Mała kuchnia w bloku połączona z salonem, wąska, pod skosem. Jakie meble do małej kuchni w bloku?

2024-04-18 5:42

Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych wyzwań aranżacyjnych i dekoracyjnych jest mała kuchnia w bloku. Aranżacja małej kuchni wymaga dużej kreatywności i podjęcia wielu ważnych decyzji. Nie oznacza to, że mała kuchnia w bloku nie może zachwycać. Wręcz przeciwnie! Sprawdźcie, jak urządzić małą kuchnię w bloku.

Spis treści

  1. Mała kuchnia w bloku: kuchnia połączona z salonem
  2. Mała kuchnia pod skosami
  3. Jakie meble do małej kuchni w bloku? Zabudowa małej kuchni w bloku
  4. Jadalnia w małej kuchni
  5. Mała kuchnia w bloku: kolory mają znaczenie
  6. Mała kuchnia w bloku - inspiracje i GALERIE ZDJĘĆ

Z trudnymi aranżacyjnie małymi kuchniami najczęściej mamy do czynienia w mieszkaniach w bloku. Szczególnym przypadkiem takiego lokum jest kawalerka z małą kuchnią. Jeśli tylko warunki techniczne na to pozwalają, starajmy się łączyć salon z kuchnią, zwłaszcza z tą najmniejszą. Powstaje w ten sposób dość duża i wygodna strefa dzienna, a wnętrze wydaje się o wiele przestronniejsze. Dobrze przemyślana aranżacja małej kuchni okaże się strzałem w dziesiątkę, a mała kuchnia nie urośnie do rangi wielkiego problemu!

Mała kuchnia w bloku: kuchnia połączona z salonem

Najlepszym pomysłem, by mała kuchnia w bloku zyskała nieco więcej metrażu i przestronności jest połączenie jej z salonem. Otwarcie kuchni na salon pozytywnie wpłynie na odbiór nie tylko kuchni, ale również salonu - stanie się on optycznie większy. Kluczem do sukcesu jest dobry projekt funkcjonalnej kuchni.

Małą kuchnię z salonem można połączyć co najmniej na dwa sposoby: wyburzamy ścianę dzielącą ją od salonu albo częściowo ją zostawiamy. Jeśli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, w miejscu, gdzie stała ściana, warto postawić niewielki stół – najlepiej rozkładany, który wygodnie powiększymy w razie potrzeby. Zamiast stołu świetnie sprawdzi się też wyspa kuchenna (albo tzw. półwysep, czyli wyspa „przyklejona” z jednej strony do ściany). Od strony kuchni warto zadbać o miejsce do przechowywania (szafki, półki), z kolei od strony salonu powinien się znaleźć poszerzony blat kuchenny z krzesełkami. Nowoczesną nutą wprowadzą wysokie krzesła barowe, czyli hokery.

Przeczytaj także: Modna oliwkowa kuchnia w stylu loftowym. Jak urządzić bardzo małą kuchnię

Mała kuchnia pod skosami

Co zrobić w sytuacji, gdy mała kuchnia znajduje się pod skosem? Pierwsza i najważniejsza zasada: maksymalnie wykorzystujemy wysokość skośnej ściany. Najłatwiej to zrobić, jeśli zabudowa i szafki kuchenne będą wykonane na wymiar. To jednak podnosi koszty remontu kuchni. Na szczęście producenci mebli kuchennych proponują tyle ciekawych rozwiązań, że bez problemu uda się np. zabudować trójkątną ścianę szafkami czy otwartymi półkami.

Mała kuchnia połączona z salonem
Autor: Michał Bidziuch/serwis prasowy marki Komandor

Jakie meble do małej kuchni w bloku? Zabudowa małej kuchni w bloku

W małej kuchni w bloku liczy się każdy centymetr, a przecież trzeba w niej zaplanować miejsce na jedzenie, gotowanie i przechowywanie. Zwłaszcza ta ostatnia funkcja może być kłopotliwa, kiedy mamy mało miejsca, a mnóstwo rzeczy. Projektanci jednak o tym pomyśleli: ostatnio bardzo modna staje się w kuchni zabudowa na całą ścianę. Niezależnie od tego, czy nasza kuchnia mieści się tylko na jednej ścianie, czy też na planie litery L, możemy ją od góry do dołu pokryć szafkami kuchennym. Najlepiej, aby miały jednolite fronty bez wyrazistych uchwytów – sprawią wrażenie przestrzeni w małej kuchni.

