6 porad: Jak optycznie powiększyć małą kuchnię? Płytki i kolory do małej kuchni
Jakie płytki wybrać do małej kuchni, by wydała się ona większa? Jaki kolor zostosować do małej kuchni? Kilka sprawdzonych porad architekta spowoduje, że mała kuchnia będzie sprawiala wrażenie większej. Dowiedz się, jakie kolory, płytki i detale zastosować w małej kuchni, aby ją optycznie powiększyć.
Spis treści
- 1. Jakie kolory do małej kuchni? Jasne i błyszczące
- 2. Jakie płytki do małej kuchni? Ważne wymiary
- Jakie płytki do kuchni - inspiracje
- 3. Gdzie umieścić lustro w małej kuchni?
- 4. Jak dobrać detale do małej kuchni? Unikaj natłoku!
- 5. Jakie oświetlenie do małej kuchni?
- 6. Zostaw pusty blat
- Mała kuchnia - pomysły na ściany, szafki, kolor
Jeśli zastosowaliśmy proponowane funkcjonalne rozwiązania dla małej kuchni, a chcielibyśmy maksymalnie wizualnie powiększyć to pomieszczenie, istnieje parę sprawdzonych rozwiązań.
Przeczytaj też: Pomysły na MAŁĄ KUCHNIĘ: ciekawe rozwiązania z prawdziwych wnętrz GALERIA ZDJĘĆ>>
1. Jakie kolory do małej kuchni? Jasne i błyszczące
Dotyczy to wszystkich elementów: podłogi, ścian, szafek, blatów, płytek do małej kuchni. Najlepiej sprawdza się jak najwięcej bieli, ale jeśli wolimy kolor, to wybierzmy delikatne pastelowe odcienie i to z zbliżonej gamy. Kakafonia kolorów optycznie zmniejsza nawet duże pomieszczenia! Dla zwolenników drewnianych szafek polecamy do małej kuchni jasne forniry i gładkie fronty. Tam gdzie mamy wybór, decydujmy się na wykończenie z połyskiem - będzie przestronniej. Należy też unikać podczas urządzania małej kuchni nagromadzenia faktur, najlepiej stosować gładkie jednolite płaszczyzny.
Polecamy: Mała kuchnia w stylu skandynawskim. Kuchnia z salonem w barwach natury>>
2. Jakie płytki do małej kuchni? Ważne wymiary
Do małych kuchni wcale nie musimy używać drobnych płytek. Duże płytki w małej kuchni, a nawet bardzo duże, o ile uda nam się dobrze dobrać ich wielkość (żeby nie okazało się, że np. w pas międzyszafkowy czy na podłogę wchodzi nam kafel i "ciut"), będą bardzo efektownie wyglądać i dodawać przestrzeni w aranżacji. W przeciwieństwie do właścicieli dużych kuchni, w małej kuchni możemy sobie pozwolić nawet na bardzo drogą glazurę, bo i tak zużyjemy jej tak niewiele, że budżet nie ucierpi.
Zobacz: Płytki do kuchni na ścianę oraz 30 innych pomysłów na ścianę w kuchni [ARANŻACJE]>>
Jakie płytki do kuchni - inspiracje
3. Gdzie umieścić lustro w małej kuchni?
Wbrew pozorom lustra nie są zarezerwowane tylko do łazienek i przedpokoi. Przemyślnie umieszczone (np. na prostopadłej do blatu ściance) stworzą iluzję głębi w małej kuchni. Oczywiście nie należy ich umieszczać blisko kuchenki ani zlewu, żeby ulegały ciągłemu zachlapywaniu.
4. Jak dobrać detale do małej kuchni? Unikaj natłoku!
W małych pomieszczeniach kuchennych unikajmy natłoku. W małej kuchni nie sprawdzają się krzykliwe uchwyty, wymyślne listwy, dekory. Starajmy się, żeby ozdobą było to co i tak pozostaje na zewnątrz, a jest niezbędnym wyposażeniem kuchennym. Warto zainwestować w ciekawy wzorniczo czajnik, garnki, krzesło, chlebak, lampę, kontakty, ścierki itp.
