Masz ciemną kuchnię? 4 sprytne sposoby na doświetlenie małej kuchni

2022-07-06 14:36

Duże przeszklenia i jeszcze większy metraż – to idealny przepis na dobrze doświetloną kuchnię. A co jeśli mamy do urządzenia malutką kuchnię i ograniczony dostęp do dziennego światła? Przedstawiamy 4 sprytne triki, które pomogą doświetlić nawet najbardziej „ponurą” kuchnię.

kuchnia jasna
Autor: Tom Kurek

Spis treści

  1. 1. Postaw na neutralne kolory i jasne odcienie
  2. 2. Przeszklenia, przeszklenia, przeszklenia
  3. 3. Podłoga ma znaczenie
  4. 4. Ping-pong ze światłem

1. Postaw na neutralne kolory i jasne odcienie

Jasne kolory odbijają światło, natomiast ciemne – absorbują je. To tłumaczy, dlaczego jaśniejsze, neutralne zestawy kolorystyczne dają optyczne wrażenie przestrzeni (bo odbijają światło i doświetlają wnętrze), natomiast ciemne barwy – pomniejszają przestrzeń i dają wrażenie przytłoczenia, jeśli jest ich za dużo.

Do małych kuchni lub słabo oświetlonych wnętrz doskonale sprawdzą się więc subtelne szarości, biel i beż. Można też zdecydować się na delikatne pastele, na przykład miętę lub pudrowy róż.

Ciekawym pomysłem jest pomalowanie ścian na taki sam kolor, co fronty szafek, by uzyskać tzw. total look. W ten sposób całość zleje się w oku w jedną, jasną plamę, a kuchnia optycznie zyska kilka dodatkowych metrów kwadratowych.

jasna kuchnia
Autor: Mikulska Studio

2. Przeszklenia, przeszklenia, przeszklenia

Nie tylko przeszklone witryny czy szafki kuchenne przełamują monotonię w kuchni, ale też dodają lekkości zabudowie, tworzą iluzję głębi i odbijając światło, doświetlają wnętrze.

Szkło warto wykorzystać na przykład w kuchennych wyspach. Zamiast przysadzistych bloków z szafkami, można wybrać do kuchni wyspę z kilkoma przeszklonymi półkami (bonus, jeśli będą efektownie podświetlone).

jasna kuchnia
Autor: Fdesign

3. Podłoga ma znaczenie

Podłoga w kuchni to bardzo ważny element wykończenia tego pomieszczenia. Można powiedzieć, że jeden z najważniejszych. Podłoga w kuchni musi być solidnie wykonana, odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Ale to nie wszystko.

Jeśli nasza kuchnia jest mała lub słabo doświetlona, dobrym pomysłem będzie wybór materiału, który jest jednocześnie solidny i na tyle jasny, by stworzył iluzję przestrzeni.

Nie oznacza to, że musimy od razu wykładać kuchni białymi kafelkami. Dużo lepszym rozwiązaniem będą np. płytki w kremowych odcieniach, gresy imitujące jasne drewno czy biały marmur. Możliwości jest mnóstwo!

jasna kuchnia
Autor: FRANKE

4. Ping-pong ze światłem

Dużo miejsca w kuchni zajmują blaty robocze, co warto wykorzystać i tak je zaaranżować, by one również przyczyniały się do rozjaśniania wnętrza. Dlatego błyszczące, odbijające światło materiały będą małej i ciemnej kuchni strzałem w dziesiątkę. Na przykład blaty z kwarcytu czy jasnego marmuru cechują się naturalnie gładką powierzchnią, doskonale odbijającą światło.

Warto też wspomnieć o panelach splashback, które montuje się na ścianie między blatem a górnym rzędem szafek. Tu też możemy wybrać modele o imitującej szkło, odbijającej światło powierzchni. Natomiast w przypadku sprzętów AGD – dobrze odbijają światło wykończenia w szarym, metalicznym kolorze.

jasna kuchnia
Autor: ArchOmega
Nasi Partnerzy polecają