Mała kuchnia – 5 rozwiązań, dzięki którym wszystko się w niej zmieści
Mała kuchnia jest dużym wyzwaniem – jak ją urządzić, żeby była ergonomiczna, wygodna i na dodatek ładna? Przedstawiamy kilka sprytnych rozwiązań i sprzętów do niewielkiej kuchni. Dzięki nim mały metraż nie będzie ograniczeniem.
Spis treści
- 1. Trójkąt roboczy w kuchni
- 2. Mała kuchnia z pojemną zabudową
- 3. AGD do małej kuchni
- 4. Wokół blatu – dodatkowa powierzchnia robocza i przestrzeń do przechowywania
- 5. Zlewozmywak do zadań specjalnych
Kuchnia jest takim pomieszczeniem, w którym bez względu na powierzchnię nie może zabraknąć podstawowych urządzeń oraz miejsca do przygotowywania posiłków, przechowywania kuchennych akcesoriów i produktów spożywczych. Z pomocą przychodzą sprytne rozwiązania techniczne i sprzęty łączące wiele funkcji.
1. Trójkąt roboczy w kuchni
Przy projektowaniu każdej kuchni kluczem do sukcesu jest odpowiedni podział na strefy z uwzględnieniem funkcjonalności każdej z nich. Wyodrębniamy następujące strefy: przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Rozplanowanie ich zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, którą obrazuje umieszczenie lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej na wierzchołkach trójkąta (najlepiej z blatami roboczymi pomiędzy) sprawi, że nawet mała kuchnia będzie wygodna.
2. Mała kuchnia z pojemną zabudową
Wykorzystaj niemal każdy centymetr kwadratowy szafek – postaw na szuflady z pełnym wysuwem, dzięki któremu będziesz mieć łatwy dostęp do całego ich wnętrza. Są wygodniejsze niż tradycyjne szafki z półkami. W małej kuchni sprawdzą się też wysuwane regały, czyli tzw. cargo do przechowywania produktów spożywczych i środków czystości. Najwęższe mają 10 cm szerokości (do szafek o korpusach 15 cm). W narożnej szafce zainstaluj obrotowe półki na drążku. Wykorzystaj też zazwyczaj nieużywaną przestrzeń… pod szafkami kuchennymi – zmieszczą się tam szuflady montowane w cokołach mebli. Miejsce na przechowywanie rzadziej używanych sprzętów zapewni górna zabudowa sięgająca sufitu. Popularnym rozwiązaniem jest montowanie pod sufitem głębszych szafek. Nie wiszą nad samym blatem, dlatego ich niestandardowa głębokość nie przeszkadza w codziennej pracy przy blacie.
3. AGD do małej kuchni
Jeśli nie wyobrażasz sobie codziennego funkcjonowania w kuchni bez piekarnika, mikrofali i innych sprzętów, ale nie masz na nie miejsca – zdecyduj się na urządzenia wielofunkcyjne. W ofercie wielu producentów znajdziesz kompaktowe sprzęty z funkcjami piekarnika, grilla, mikrofali czy opiekacza. Cenne miejsce pozwolą też zaoszczędzić sprzęty o niestandardowych wymiarach, np. lodówka mieszcząca się pod blatem, nablatowa zmywarka czy płyta z dwoma palnikami.
4. Wokół blatu – dodatkowa powierzchnia robocza i przestrzeń do przechowywania
Przestrzeń pomiędzy dolną a górną zabudową również możesz przeznaczyć na przechowywanie. Miniregał o głębokości 10 cm nieznacznie zmniejszy powierzchnię blatu. Można w nim przechowywać słoiki z przyprawami, drobne naczynia czy akcesoria kuchenne, które wygodnie mieć „pod ręką”. Pod blatem możesz umieścić dodatkowy wysuwany blat, a nawet rozkładany stolik.
5. Zlewozmywak do zadań specjalnych
W małej kuchni często nie ma miejsca na bardzo przydatny blat pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem. Warto wtedy zdecydować się na zlew z idealnie dopasowaną deską do przykrycia komory w zestawie, na której można nie tylko położyć potrzebne produkty, ale również kroić owoce czy pieczywo. Jako dodatkowa powierzchnia może również służyć ociekacz zlewozmywaka – zdecyduj się na model z wytrzymałego konglomeratu, odpornego na zadrapania i inne uszkodzenia.