Mała kuchnia z półwyspem. Nowoczesna kuchnia z półwyspem - wygodna i funkcjonalna
Mała kuchnia z półwyspem jest rozwiązaniem wygodnym i lubianym w polskich mieszkaniach. Półwysep jednocześnie łączy i dzieli otwartą przestrzeń kuchni z salonem. Zajmuje mniej miejsca niż wyspa kuchenna, czasem zastępuje stół, dlatego często pojawia się w aranżacjach nowoczesnych mieszkań i aneksach kuchennych.
Autor: Bernard Białorucki
Kuchnia z półwyspem i zintegrowanym (rozkładanym) stołem.
Spis treści
- Półwysep kuchenny - tak było kiedyś
- Mała kuchnia z półwyspem
- Półwysep w kuchni z salonem
- Kuchnia z półwyspem czy ze stołem?
- Jakie wymiary powinien mieć półwysep kuchenny?
- Kuchnia z półwyspem. Inspiracje
- Jak urządzić piękną i funkcjonalną kuchnię? To warto wiedzieć
Półwysep kuchenny - tak było kiedyś
Półwysep kuchenny w podstawowej wersji składał się z blatu, mocowanego z jednej – krótszej - strony do ściany i nogi podtrzymującej – stąd pewnie nazwa barek kuchenny. Czasem zamiast na nodze montowano blat na dekoracyjnej ażurowej konstrukcji (np. podstawie maszyny do szycia). Z czasem podstawa zaczęła ewoluować i pod blatem pojawiły się szafki i półki, a barek przekształcił się w półwysep.
Od strony kuchni, szafki pełnią rolę użytkową – jest w nich miejsce do przechowywania produktów spożywczych i zastawy. Od strony salonu półwysep kuchenny może być wyposażony w szafki, półki na książki kucharskie, dekoracje lub elementy zastawy, lub zakończony gładkim frontem.
Mała kuchnia z półwyspem
Kuchnia z półwyspem jest rozwiązaniem stworzonym do kawalerek i małych mieszkań. Tam, gdzie zależy nam na powiększeniu przestrzeni, ale i wyraźnym, optycznym podziale na funkcje. Łącząc kuchnię z salonem zyskujemy większe wnętrze, ale zależy nam, by odpoczywając w salonie nie przebywać jednocześnie w kuchni.
Półwysep kuchenny świetnie sprawdza się w tej podwójnej roli! Ale pamiętajmy też, że barek kuchenny jest meblem funkcjonalnym: czasem jest dodatkowym ciągiem kuchennym, czasem zastępuje stół. To już zależy od wielkości mieszkania i naszego stylu życia.
Półwysep w kuchni z salonem
Aranżując kuchnię z półwyspem połączoną z salonem, powinniśmy zorientować się, w którym miejscu przebiegają instalacje wodno–kanalizacyjna i wentylacyjna. Jeśli znajdują się w ścianie pomiędzy kuchnią i salonem, którą wyburzamy, możemy w półwyspie umieścić płytę do gotowania z wyciągiem lub zlew.
Półwysep kuchenny jest w takim układzie dodatkowym ciągiem kuchennym z płytą do gotowania i zlewem z dodatkowym blatem roboczym. W ten sposób łatwiej w małej kuchni zaprojektować prawidłowy trójkąt roboczy – niemożliwy w kuchni jednorzędowej. Półwysep organizuje kuchnię w kształcie litery „U” lub w układzie równoległym (dwurzędową).
Kuchnia z półwyspem czy ze stołem?
To zależy od wielkości wnętrza. Czasem jest miejsce i na półwysep i na stół. W małym mieszkaniu musimy jednak wybrać. Pomoże nam w tym określenie,co jest bardziej potrzebne i jaki styl życia wiedziemy. Czy codziennie gotujemy i jemy w domu wspólne posiłki? Czy mieszkają z nami małe dzieci? Czy często przyjmujemy gości? A może w domu wypijamy tylko poranną kawę i od czasu do czasu przygotowujemy nieskomplikowane dania?
Jeśli na pierwsze trzy pytania odpowiedź brzmi „tak”, wybierzmy tradycyjny stół lub funkcjonalny półwysep zintegrowany ze stołem. Jeśli natomiast w małym mieszkaniu posilamy się sporadycznie, zafundujmy sobie lekki barek kuchenny.
Jakie wymiary powinien mieć półwysep kuchenny?
Wielkość półwyspu uzależniona jest od wielkości wnętrza i od przeznaczenia mebla. Im większa przestrzeń tym półwysep może być szerszy i dłuższy oraz pełnić więcej funkcji od niewielkiego miejsca do jedzenia zastępującego stół do regularnego ciągu kuchennego z miejscem do gotowania, przechowywania i jedzenia. W pierwszym przypadku barek kuchenny może mieć szerokość 60 cm, wys. 90 – 110 cm, z pustą przestrzenią pod blatem.
Jeśli półwysep ma pełnić funkcje ciągu kuchennego z blatem roboczym, miejscem do gotowania i przechowywania, wówczas wysokość powinna wynosić 90-92 cm (tak jak szafek kuchennych), szerokość 90 - 120 cm. Odstęp półwyspu od równoległych szafek powinien wynosić 120 cm, przejście pomiędzy nim i ścianą 90-110 cm.
Jeśli na półwyspie jest płyta do gotowania, należy zainstalować wyciąg kuchenny, sufitowy lub chowany w blacie, o mocy proporcjonalnej do wielkości wnętrza mocy i maksymalnie cichy.
Kuchnia z półwyspem. Inspiracje
Autor: Bernard Białorucki
Kuchnia z półwyspem i zintegrowanym (rozkładanym) stołem.
Jak urządzić piękną i funkcjonalną kuchnię? To warto wiedzieć
Autor: Projekt: Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design, zabudowa: Deer Wood Pracownia Stolarska, zdjęcie: Zagórny Studio
Zwróć uwagę na dekoratorski patent w tym wnętrzu. Zabudowa od strony salonu ma ozdobne wykończenie i wgłębienie pod blatem, które umożliwia postawienie hokerów. Całość nawiązuje do eleganckiego stylu art déco.