Zadbajmy o ich jednolitą kolorystykę. Polecane kolory do małej kuchni to barwy jasne, stonowane. Jeśli taka kolorystyka małej kuchni jest dla nas zbyt mdła, zdecydujmy się na jeden kontrastowy kolor i zastosujmy go właśnie w dodatkach, które za jakiś czas można łatwo wymienić. Dobrze i nowocześnie w tej roli zarówno przy bieli jak i drewnie wygląda czerń, przy pastelach neutralna szarość. Możemy również jako kontrast zastosować wyrazistą wersję koloru użytego jako pastelowa baza, np. granatu przy rozwodnionym błękicie, czekolady przy delikatnych kremach, natomiast unikajmy dodawania innych spoza gamy, bo stworzymy optyczny chaos i ciasnotę w aranżacji małej kuchni.
Sprawdź też: 15 pomysłów na dekorację ściany w kuchni>>
5. Jakie oświetlenie do małej kuchni?
Im mniejsza kuchnia tym lepiej powinno być doświetlona, zarówno w dzień, jak i wieczorem. Jeśli nie musimy odgrodzić się wizualnie to nie wieszajmy w okien kuchennym zasłon, żaluzji - zabierają światło i zmniejszają wnętrze. Jeśli jest taka potrzeba to wybierajmy firanki, rolety czy żaluzje montowane na skrzydle, mamy wtedy jeszcze parapet do wykorzystania. Lampa sufitowa powinna zapewnić mocne, przyjemne światło, żeby mała kuchnia po zmroku była jasna i przestronna. Częsta strategia słabego światła górnego i korzystania z dodatkowego podszafkowego sprawia, że kolory wydają się "brudne", a pomieszczenie mniejsze niż w rzeczywistości.
Sprawdź: Blaty kuchenne drewniane - jakie plusy i minusy mają blaty drewniane [PORADNIK]>>
6. Zostaw pusty blat
Niewielki blat kuchenny zastawiony przyborami, parapet bez kawałka wolnego miejsca, otwarta półka wypełniona piętrowo powodują, że odbieramy pomieszczenie jak najgorszą "klitkę". Warto więc ograniczyć ilość rzeczy do minimum (np. poprzez wielofunkcyjność naczyń, jeden rozbudowany robot zamiast oddzielnych urządzeń) i zapewnić im możliwość schowania w zamkniętych szafkach. Niech na wierzchu zostaną tylko rzeczy w danej chwili używane, a nie te, które po prostu się nie mieszczą. Pusta jasna płaszczyzna blatu dodaje metrów i światła pomieszczeniu!
Polecamy: MAŁA KUCHNIA w klimacie retro. Kolor rządzi w kuchni>>
Mała kuchnia - pomysły na ściany, szafki, kolor
Zobacz nasze galerie zdjęć i znajdź inspiracje na własną, niepowtarzalną aranżację!
Autor: Andrzej Pisarski
Autor: Marcin Czechowicz
Czarno-biała kuchnia jest otwarta na salon. Wnętrze jest prosto i minimalistycznie urządzone, a połyskujące blaty doskonale podkreslają nowoczenośc kuchni. Aranżacja kuchni jest nowoczesna i wysmakowana, a sąsiadujący salon nawiązuje do tego stylu.
Autor: materiały prasowe IKEA
Pojemne szafki dają mnóstwo miejsca do przechowywania w kuchni. Za sprytnymi frontami, kryją się różnej wielkości szafki - ułatwiające przechowywanie drobiazgów i większych urządzeń domowego AGD.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Strefa jadalniana stanowi największą ozdobę tego pomieszczenia inspirowanego stylem vintage. Usytuowana przy ścianie z dużym grzejnikiem sprawiła, że nie jest on bardzo widoczny, bo forma i kolor mebli bardziej przyciągają uwagę.