Oświetlenie kuchni - jakie oświetlenie do kuchni wybrać?
O wygodzie korzystania z kuchni w dużym stopniu decyduje dobre oświetlenie. W kuchni musi być jasno, dobrego oświetlenia kuchni potrzebujemy, gdy gotujemy czy zmywamy. Podpowiadamy, jakie wybrać lampy do kuchni. Wyjaśniamy, czy do kuchni nadają się taśmy z diodami, które wyglądają efektownie i nietrudno je zamocować. Z jakim oświetleniem w kuchni będzie dostatecznie jasno?
Autor: mat. pras. Maxlight
Spis treści
- Jakie oświetlenie w kuchni?
- Oświetlenie kuchni - górna lampa
- Lampy Maxlight do modnych wnętrz
- Oświetlenie nad stołem i blatem
- Oświetlenie dekoracyjne w kuchni
- Oświetlenie kuchni z efektem
- Ergonomiczne oświetlenie kuchni - taśmy LED
- Pomysł na oświetlenie kuchni: diody LED
- Oświetlenie kuchni - barwy światła
- Kuchenne inspiracje: GALERIE ZDJĘĆ
Oświetlenie kuchni powinno być dobrze zaprojektowane i dokładnie przemyślane. Nowoczesna kuchnnia wymaga kilku rodzajów oświetlenia - ważne jest oświetlenie główne, dobrze doświetlone blaty robocze, oświetlenie nad stołem oraz punkty świetlne planowane wraz z wystrojem kuchni. Światło w kuchni ma być funkcjonalne, podkreślać walory wystroju wnętrza oraz sprawiać, że przyrządzane przez nas potrawy będą wyglądały bardziej apetycznie.
Jakie oświetlenie w kuchni?
Planując oświetlenie kuchni, pamiętajmy, że światło nie może razić w oczy osoby pracującej w kuchni. Nie powinno też powodować wyraźnych cieni w miejscach pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie bezpośrednio nad miejscem pracy w kuchni rampy świetlnej, czyli półki, w którą wmontowane są punkty świetlne. Półka powinna mieć osłonę, aby światło nie rozpraszało się poza powierzchnię blatu. Jeśli nad blatem wiszą szafki, to oświetlenie należy umieścić tuż pod nimi (najlepiej wzdłuż przedniej krawędzi spodu szafek) i osłonić listwą, by się nie rozpraszało. Punktami świetlnymi nad strefami roboczymi w kuchni mogą być klasyczne świetlówki, świetlówki kompaktowe lub żarówki halogenowe, o ciepłej barwie i wysokim wskaźniku oddawania barw, dzięki któremu potrawy zachowają naturalny i smaczny wygląd.
.. Kuchnia – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>
Oświetlenie kuchni - górna lampa
Jak w każdym wnętrzu, w kuchni jest potrzebne oświetlenie ogólne, włączane przy wejściu do kuchni i równomiernie rozjaśniające całe wnętrze. Nie musi być bardzo jasne. Górne oświetlenie kuchni powinno być rozproszone albo najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na sprzęty, nie powodując powstawania cieni. Do oświetlenia ogólnego kuchni można wybrać tradycyjnie lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, podłużne świetlówki emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnego, zawieszone na linkach i szynach halogeny czy oprawy sufitowe zamontowane w podwieszonym suficie, dzięki którym wnętrze kuchni będzie się wydawało wyższe i bardziej przestronne.
Lampy Maxlight do modnych wnętrz
Lollipop to rodzina nowoczesnych opraw świetlnych. Doskonale pasuje do wnętrz o wystroju industrialnym czy minimalistycznym, jednak sprawdzi się również w wielu innych aranżacjach. Cztery modele Lollipop to imponująca, niemal półtorametrowa oprawa na podłużnej ramie o ciekawym kształcie, oraz trzy lampy z ruchomymi ramionami: wisząca, stojąca i stołowa,oraz kinkiet. Mosiężne pręty, na których osadzone są sferyczne szklane klosze z żarówkami, można dowolnie regulować, dzięki czemu kształt lampy można dostosować do swoich potrzeb. Geometria, statyczność i kąty proste, łagodne przejścia i fale czy dzika kompozycja, pełna ukośnych linii i zaskakującej nieregularności – to zależy od Ciebie. Niezależnie od ustawienia oprawy zapewniają dużą ilość rozproszonego światła, a ich niezwykły, intrygujący design przyciąga wzrok nie tylko wtedy, gdy są rozświetlone. Lollipop to asymetria, zabawa formą i szczypta szaleństwa w najlepszym stylu.
