Piękno i siła. Kamienne powierzchnie do Twoich wnętrz

2021-09-30 6:35 Materiał sponsorowany

Naturalny kamień to jeden z najciekawszych materiałów aranżacyjnych - oprócz niepowtarzalnych efektów wizualnych, niezwykłych kolorów i wzorów, kamień jest również solidny i odporny na uszkodzenia, dlatego doskonale nadaje się do łazienek czy kuchni.

Kwarcyt naturalny Aracuja Verde z oferty Interstone znakomicie podkreśla naturalne inspiracje                         w nowoczesnym salonie.
Autor: Interstone Kwarcyt naturalny Aracuja Verde z oferty Interstone znakomicie podkreśla naturalne inspiracje w nowoczesnym salonie

Spis treści

  1. Kamień w kuchni i w łazience
  2. Kamień w salonie i sypialni
  3. Jak kamień, to od Interstone

W ostatnich latach nasze wnętrza coraz chętniej nawiązują do natury. Potrzeba bliskości człowieka z przyrodą odzwierciedla się szczególnie w stylu eko, który wykorzystuje rozmaite plecionki z naturalnych materiałów, a więc wikliny, rattanu czy sznurka. Co więcej, styl eko stawia również na recycling i upcycling, a także kolorystykę kojarzoną z naturą, a więc zieleń, brązy, pomarańcze, żółcienie i beże.

Z kolei popularność stylu skandynawskiego sprawiła, że nasze wnętrza wypełniły się jasnym drewnem, tkaninami o grubych splotach – lnem, surową bawełną i wełną – oraz dużymi przeszkleniami. Styl boho natomiast zachęcił, by cieszyć się na co dzień urokiem żywych i suszonych kwiatów. Dzięki temu wszystkiemu nawet w samym środku cywilizacji mogliśmy i możemy zbliżyć się do przyrody, której przecież człowiek jest częścią.

Kwarcyt Patagonia
Autor: Interstone Kwarcyt Patagonia

Mimo wyjątkowości wszystkich naturalnych materiałów, to właśnie w kamieniu przyroda pokazała pełnię swojej mocy. Marmury, granity, kwarcyty (powyżej podświetlony od spodu kwarcyt Patagonia od Interstone) czy łupki, które dziś cieszą nasze oczy, powstały przecież przed tysiącami lat – i są niezwykle odporne na upływ czasu. Choć różnią się cechami użytkowymi, wiele z nich charakteryzuje się odpornością i trwałością, jakiej nie oferują inne materiały wykorzystywane do wykończenia i aranżacji domu. 

Kolejną zaletą kamienia naturalnego jest jego absolutna unikatowość - użylenie, odcień czy rysunek na kamiennej powierzchni jest dosłownie niepowtarzalny. Wybierając płytę z granitu, kwarcytu czy marmuru możemy mieć więc pewność, że nikt na świecie nie będzie miał identycznego blatu.

Mogąca poszczycić się 20-letnim doświadczeniem marka Interstone pomaga klientom wykorzystać potencjał kamiennych powierzchni do granic możliwości. I to nie tylko w łazienkach i kuchniach. Dobrym tego przykładem jest posadzka tarasu, którą wyłożono granitem Cosmic Black - dostępnym także w wariancie ze złocistymi żyłami, znanym jako Cosmic Gold. 

Interstone, Cosmic Black fot. @plexusconsultoria
Autor: Plexus Consultoria, Granit Cosmic Black/ Interstone

Kamień w kuchni i w łazience

Wiele osób marzy o kuchennym lub łazienkowym blacie wykonanym z kamienia. Nic dziwnego - żaden inny materiał, z którego wykonuje się blaty nie prezentuje się tak dobrze jak kamień. Warto jednak pamiętać, że w kuchni z kamienia wykonuje się również tzw. backsplashe, które mają za zadanie ochronić ścianę między blatem a górnymi szafkami przed uszkodzeniami, plamami i wilgocią.

Intrygującym przykładem wykorzystania kamienia w kuchni są wnętrza projektu brazylijskiej architektki Priscilli Mendes (@priscillamendes.arq), która postanowiła wykorzystać zachwycającą, szlachetną urodę oraz zupełnie uniwersalne zalety użytkowe czarnego kwarcytu Negresco – trwałego jak granit, pięknego jak marmur. Szczotkowane (półmatowe) wykończenie powierzchni nadało wnętrzu nieco surowego charakteru.

Autor: Autor: Interstone, fot. Arch. Priscilla Mendes, D’Marmores Kwarcyt Negresco
Autor: Arch. Priscilla Mendes, D’Marmores Kwarcyt Negresco/ Interstone
Autor: Interstone, fot. Arch. Priscilla Mendes, D’Marmores Kwarcyt Negresco
Autor: Arch. Priscilla Mendes, D’Marmores, Kwarcyt Negresco/ Interstone

Jak możemy wykorzystać kamień w łazience? Oprócz blatów, kamień możemy użyć do wykonania...lamperii! Lamperia to dekoracyjne opracowanie dolnego pasa ściany i mimo że kojarzy się z kiczowatymi dekorami rodem z PRL, to w dzisiejszym wydaniu jest stylowym wykończeniem nowoczesnej  łazienki.

Innym pomysłem na kamień w łazience są monolityczne zabudowy (modne również w wersji kuchennej). Do ich wykonania tu, gdzie chlapie woda i unosi się para wodna, kamień naturalny nadaje się dobrze jak mało który materiał. Poniżej przykład z zastosowaniem kwarcytu Perla Santana z oferty Interstone w projekcie @Deborah_Nazareth.

