie kuchni, kiedy do dyspozycji mamy nietypową przestrzeń, wymaga kreatywnego myślenia. Jak podejść do projektu kuchni w klimatycznej kamienicy, przestrzennym lofcie, wypełnionym skosami poddaszu czy niewielkiej kawalerce? Zebraliśmy kilka cennych podpowiedzi, które warto wypróbować.
Autor: Mariusz Bykowski
Wyspa w kuchni na poddaszu jest bardzo dobrym rozwiązaniem ponieważ można ją idealnie "wpasować" pod kątem wysokości skosu - tu gdzie jest najniżej znajduje się zintegrowany z wyspą stół jadalniany.
Spis treści
Planowanie kuchni w nietypowej przestrzeni wymaga niestandardowego podejścia. Jak urządzić ergonomiczne serce domu w przestrzennym lofcie, wypełnionym skosami poddaszu czy w niewielkiej kawalerce w kamienicy? Zebraliśmy kilka cennych podpowiedzi, które warto wypróbować. Zdradzamy kilka trików na doskonale urządzoną kuchnię w każdym, nawet najtrudniejszym do aranżacji wnętrzu.
Kuchnia w kamienicy
Kuchnia w mieszkaniu w wysokiej kamienicy zazwyczaj znajduje się w innym miejscu niż miało to miejsce w pierwotnym założeniu budynku. Jest tak ze względu na nowy podział mieszkań w obiekcie zabytkowym lub świadome przeniesienie, podyktowane nową rolę kuchni w XXI wieku. Nie jest to już pomieszczenie robocze, ukrywane przed gośćmi. Przeciwnie. Kuchnia w kamienicy – bardzo często otwarta na salon, staje się przestrzenią na równi reprezentacyjną z salonem. Moda na gotowanie wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi odczarowało kuchnię w kamienicy. Co zatem warto wyeksponować, a co kamuflować we współczesnej aranżacji kuchni w kamienicy?
Przede wszystkim warto podkreślać oryginalną wysokość wnętrza. Można to zrobić dzięki wysokiej zabudowie na pełnej ścianie, a rzadko używane sprzęty umieścić na wyższych półkach. Jednolite i gładkie fronty zabudowy podkreślą unikalny charakter pomieszczenia. Kolejnym aspektem wartym wyeksponowania w kuchni jest oryginalna tkanka zabytkowa. Odkryta cegła, zdobna sztukateria czy oryginalne ościeżnice głębokich okien skrzyniowych to atuty wnętrza kamienicznego. Z uwagi na kuchenne opary, oryginalną cegłę na ścianie koniecznie powinniśmy zabezpieczyć przed wchłanianiem tłuszczu, kurzu i zanieczyszczeń. W partiach bezpośredniego narażenia na zanieczyszczenia, cegłę można przykryć przeziernym lakobelem. Pomoże to utrzymać ściany kuchni w idealnej czystości, nie pozbawiając jej unikalnych cech architektury. Oryginalnie zachowane stiukowe wykończenia przysufitowe to także powód do dumy, z pewnością wart wyeksponowania. Można ciekawie rozegrać dekoracyjną formę stiukowych ozdób umieszczając podobny, nawiązujący do nich wzór na kuchennej zabudowie.
Uskokowe listwy okalające, opaski czy sposoby wykończenia płycinowych frontów szafek kuchennych będą doskonałą, współczesną parafrazą oryginalnych elementów wartych zachowania. Nie są to elementy passe, warto się nimi pochwalić. Jeśli mamy to szczęście, że kuchnia w kamienicy jest w oryginalnym miejscu co pierwotnie, być może posiadamy też „służbówkę”, czyli niewielkie pomieszczenie w bezpośrednim sąsiedztwie z kuchnią. Niegdyś była to przestrzeń dla pomocy domowej, współcześnie może stać się funkcjonalnie zaaranżowaną spiżarnią lub (po przebiciu ściany) dodatkową przestrzenią na np. stół kuchenny. „Służbówka” bardzo często wydzielana była w miejscu architektonicznego załamania bryły budynku, wykorzystując wszelkie nieregularności i skosy w projekcie. Współcześnie takie miejsca generują ciekawe nisze i wnęki, które warto przekuć w walor – zorganizować w nich zlicowaną z kuchenną ścianą półką na książki kucharskie czy stworzyć schowane w ścianie miejsce na przechowywanie wina.
Trendy w kuchni: detale, które czynią kuchnię wyjątkową!
