Ścianki działowe w salonie i kuchni z dodatkową funkcją

2008-09-26 2:00

Prezentujemy pomysł na ciekawe ścianki działowe w salonie i kuchni. Są to nie tyle zwykłe ścianki, co ażurowe konstrukcje pełniące praktyczne i dekoracyjne funkcje.

Ścianka
Autor: Anna Orłowska

Spis treści

  1. Ścianki działowe: łączymy pomieszczenia
  2. Ścianka działowa i biblioteka

Poszukuję jakiegoś oryginalnego pomysłu dotyczącego ścianki działowej. Mnie, niestety, wyobraźnia zawodzi, a chciałabym, by moje mieszkanie miało w sobie coś zaskakującego. Chodzi o ścianę oddzielającą sypialnię od salonu. Ta przestrzeń musi być podzielona, ale mnie jest właściwie wszystko jedno, czy przegroda będzie pełna, czy ażurowa. Zależy mi na wyjątkowym pomyśle, który by olśnił moich gości. Oczywiście jest też druga strona medalu - mieszkanie nie jest zbyt duże, więc dobrze by było, gdyby ta ścianka pełniła dodatkową funkcję, np. biblioteczki, by nie przeszkadzała w funkcjonalnym rozplanowaniu mieszkania.

Anna z Warszawy

Ścianki działowe: łączymy pomieszczenia

Ścianie sypialni od strony salonu nadałem dwie dodatkowe funkcje. Przede wszystkim zabudowałem ją, umieszczając za panelową okładziną szafę garderobianą wyposażoną w system półek i oświetlenie wewnętrzne. Po zamknięciu szafa staje się niewidoczna, ponieważ drzwiczki wtapiają się w płaszczyznę ściany oklejoną wąskimi deseczkami. Urody dodają ścianie nierównomiernie rozrzucone świecące panele (jarzeniówki obudowane pleksi). Druga funkcja jest może mniej praktyczna, ale za to bardzo oryginalna. Otóż zamiast zwykłych drzwi zastosowałem lustro weneckie. Dzięki niemu, przebywając w sypialni, można będzie podglądać gości w salonie, a oni spoglądając na te same drzwi, zobaczą jedynie swoje odbicia w lustrze! Drzwi szafy otwierają się na zasadzie klick-klack, czyli pchnięcia. Brak klamki pozwala im skutecznie ukryć się w płaszczyźnie ściany.

Projekt ścianki działowej

  • Wbudowanie w ścianę szafy garderobianej.
  • Położenie okleiny z drewnianych paneli, np. podłogowych i podświetlanych jarzeniówkami prostokątów z pleksi.
  • Wstawienie szklanych drzwi z naklejoną folią zastępującą prawdziwe lustro weneckie - z jednej strony szyba, z drugiej lustro.

Ścianka działowa i biblioteka

To na pewno będzie hit! Każdy gość bez wątpienia zainteresuje się tą niezwykłą ścianką. Jest to bowiem nie tyle ścianka, co ażurowa konstrukcja ujęta w drewnianą ramę - swoiste okienko wystawowe niepozbawione jednak bardzo praktycznych funkcji. Metalowy ruszt, złożony z cienkich płaskowników, to jednocześnie realna przesłona separująca dwa pomieszczenia (w razie potrzeby można całkowicie opuścić żaluzje) i oryginalna biblioteczka, gdzie książki nie stoją, ale wiszą niczym suszące się pranie. To szczególne rozmieszczenie książek i wyeksponowanie ich okładek powoduje, że ścianka przejmuje również rolę galerii i staje się ważnym estetycznym akcentem pomieszczenia. Bardzo dekoracyjna rama jest konstrukcyjną podstawą, a jednocześnie kompozycyjnym zamknięciem całości. Na pewno oryginalnie zaprojektowane jest przejście, ponieważ rama z jednej strony wymodelowana została w formie zarysu ludzkiej sylwetki. Widoczne wyraźnie całe okładki książek wprowadzają do pokoju szczególny nastrój. Mimowolnie zatrzymujemy na nich wzrok i "wchodzimy" w świat powieści.

Projekt ścianki działowej

  • Zaprojektowanie ażurowej konstrukcji pełniącej funkcję ścianki i biblioteko-galerii.
  • Zawieszenie drewnianych żaluzji w razie potrzeby "uszczelniających" ściankę.
  • Ujęcie konstrukcji w drewnianą ramę ciekawie wyrzeźbioną w miejscu przejścia między pokojami.

Problemem jest dla mnie rozplanowanie przestrzeni na styku kuchni i jadalni. Połączyłam już te pomieszczenia, wyburzając ściankę działową, ale nie wiem, co robić dalej. Chętnie zapraszałabym przyjaciół na obiad, ale nie ma ich gdzie posadzić. Wielki stół odpada, bo zająłby za dużo miejsca, a dla mnie samej wystarczy coś mniejszego. Czym mam go więc zastąpić?

Karolina z Suwałk

Ruchomy stół

Proponuję z niczego nie rezygnować, bo wszystko da się pomysłowo i funkcjonalnie zaaranżować. Rozwiązaniem będzie niska ścianka oddzielająca kuchnię od pokoju. Nadałem jej dodatkową funkcję - stanie się więc również barem, ewentualnie pomocniczym blatem roboczym i podstawą pod stół o dosyć oryginalnej konstrukcji. Metalowo-szklany blat stołu oparty jest z jednej strony na nogach, z drugiej na blacie ścianki, przy czym w tym właśnie miejscu zamontowane są szyny pozwalające na przesuwanie stołu po linii prostej w stronę kuchni lub pokoju. Na co dzień 60 cm blatu stołu "gościć" będzie w kuchni, by można było przy nim przysiąść i zjeść mały posiłek. Natomiast gdy zaproszeni zostaną goście, owo 60 cm z kuchni przesunie się w stronę pokoju i wówczas w tak zaaranżowanej jadalni będą mogły wygodnie usiąść cztery osoby. Blat nad ścianką tworzy w pewnym miejscu schodek, by zabudować również lodówkę. Zabieg ten zamyka kompozycyjnie przestrzeń kuchni.

Projekt oddzielenia kuchni od pokoju

  • Oddzielenie kuchni od pokoju niską ścianką działową przykrytą blatem szer. 60 cm.
  • Zaprojektowanie lekkiego stołu, którego blat z jednej strony opiera się na ściance. Na styku tych dwu powierzchni zamontowane zostały szyny pozwalające na przesuwanie stołu w stronę kuchni.