Autor: Activejet, materiały prasowe
Dobrze dobrane oświetlenie to kluczowy element w aranżacji wnętrz – na szczęście jest marka Activejet!
Oświetlenie nad stołem i blatem
Kuchnia w części jadalnianiej wymaga przytulnego oświetlenia, które nie męczy oczu. Osobne źródło światła warto zamontować nad stołem. Światło powinno padać na cały blat, nie może oślepiać siedzących wokół osób. Niezwykle ważne w kuchni jest dobre oświetlenie przestrzeni roboczej - blatu, kuchenki, zlewozmywaka. Zainstalowane tu źródła światła powinny świecić jasnym skupionym światłem. Od spodu szafek kuchennych albo w wyciętych w nich otworach można zamontować oprawy z żarówkami halogenowymi o mocy 20 W lub świetlówki (tradycyjne żarówki zbytnio się nagrzewają). Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40-60 cm.
Oświetlenie dekoracyjne w kuchni
Dodatkowy efekt dekoracyjny w aranżacji kuchni uzyska się, podświetlając półki, zarówno te wewnątrz szafek, jak i wolno wiszące. Można do tego wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe zużywające nieporównanie mniej energii od tradycyjnych i mające doskonałe walory dekoracyjne. Jeśli w kuchni jest wyspa, może być oświetlona punktowo źródłem światła zamontowanym w okapie kuchennym lub w podwieszanym suficie. Oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu. Jeżeli na wyspie nie ma kuchni, a nad nią okapu, można nad nią zrobić półkę z oświetleniem halogenowym. Wydzielenie kilku obwodów oświetleniowych w kuchni (trzech-czterech) umożliwi stopniowe włączanie oświetlenia, zależnie od potrzeb.
.. Jak urządzić jadalnię? Porady i ZDJĘCIA >>>
Oświetlenie kuchni z efektem
Podobnie jak w pokoju, tak i w kuchni światło i lampy są elementem dekoracji. Przyjemne oświetlenie w kuchni ogólne możemy uzyskać poprzez zamontowanie na suficie specjalnej szyny z umieszczonymi na niej lampkami lub zamontowanie ekranu z wmontowanymi punktami świetlnymi (tzw. stropu świetlnego). Równie efektownie wygląda rząd identycznych lamp zawieszonych nisko nad blatem, które oświetlają całą kuchnię. W niskich kuchniach zaleca się zainstalowanie na ścianach oświetlenia bocznego (kinkiety, reflektorki) skierowanego na sufit. Światło odbite od sufitu przyjemnie oświetla całe wnętrze kuchni, a przy tym miękkim cieniem podkreśla walory przedmiotów i wyposażenia. Ten nastrój można podkreślić poprzez zastosowanie podświetlanych od wewnątrz szuflad o transparentnych frontach i podświetlanych witryn w kuchni.
Ergonomiczne oświetlenie kuchni - taśmy LED
Ostatnio bardzo popularne stało się oświetlenie LED w kuchni. Diody led przydadzą się przede wszystkim nad blatem oraz w strefie zmywania i gotowania, czyli w miejscach, gdzie wykonujemy najwięcej kuchennych czynności. Oświetlenie LED jest energooszczędne i bardzo efektowne, w odróżnieniu do tradycyjnych żarówek jest także proekologiczne.