Kuchnia w lofcie
Pełna oddechu otwarta przestrzeń industrialnego loftu daje nieograniczone możliwości aranżacji kuchni. Praktycznie w dowolnym miejscu, z pełnym dostępem, z ruchomą wyspą i dowolnie rozmieszczoną wokół niej zabudową. Duża liczba okien, wysoka przestrzeń (często otwarta, dwukondygnacyjna z możliwością aranżacji np. sypialnianej antresoli) i liczne inklinacje fabryczne we wnętrzu (odkryte instalacje w miedzianym i stalowym wykończeniu; odsłonięte układy okablowania, oświetlenie techniczne itp.) narzucają nieco stylistykę kuchni w lofcie. Pomieszczenie można urządzić w tym duchu, choć nie jest to warunek. Ocieplanie wnętrz surowych jest nowym trendem, który powoli zaszczepia się i na naszym, rodzimym gruncie. Wełniane dywany, barwione szkło, designerska ceramika i ogólnie „salonowy klimat” w aranżacji kuchni w lofcie (czy w tej wersji raczej „soft lofcie”) daje niesamowity, skontrastowany i ocieplony efekt. Dostępna z każdej strony wyspa kuchenna jest także świetnym rozwiązaniem, które odczarowuje stateczny charakter przestrzeni. W zależności od okazji (oficjalne spotkanie z krewnymi, weekend z przyjaciółmi, itp.) wokół niej możemy swobodnie gotować, nie izolując się od rozmów i towarzystwa gości. Kuchenna „zabudowa” na nóżkach lub kółkach z blokadą, to z kolei wariant dla niezdecydowanych, który umożliwi sezonowe „przemeblowanie”. Mobilne barki, dostawiane w dowolnym miejscu w danej aranżacji kuchni w lofcie, to już loftowy „must have” miłośników industrialnych klimatów w kuchni.
Salon w kuchni czy kuchnia w salonie? Łączymy elegancję z funkcjonalnością
Kuchnia na poddaszu
Kuchnia na poddaszu ma zazwyczaj wyjątkowy klimat. Dzięki skosom i podcieniom, charakterystycznym dla stylowej mansardy, kuchnia na poddaszu zyskuje przestrzenność dzięki subtelnej grze światła, płynącego do wnętrza z finezyjnych lukarn czy prostszych okien mansardowych. Silne skosy w kuchni na poddaszu to także pretekst do kreatywnego potraktowania kuchennej zabudowy, oryginalnego rozwiązania kwestii blatu kuchennego i lokalnie dopasowanych rozwiązań związanych z przechowywaniem, spiżarnią i organizacją miejsca na kuchenne sprzęty. Kompaktowe sprzęty AGD sprawdzą się w kuchni na poddaszu najbardziej. Lekkie szafki na nóżkach odciążą masyw niezbędnych mebli. Zazębianie się natomiast przestrzeni kuchennej z np. salonową (umieszczając kuchenny ciąg wzdłuż narożnika) wprowadzi do przestrzeni kuchni wśród skosów jeszcze więcej światła. Doskonałe, naturalne doświetlenie blatów kuchennych zapewniają także okna dachowe, o ile zdecydujemy się na blat wzdłuż ściany na styku z dachem
Kuchnia w kawalerce
Kuchnia w kawalerce, z uwagi na niewielki metraż, wymaga największej dozy kreatywności. Sprytne wykorzystanie wszystkich zakamarków, nisz i wnęk (lub ich sztuczne utworzenie za pomocą np. ścianki z g-k) zagwarantuje ergonomię w codziennym użytkowaniu. Podejmując decyzję o rozplanowaniu szafek i sprzętów nie warto się spieszyć. Lepiej usiąść do tematu z „otwartą głową”, nie sugerując się gotowymi zestawami mebli, które narzucają określony rytm i szereg. Dla celów dydaktycznych warto zwizualizować sobie w pustej przestrzeni małej kuchni swoją aktywność i poznać bliżej własne preferencje w użytkowaniu tej przestrzeni. Wyobraźmy sobie idealne miejsce na zmywanie naczyń (czy widok zza okna jest nam niezbędny na osłodę tego średnio miłego obowiązku?), przygotowywanie posiłków (ile blatu z każdej strony kuchenki potrzebujemy? A może wolimy mieć jeden blat, za to dłuższy?).
Wyobraźmy sobie też koniecznie codzienne gotowanie - czy np. drewniane szpatułki wolimy trzymać na powierzchni blatu kuchennego czy przechowywać w wygodnych szuflad? Rozejrzyjmy się dookoła, szpiegując nieregularne zakamarki: wnęki, skosy, rury do zabudowy. Takie miejsca są wymarzone dla funkcjonalnych szuflad typu cargo, wąskich półek na przepiśniki czy umieszczenie puszek z przyprawami. Pod ręką, a nie na wierzchu. Oto pierwszy krok do stworzenia wizualnego i funkcjonalnego majstersztyku na małej przestrzeni kuchni w kawalerce. Gdy urządzamy otwartą na inne pomieszczenia małą kuchnię lub nie dysponujemy pokaźnym budżetem, pamiętajmy że ważne jest, aby sprzęty AGD były spójne stylistycznie, a jeden model zawierał kilka funkcji, np. piekarnik z mikrofalówką w jednym lub piekarnik o funkcjach parowego i tradycyjnego z termoobiegiem.