Mała kuchnia. Metamorfoza
Małe rozmiary kuchni sprawiły, że nie mogła funkcjonować jako odrębne pomieszczenie. Została otwarta na pokój dzienny, co sprzyja życiu rodzinnemu. Ozdobą kuchni stała się różowa ściana.
Autor: Marcin Czechowicz
Kuchnię połączono z pokojem dziennym. Jej oryginalny wystrój tworzy połączenie kontrast malinowej barwy ścian z jasnym odcieniem glazury.
Autor: archiwum
Mankamentem naszej kuchni był kształt i małe rozmiary - długa, wąska przestrzeń i niestety tylko 7,5 m2. Postanowiliśmy, że nie może pozostać w takiej formie. Połączona z pokojem dziennym zyskała oddech, a wszyscy domownicy większą swobodę - nie tylko podczas przygotowywania posiłków. Dzięki żywej kolorystyce, gładkim i błyszczącym powierzchniom sprzętów AGD i frontów szafek, a także przestrzennej dynamice kuchnia stała się dekoracyjną strefą mieszkania.
Przed remontem
- Niewłaściwie rozplanowana przestrzeń. Wąskie pomieszczenie wymuszało usytuowanie ciągu kuchennego przy jednej ścianie. Brakowało miejsca do przygotowywanie posiłków i przechowywania naczyń.
- Ściany nad blatem pokrywały stare płytki.
- Na podłodze leżały niezbyt ładne drewnopodobne panele.
- Zniszczone szafki, zlewozmywak i kuchenka odziedziczone po poprzednich właścicielach.
Remont - krok 1
Z dawnej kuchni nie pozostało prawie nic. Wyjątek zrobiono dla oryginalnej szafki spiżarnianej z lat 50. usytuowanej pod okiennym parapetem. Z założenia kuchnia i pokój dzienny miały meć tę samą podłogę - deski pomalowane na biało. Trzeba było więc wyrównać poziomy w obu pomieszczeniach.
Krok 2
Ściany pomalowane farbą w intensywnym malinowym kolorze stały się dominującym akcentem w pomieszczeniu, nadając mu zdecydowany charakter. A zamontowane nad blatem błyszczące płytki glazury w ciepłym żółtym odcieniu stanowią przeciwwagę dla chłodnej szarości frontów szafek.
Krok 3
Dość skomplikowanym zadaniem było rozmieszczenie urządzeń kuchennych w jednej linii. A to z powodu pralki, dla której też tutaj musiało się znaleźć miejsce.
To nam się podoba
- Otwarcie kuchni na pokój dzienny. Pozwoliło nie tylko powiększyć jej przestrzeń, lecz także odpowiednio ją doświetlić.
- Neutralne kolorystycznie, szare fronty szafek o gładkich powierzchniach. Ich minimalistyczna stylistyka pozwala na wprowadzenie do wnętrza elementów w odważniejszych barwach.
- Zdecydowany kontrast malinowej barwy ścian z jasnym odcieniem glazury.
Krok 4
Błyszczące fronty kuchennych szafek stały się efektowną dekoracją pomieszczenia. Liczba szafek wiszących została znacznie ograniczona. Zastąpiły je otwarte półki zamocowane po obu stronach okapu. Dzięki temu ściana z kuchenną zabudową zyskała na lekkości. Granica między kuchnią a pokojem dziennym to idealne miejsce dla dużego rozkładanego stołu.