Perla Santana @deborah_nazareth @pedrasul_pedras_revestimentos a
Autor: Deborah Nazareth, Pedrasul Pedras Revestimentos, Kwarcyt Perla Santana/ Interstone

Z pojedynczego, wielkoformatowego slabu kamienia można wykonać piękną podłogę, ale równie znakomicie będzie on wyglądał na eksponowanej ścianie w tle wanny lub natrysku. Takie rozwiązania najwspanialej zaprezentują we wnętrzu unikatową urodę wybranej skały.

Warto też zwrócić uwagę na propozycję pracowni JMW Architekci, w której na płytę zachwycającego kwarcytu Patagonia z oferty Interstone nałożono geometryczną metalową dekorację. Znakomite połączenie!

Kwarcyt Patagonia
Autor: JMW Architekci, Kwarcyt Patagonia/ Interstone

Kamień w salonie i sypialni

Aranżując elegancki salon pierwszym materiałem, który przychodzi nam na myśl jest bez wątpienia marmur. Od wieków kojarzony z luksusem i dobrym smakiem idealnie nadaje się do reprezentacyjnego pomieszczenia, jakim jest salon - i to w każdej wersji: z mocnym połyskiem i intensywnym użyleniem, a także w macie i półmacie.

Marmur odnajdzie się w towarzystwie złota i miedzi, woskowanego drewna (szczególnie egzotycznego), prostych tkanin, ceramiki o nieregularnych kształtach czy minimalistycznie potraktowanego metalu lakierowanego na czarno.

Płytami marmurowymi możemy wyłożyć ściany czy blaty, ale jeśli szukamy materiału na posadzkę, dużo lepszym wyborem będzie kwarcyt, na przykład widoczny poniżej Perla Santana (w projekcie @renatasantarosa.arq). Kwarcyt jest odporny na zarysowania, plamy, wilgoć oraz wysokie i niskie temperatury. Dlatego nawet w intensywnie użytkowanym salonie będzie przez długie lata prezentował się równie nieskazitelnie, jak tuż po ułożeniu posadzki.

Kwarcyt Perla Santana
Autor: Arch. Renata Santa Rosa, Fot. Andrew Franca, Kwarcyt Perla Santana/ Interstone

Wiele osób obawia się stosowania dekoracyjnych kamieni w sypialniach ze względu na ich chłodną powierzchnię. Mimo że rzeczywiście mają niższą temperaturę niż drewno czy inna podobna mu powierzchnia, to wizualnie kamienne płyty są w stanie znacznie ocieplić wnętrze!

Za przykład niech posłuży zachwycający onyx Arco Irys (poniżej), mieniący się mleczną bielą i zgaszoną żółcienią z odrobiną brązu. Imponująca tafla takiego kamienia w tle zagłówka doda wnętrzu przytulności, a zarazem rozświetli je. Za łóżkiem, kanapą czy fotelem znakomicie zaprezentują się też inne onyxy z oferty Interstone, w bardzo bogatej gamie kolorystycznej – od błękitu, przez zieleń i pomarańcz, po róż. 

onyx Arco Irys
Autor: Interstone Onyx Arco Irys

Jeśli marzymy o iście królewskiej sypialni, której nie powstydziłaby się żadna luksusowa willa czy pałac, możemy wzbogacić jej wystrój kamieniami szlachetnymi. Niezwykły szyk i blask do naszej sypialni wprowadzą na przykład płyty agatu (jak Agata Amarelo - poniżej).

Dlaczego agat jest tak wyjątkowy? Bogactwo kształtów i kolorów tego kamienia można wydobyć nie tylko światłem skierowanym z zewnątrz, ale przede wszystkim umieszczonym od spodu! W sypialni łatwo w ten sposób wykreować nie tylko przytulny nastrój, ale także wyjątkowy efekt, który olśniewał będzie tak samo każdego wieczoru.

Płyty agatu Agata Amarelo
Autor: Interstone Płyty agatu Agata Amarelo

Jak kamień, to od Interstone

Marka Interstone wprowadza piękno kamienia naturalnego do polskich wnętrz już od 21 lat. Ma w ofercie około 200 rodzajów materiałów, sprowadzanych z 15 krajów. Każdego roku sprzedaje szacunkowo 200 000 m2 płyt, z których powstają zachwycające posadzki (również na balkonach i tarasach), parapety, okładziny ścienne, a także blaty kuchenne i meble. Ponadto jest oficjalnym dystrybutorem w Polsce spieków kwarcowych włoskiej marki Laminam i właścicielem marki Interlite.

Firma działa na terenie całego kraju. Jej magazyny znajdują się w Adamowicach k. Mszczonowa, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie. Każdy z nich zaprasza zarówno architektów czy projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych, by na miejscu łatwo i wygodnie wybrali konkretną płytę upatrzonego kamienia, spieku kwarcowego (Laminam, Interlite) lub kwarcogranitu z oferty Interstone.

Ale to nie wszystko! Prócz bogato zatowarowanych magazynów, w oddziałach firmy znajdują się biura sprzedaży oraz przestrzenie zaprojektowane z myślą o spotkaniach architektów i projektantów oraz kamieniarzy z inwestorami, czy klientami indywidualnymi, choćby w związku z aranżacją lub remontem kuchni. Na miejscu czekają też eksperci marki, którzy chętnie doradzą osobom prywatnym zainteresowanym wprowadzeniem kamienia naturalnego lub spieku kwarcowego do swojego domu.

Nasi Partnerzy polecają