Matowe wykończenie mebli, AGD, płytek, czyli mat kontra połysk we wnętrzach
Matowe wykończenia z dużym sukcesem konkurują z połyskującymi, które kojarzą się albo ze stylem nowoczesnym, albo klasyczną elegancją. Sprawdź, dlaczego warto się do nich przekonać oraz jaki efekt zapewniają we wnętrzach.
Autor: mat. prasowe Interprint
Jasna, przytulna kuchnia z dominującymi matowymi powierzchniami
Spis treści
- Meble z matowymi blatami i frontami
- AGD: mat kontra połysk
- Matowe płytki podłogowe i ścienne
- Gorący trend: matowe wykończenie armatury
- Do jakich wnętrz pasuje wykończenie na mat?
- Trendy wnętrzarskie 2017: co jest modne? GALERIE ZDJĘĆ
Matowe powierzchnie mebli i sprzętów to ciekawa propozycja dla osób, które są znudzone swoistą „sterylnością” wykończenia na wysoki połysk. Co więcej, matowa powierzchnia nie musi oznaczać takiej, którą trudniej utrzymać w czystości. Wszystko to zasługa nowoczesnych materiałów i okładzin.
Meble z matowymi blatami i frontami
O tym, jakie wykończenie mebli sprawdzi się w mieszkaniu, decyduje kilka czynników. Wykończenie na połysk dobrze odbija światło, dlatego pozwala optycznie powiększyć małe pomieszczenie. Z kolei matowe wykończenie dodaje wnętrzu przytulności i nieco je uspokaja.
Zobacz też: Mat kontra połysk - co wybrać? >>>
W kuchni, w której dużo się gotuje, lepiej postawić na mat – mniej widać na nim drobne zabrudzenia. Warto pamiętać, że matowe wykończenie można zamówić właściwie przy każdym materiale. Najlepszy efekt zapewnia w przypadku litego drewna. Odpowiedni lakier matujący (albo lakierobejca) pozwala wyeksponować pełną urodę naturalnego materiału, z ewentualnymi niedoskonałościami i strukturą włókien oraz usłojeniem. Świetnie sprawdzają się też matowe laminaty, okleiny oraz folie zabezpieczające.
AGD: mat kontra połysk
Urządzając kuchnię lub łazienkę z dominującymi matowymi wykończeniami, śmiało można dobrać do niej podobne AGD. Dotyczy to zwłaszcza lodówek, frontów kuchenek, kuchenek mikrofalowych czy zmywarek. Kolor inox z satynową powierzchnią wprowadza większy spokój do aranżacji, pasuje więc zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie matowego zlewozmywaku, który łatwiej utrzymać w czystości niż połyskujący.
Nie przegap: Płyty gazowe bez płomieni - to jest modne! >>>
Matowe płytki podłogowe i ścienne
Matowe płytki podłogowe mają tę niewątpliwą zaletę, że trudno się na nich poślizgnąć. Dlatego świetnie sprawdzają się zwłaszcza w aranżacji przedpokoju. Mogą to być płytki gresowe i terakota, ale nie zaszkodzi też skorzystać z innych rozwiązań. Ciekawy efekt we wnętrzach zapewniają płytki drewnopodobne. Są na tyle interesujące, że niektóre modele perfekcyjnie imitują ciepłą, delikatnie chropowatą strukturę drewna. Z kolei miłośnicy wzorów i kolorów powinni skusić się na barwne płytki cementowe – hiszpańskie, portugalskie czy marokańskie.
Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Płytki ścienne wykończone na mat dodają zaś wnętrzu przytulności. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach klasycznych czy w stylu vintage. Za pomocą płytek ściennych można też wprowadzić do wystroju motyw cegły, tak bardzo popularny od kilku sezonów.
Nie przegap: Styl vintage - inspiracje - ZDJĘCIA >>>
Gorący trend: matowe wykończenie armatury
Matowe wykończenie zdobywa też popularność w produktach z obszaru armatury łazienkowej i kuchennej. Dzięki temu zwykle chłodne metalowe powierzchnie są przyjemne, aksamitne w dotyku. To zresztą jeden z gorących trendów w designie do łazienki i kuchni, by wyposażenie oddziaływało na wszystkie zmysły, w tym na dotyk. Co więcej, często baterie zyskują dekor 3D – geometryczny i pełen fantazji. Matowe wykończenie baterii ma też tę zaletę, że nie widać na nich małych zabrudzeń, w tym śladów po kroplach wody. Ponadto taka armatura jest odporna na rdzewienie i łatwa do utrzymania w czystości.
Do jakich wnętrz pasuje wykończenie na mat?
Matowe wykończenia mebli, sprzętów i płytek świetnie sprawdza się w kilku popularnych stylach aranżacyjnych, np.:
Styl skandynawski: to królestwo naturalnych materiałów, a matowe powierzchnie stanowią ukłon w stronę specyficznej ich „surowości”. Ponadto dodają wnętrzu przytulności. Warto jednak pamiętać o jasnych kolorach, bo to właśnie one wprowadzają więcej światła do aranżacji w stylu skandynawskim.
Zobacz też: Styl skandynawski - najpiękniejsze wnętrza >>>
Styl shabby chic: czyli przecierane, postarzane powierzchnie. Same założenia stylu stoją w wyraźnej kontrze do lśniących, lakierowanych powierzchni.
Styl vintage: wystrój inspirowany wiekowymi mieszkaniami i domami jest wciąż na topie. Jeśli chcemy w mieszkaniu odtworzyć klimat zamierzchłych lat, ale daleki od aranżacji pałacowych, sięgnijmy po matowe wykończenia mebli oraz dodatków.
Trendy wnętrzarskie 2017: co jest modne? GALERIE ZDJĘĆ
Matowe wykończenia we wnętrzach to tylko jeden z gorących trendów w tym sezonie. Sprawdź, czym jeszcze warto się zainspirować!
Autor: materiały prasowe Ferm Living
Ciemna ściana w jadalni.
Autor: Marcin Grabowiecki
Urządzając mieszkanie właścicielka czerpała inspiracje z blogów i publikacji o bliskim jej sercu stylu skandynawskim.
Autor: Ceramika Pilch
Szachownica z kroplą turkusu i szarości
Autor: mat. prasowe Grohe
Łazienka z nowoczesną deszczownicą