W zabudowie kuchennej sprawdzą się też rozwiązania typu cargo o nietypowych formach – na przykład bardzo wąskie i wysokie (półki są rozmieszczone prostopadle do linii zabudowy), szerokie i niskie (wykorzystujemy centymetry tuż przy posadzce), a także narożne. Aby maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń, pamiętajmy też o szafce pod zlewem. Warto tam umieścić półki o nietypowych rozmiarach, pojemniki czy organizery. W małej kuchni w bloku doskonale sprawdzą się również wygodne, narożne systemy cargo, w których można ułożyć np. duże naczynia i akcesoria do pieczenia.

Jadalnia w małej kuchni

Nazywanie jadalnią miejsca do jedzenia w małej kuchni może brzmieć zbyt szumnie, ale stolik i krzesło powinny się znaleźć w każdej kuchni, nawet w bardzo małej kuchni w bloku. Gdy mamy ograniczoną przestrzeń, możemy pomyśleć o stoliku składanym, którego będziemy używać tylko podczas spożywania posiłków, albo zdecydować się na stolik wysuwany – spod kuchennego blatu. W rolę stolika może się też wcielić mały blat montowany na ścianie i rozkładany w razie potrzeby. Najprościej jednak urządzić kącik jadalniany przy wyspie kuchennej od strony pokoju dziennego.

Zobacz też: Jak wykończyć blat kuchenny przy ścianie? Połączenie blatu ze ścianą

Mała kuchnia w bloku: kolory mają znaczenie

Jak pomalować małą kuchnię? Najlepiej wybrać jasne barwy. Kolor biały i większość jasnych kolorów, zwłaszcza chłodnych, mają właściwości optycznie powiększające, a we wnętrzach - oddalające ściany. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, malując małą kuchnię w bloku na jasny kolor z połyskiem. Jasne mogą być kuchenne meble, ściany i podłoga. W małej kuchni sprawdzi się modna biała zabudowa i jasne drewno na podłodze, które ociepli biały kolor. Jeśli wolimy jednak bardzo ciemną zabudowę, pamiętajmy, aby ściany koniecznie były w jasnych kolorach. Inaczej ciemne barwy jeszcze bardziej zmniejszą optycznie naszą niewielką kuchnię.

Mała kuchnia w bloku nie oznacza, że musimy całkowicie rezygnować z pięknego antracytu lub koloru czarnego, tym bardziej że ciemne kolory w kuchni to jeden z najgorętszych trendów w tym sezonie. Duża, gładka, ciemna powierzchnia stworzy zresztą wrażenie głębi (jakby ściana znajdowała się dalej, niż jest w rzeczywistości). Tak więc w aranżacjach małych kuchni możemy bawić się kolorami jasnymi i ciemnymi – istotne jest to, by kolory o pomniejszających właściwościach stosować na dużych powierzchniach.

W małej kuchni lepiej zrezygnować z płytek mozaikowych, ponieważ dzielą one i optycznie zmniejszają wnętrze, a przecież nie o to chodzi w małej kuchni w bloku. Nie zapominajmy także o dobrym oświetleniu. Maksymalnie wykorzystujmy światło dzienne, nie zasłaniając okien wzorzystymi firankami lub drewnianymi żaluzjami - jeśli musimy, wybierzmy raczej lekkie rolety dzień i noc lub tradycyjne rolety w jasnym kolorze. Ponadto, pamiętajmy, by równomiernie rozmieścić sztuczne oświetlenie, tak by każda część kuchni została odpowiednio oświetlona.

Mała kuchnia w bloku - inspiracje i GALERIE ZDJĘĆ

W małym mieszkaniu świetnie sprawdza się wielofunkcyjna przestrzeń dzienna, czyli salon z kuchnią. Dowody? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć.

Zobacz też: Kuchnia z nutą vintage. Kiedyś niefunkcjonalna, dziś jasna i przestronna

Murator Remontuje: Malowanie szafek kuchennych
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają