Modne kolory ścian w kuchni - 6 projektów. Zobacz zdjęcia kolorowych kuchni
Niektóre kolory pomagają w relaksacji i odprężeniu, inne – energetyzują i motywują do działania. Jakie kolory będą w takim razie najlepsze do kuchni? Oto 6 barw, które świetnie odnajdą się w kuchennej przestrzeni.
Jaki jest najlepszy kolor do kuchni?
Kolorystyka to jedna z najważniejszych kwestii podczas aranżacji każdego pomieszczenia. Ponieważ poszczególne kolory wpływają na nasze samopoczucie w inny sposób, warto więc dobrze się zastanowić nad tym, jaki efekt we wnętrzu chcemy uzyskać.
Na przykład stonowane, neutralne kolory doskonale sprawdzają się w salonach i sypialniach, ponieważ pozwalają oczom odpocząć i pomagają ciału wejść w stan głębszej relaksacji.
Z kolei barwy mocne, intensywne takie jak czerwień czy pomarańcz działają na nas stymulująco, motywują do działania, ekspresji i poprawiają samopoczucie. Świetnie nadają się więc do dekoracji biur czy pokojów dziecięcych.
Jeśli chodzi o kuchnię, nie ma jednej przypisanej do tego pomieszczenia palety barw. Ważniejsze jest raczej to, jakie są nasze osobiste preferencje i jak chcemy się czuć, przebywając w tym pomieszczeniu.
Dlatego poniżej wybraliśmy 6 różnych kolorów, które warto rozważyć, urządzając kuchnię. Posiłkując się również psychologią kolorów, sprawdziliśmy, co kryje się za każdą z tych barw.
1. Beżowa kuchnia
Ciekawą właściwością koloru bezowego jest to, że jest w stanie przybierać zarówno ciepłą, jak i zimną tonację w zależności od otaczającego go koloru. Beż to mieszanka brązu i bieli, dlatego łączy najlepsze cechy tych dwóch barw. Jest świeży i jednocześnie bardzo przytulny. Nigdy nie dominuje, ale pozwala grać innym, mocniejszym kolorom pierwsze skrzypce. Jest dla nich świetnym tłem.
W psychologii kolorów beż symbolizuje spokój, ukojenie, elegancję, delikatność i niezawodność. Beż to kolor, któremu można zaufać, dlatego warto wprowadzić go do kuchni - np. jako kolor ścian czy płytek nad blatem lub jako kolor meblowych frontów.
2. Biała kuchnia
W psychologii kolorów biel jest barwą neutralną, która ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy występujące w jego towarzystwie kolory. Sama biel ma moc neutralizowania innych barw lub wybijania ich na pierwszy plan - efekt zależy w dużej mierze od tego, jaki kolor zestawimy z białym.
Biel symbolizuje otwartość, nowoczesność i czystość. Reprezentuje początek i gotowość na rozpoczęcie czegoś nowego. Ponadto, biel to również symbol spokoju, doskonałości i zaufania.
Biała kuchnia może kojarzyć się nam przede wszystkim ze stylem nowoczesnym lub skandynawskim. Biel doskonale odnajduje się w stylistyce minimalistycznej i wizualnie jest dobrym towarzyszem dla drewna oraz czerni. Z drewnem tworzy przytulne, ciepłe połączenie, natomiast z czernią - elegancki i ponadczasowy duet.
3. Zielona kuchnia
Zieleń, podobnie jak inne kolory ziemi, poprawia nasze samopoczucie i pomaga się zrelaksować. To dlatego tak dobrze czujemy się wśród roślin lub podczas spaceru po lesie. Zieleń to kolor wzrostu, odnowy, wewnętrznego spokoju.
W kuchni świetnie sprawdzają się ciemniejsze odcienie zieleni, np. modna butelkowa zieleń. Ponieważ kolor zielony jest barwą chłodną, może wydawać się "ciężki", dlatego warto stosować go np. w dolnych frontach kuchennych lub płytkach nad blatem.
4. Niebieska kuchnia
Badania dowiodły, że kolor niebieski zmniejsza apetyt, ale nie powinno nas to powstrzymać przed wykorzystaniem go do aranżacji kuchni. Delikatny błękit lub głęboki granat wprowadzą do kuchennej przestrzeni odrobinę spokoju i harmonii. Kolor niebieski symbolizuje również zaufanie i skupienie, więc może się przydać podczas kulinarnych eksperymentów albo pracy przy kuchennym stole.
Ponieważ niebieski jest kolorem dość chłodnym, warto go złagodzić i ocieplić, np. zestawiając go z jasnym drewnem, beżem lub bielą.
5. Żółta kuchnia
Kolor żółty wprowadza nas w dobry nastrój i sprzyja koncentracji. Co ciekawe, badania udowodniły, że przebywanie w pomieszczeniach, gdzie dominuje kolor żółty pozytywnie oddziałuje na pracę mózgu i pomaga zwalczyć przemęczenie, a nawet melancholię!
Żółty będzie wiec idealnym kolorem do kuchni - nie tylko ożywi wnętrze, ale również sprawi, że będziemy gotować z większą przyjemnością. Aranżując żółtą kuchnię warto jednak pamiętać o umiarze - żółty to w końcu dość intensywny kolor, który lubi dominować. Dobrym pomysłem może być ograniczenie się do kilku mebli w tym kolorze lub wyłożyć ścianę nad blatem żółtymi płytkami.
6. Czerwona kuchnia
Dlaczego marki spożywcze tak uwielbiają kolor czerwony? Ponieważ wzmaga apetyt, a przy okazji działa na nas stymulująco i przyciąga uwagę. Wydaje się więc idealnym kolorem do kuchni. Warto jednak stosować go we wnętrzach z dużo ostrożnością i nie przesadzić z ilością czerwieni w danym pomieszczeniu. Kolor czerwony jest bardzo intensywny i w nadmiarze może przytłaczać, a nawet wywoływać silne, negatywne emocje! Świetnie sprawdzi się więc jako detal.