Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Podpowiadamy rozwiązania, które odmienią twoje wnętrze!

2024-11-27 11:49

Urządzenie małej kuchni w bloku może być wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem można stworzyć funkcjonalną i przestronną przestrzeń. Klucz tkwi w przemyślanym doborze kolorów, mebli i oświetlenia, które optycznie powiększą wnętrze. W tym przypadku liczy się nie tyle wielkość metrażu, co kreatywne wykorzystanie każdego centymetra. Sprawdź sprawdzone triki, które pomogą Ci urządzić małą kuchnię z maksymalnym efektem, zachowując wygodę i styl!

Spis treści

  1. Mała kuchnia - zalety
  2. Mała kuchnia - półki, stół
  3. Przechowywanie w małej kuchni
  4. Mała kuchnia — zabudowa meblowa
  5. Jak optycznie powiększyć małą kuchnię w bloku?
  6. Mała kuchnia — ciąg roboczy
  7. Mała kuchnia — oświetlenie
  8. Mała kuchnia w bloku. Zdjęcia

Mała kuchnia ma jeden istotny minus: nie da się w niej kulinarnie poszaleć z grupką przyjaciół, a poza tym – same plusy!

Mała kuchnia - zalety

Mała powierzchnia to mniejszy koszt materiałów potrzebnych na jej wykończenie, wszystko masz w zasięgu ręki, więc przygotowując posiłek, nie musisz robić kilometrów, biegając między kuchenką, szafkami, szafami, zlewem i lodówką.

Mała kuchnia to też trochę mniej sprzątania. Aby była jednak funkcjonalna, zaprojektuj ją starannie. Dobrze jest więc wyznaczyć miejsce, np. w rogu, pod skosem, pod szafę typu pełna zabudowa od podłogi po sufit.

AGD do zabudowy zajmie mniej miejsca niż wolnostojące i „wydłuży” blat roboczy o cenne centymetry. Wszelkie wnęki zaś wypełnij półkami…

Przeczytaj także: Jaki blat kuchenny wybrać, co na ścianę nad blatem? 20 inspiracji i pomysłów na ciąg roboczy w kuchni

Mała kuchnia - półki, stół

Półki wiszące nad kącikiem jadalnianym zdobią, ale przede wszystkim zapewniają miejsce na drobiazgi, po które się często sięga. Uwaga – nie mogą wisieć zbyt nisko, bo domownicy będą uderzać w nie głową (ewentualnie te niższe można zrobić węższe).

Mało miejsca na stół? Wybierz taki na jednej nodze, a krzesła pod ścianą zastąp ławką.

Przeczytaj także: Jak urządzić kuchnię — inspiracje. Poznaj zasady urządzania kuchni funkcjonalnej

Kuchnia
Autor: Green Canoe

Przechowywanie w małej kuchni

W każdej kuchni szafki, szafeczki i szuflady są cenne, a w małej – na wagę złota. Wyposaż je w dotykowy system otwierania typu klik-klak. Gładkie fronty w wąskim pomieszczeniu to wygoda (nie będzie siniaków!). Jeśli jednak szafki są z otworami pod uchwyty albo po prostu chcesz je mieć, wybierz miękkie, np. paski z tworzywa sztucznego czy uplecione ze sznurka.

Szafki narożnikowe, specjalne systemy cargo albo chociaż półki pozwalają racjonalnie wykorzystać miejsce w rogach. Życie na pewno ułatwią ładne pojemniki.

Przechowywanie w małej kuchni
Autor: serwis prasowy marki Rejs

Mała kuchnia — zabudowa meblowa

Nawet na minimetrażu sprawdzą się białe szafki i białe ściany. Jeżeli potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania, wybierz przeszklone wiszące szafki. Pomieszczą, co trzeba, a nie „zamurują” wnętrza. Wersja z podświetleniem jest najlepsza!

Gdzie szukać dodatkowego miejsca, którego tak bardzo brakuje we wnętrzach o niewielkim metrażu? Najpierw pod sufitem. To całkiem spory zapas powierzchni do przechowywania. Dzięki szafkom do wysokości sufitu nie marnujemy miejsca, ponieważ zabudowując ścianę nie tylko wszerz, ale i na wysokość, wykorzystujemy cały dostępny potencjał. Dodatkowy bonus takiego rozwiązania? Zabudowa do sufitu nie tylko więcej pomieści, ale jest też modna i atrakcyjna wizualnie. 

Zabudowa meblowa na wymiar

Urządzając małą kuchnię, weź pod uwagę zamówienie zabudowy na wymiar (najlepiej wykorzystasz przestrzeń!). Jeśli ma się znajdować pod oknem, wyprofiluj odpowiednio blat, by parapet nie był już potrzebny. Efekt? Dodatkowe miejsce i łatwiejsze sprzątanie!

Zabudowa kuchenna do sufitu
Autor: seriws prasowy marki Pfleiderer

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię w bloku?

Wybieraj obrazy, grafiki czy plakaty z głębią, o otwartej kompozycji, np. widok z odległym horyzontem czy abstrakcję z „perspektywą”, które wizualnie rozsuną ściany. Polecane są też lustra – te w ramach oraz lustrzane tafle zlicowane ze ścianą, ba, mogą być nawet użyte nad blatem roboczym i kuchenką zamiast płytek.

Małej przestrzeni dobrze robią też błyszczące powierzchnie, odbijające światło, jak np. płytki ceramiczne na ścianie nad blatem kuchennym. Ale także poziome pasy — jeśli nie możesz zastosować tapety, pomyśl o prostokątnych płytkach na ścianę, spełnią podobną funkcję.

Ściana nad blatem w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Porcelain Superstore

Mała kuchnia — ciąg roboczy

Jak zaplanować trójkąt roboczy w małej kuchni? Jak najdalej od siebie powinna znaleźć się lodówka i kuchenka, a pomiędzy nimi zlew (najlepiej jednokomorowy). W ten sposób idealnym ustawieniem będzie lodówka, blat, zlew, blat, kuchenka.

Mała kuchnia — oświetlenie

Planując kuchnie na minimetrażu, pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu. Pojedyncza lampa na środku kuchni przy wiszących szafkach naściennych może nie wystarczyć. Warto postawić na taśmy led, przyklejane nad blatem, lub na podświetlane półki. Kolor takiego światła możemy kontrolować i zależności od naszych potrzeb przełączać między światłem ciepłym i zimnym.

Mała kuchnia w bloku. Zdjęcia

Polecamy: Jak urządzić kuchnię otwartą na salon? Czy otwarta kuchnia to dobry pomysł?

Nasi Partnerzy polecają