Podczas zmywania naczyń często stoimy odwróceni tyłem do oświetlenia głównego w kuchni, odcinamy się wówczas od światła i psujemy sobie wzrok, pracując po ciemku. Taśmy LED przychodzą nam tutaj z pomocą, można je zamontować w specjalnych profilach aluminiowych pod szafkami kuchennymi. Oświetlenie funkcjonalne w kuchni wymaga jak najjaśniejszej taśmy, która daje najlepsze światło.
Pomysł na oświetlenie kuchni: diody LED
Projekty kuchni coraz częściej uwzględniają podwieszane sufity. Diody LED można umieścić we wnęce takiego sufitu, by uzyskać niezwykły efekt. W takim miejscu warto zastosować liniowe moduły, które montuje się za pomocą samoprzylepnego paska. Mogą świecić jednym kolorem lub siedmioma naprzemiennie. Ciekawym pomysłem na oświetlenie w kuchni jest umieszczenie listwy LED wewnątrz szuflady. W sprzedaży są dostępne moduły, które świecą tylko w momencie wysunięcia. Diody LED zapalają się więc tylko, jeśli chcemy wyciągnąć z szuflady potrzebną nam rzecz.
Dobierając do kuchni oprawy punktowe oraz listwy, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- diody powinny być osłonięte kloszami lub innymi przesłonami rozpraszającymi światło, aby ich obraz nie odbijał się na powierzchni na przykład blatu kuchennego (zwykle gładkiego i często błyszczącego) i nie powodował nieprzyjemnych dla oka, a zwykle także przeszkadzających olśnień;
- kuchnia musi mieć jeszcze inne oprawy oświetleniowe zapewniające oświetlenie ogólne całego pomieszczenia. Pozwoli to uniknąć niepożądanych kontrastów między jasno oświetlonymi blatami kuchennymi a znajdującym się w polu obserwacji ich otoczeniem;
- zasilacze należy umieszczać możliwie blisko diod LED. W ten sposób sprawimy, że spadki napięcia w przewodach między zasilaczem a odbiornikiem nie będą zbyt duże. Jednocześnie będzie możliwe odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez diody.
Oświetlenie kuchni - barwy światła
- Funkcjonalność barwy - warto stosować źródła światła o ciepłej barwie – w zimnym świetle potrawy wyglądają mało apetycznie. Ciepła barwa światła wprowadza nastrój relaksu, uspokaja.
- Nowe źródła światła - do niedawna światło ciepłe dawała żarówka, zimne zaś świetlówki i LED-y. Dzisiaj zarówno halogeny, jak i świetlówki oraz lampy LED-owe mogą dawać ciepłe światło.
- Temperatura światła - odcień bieli światła określa temperatura barwowa (TC) mierzona w stopniach Kelvina. Światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, a zimne powyżej 5000 K.
- Wskaźnik oddawania barw(Ra) - jego maksymalną wartość (100) przypisuje się światłu dziennemu. W kuchni sprawdzi się światło o Ra powyżej 80.
- Ważne cyfry - źródła światła są oznaczone trzycyfrowym kodem – pierwsza cyfra określa współczynnik oddawania barw, pozostałe temperaturę barwową. I tak świeże mięso w świetle 827 będzie soczyste i czerwone, a w barwie 960 będzie mało apetyczne ze względu na wysoką temperaturę barwową (60, czyli 6000 K).
Projektując i urządzając kuchnię, pamiętajmy o dobrym oświetleniu, ma ono ogromne znaczenie w kuchni! W strefach roboczych należy zadbać o dobór odpowiednich opraw świetlnych i ich właściwą lokalizację. Poprzez właściwe oświetlenie kuchni możemy podkreślić charakter całego wnętrza, szczególnie, gdy kuchnia jest otwarta na salon. Z tego też względu powinno się bardzo starannie dobierać oprawy oświetleniowe i lampy do kuchni.
Kuchenne inspiracje: GALERIE ZDJĘĆ
Autor: serwis prasowy exclusive light
Lampa Veli, 2103 zł, exklusivelights.eu
Autor: Marcin Czechowicz
Autor: Mariusz Bykowski
Activejet