Mokra robota: zlewozmywak w kuchni
Dobrze zorganizowana kuchnia dzieli się na obszary, wśród których istotną funkcję pełni tzw. strefa mokra. Jej centrum stanowi zlewozmywak, od którego w dużej mierze zależy komfort użytkowania pomieszczenia, jednak nie mniej ważne są towarzyszące mu akcesoria, tj. baterie kuchenne.
Autor: Pexels/Max Rahubovskiy
Spis treści
Bez niego trudno mówić o kuchni. Zlewozmywak jest niekwestionowanym władcą strefy mokrej w kuchni, który nie pozwolił się zdetronizować nawet zmywarce. Nie osiadł przy tym na laurach - doskonale zna najnowsze trendy i nowoczesne rozwiązania. Lubi też, gdy otaczające go elementy wyposażenia (baterie kuchenne) - niczym wierni podwładni - są funkcjonalne i estetyczne.
Głębokość zlewozmywaka to najczęściej ok. 50 cm. Jednak najważniejszym wymiarem przy wyborze zlewozmywaka jest szerokość, która wynosi od 40 do 100 cm. Zależy ona od liczby komór – najpopularniejsze są modele zlewozmywaków 1-, 1,5-, 2- i 2,5-komorowe.
Rodzaje i modele zlewozmywaków
– zlewozmywaki stalowe (ze stali szlachetnej chromoniklowej) – mogą mieć powierzchnię błyszczącą lub matową, gładką albo z fakturą. Ten typ zlewozmywaka charakteryzują się odpornością na ścieranie, uderzenia i wysokie temperatury. Należy je często czyścić, aby nie dopuścić do powstawania śladów po zaciekach;– zlewozmywaki kompozytowe (granitowe) – powstają z minerałów, takich jak granit, krzem czy kwarc oraz żywic syntetycznych, mogą mieć różne powierzchnie – od gładkiej do porowatej. Zlewozmywaki kompozytowe są odporne na uszkodzenia, zarysowania, ścieranie itp. Łatwe w czyszczeniu; – zlewozmywaki stalowe emaliowane – łatwo je utrzymać w czystości, ale są mało odporne na uderzenia. Ich powierzchnia z czasem robi się matowa i pojawiają się na niej rysy; – zlewozmywaki ceramiczne – odporne na działanie wysokich temperatur, łatwo utrzymać je w czystości.
Pod względem sposobu montażu zlewy dzieli się na:
- zlewozmywaki nakładane – osadzane bezpośrednio na szafce bez blatu (na jej bokach). Są proste w montażu, pasują do standardowych szafek kuchennych;
- zlewozmywaki podwieszane – umieszczane od dołu w wycięciu blatu, przez co jego powierzchnia wokół zlewozmywaka jest idealnie równa. Należy pamiętać, że blat powinien być wykonany z materiałów odpornych na wilgoć;
- zlewozmywaki wpuszczane – najbardziej popularne, zamieszczane w wyciętym w blacie otworze (niektóre ich modele mogą być montowane równo z blatem).
Bateria kuchenna: idealna do pary
Jeśli zlewozmywak jest władcą w kuchennej strefie mokrej, to na miano królowej z pewnością zasługuje bateria kuchenna. Ze względu na eksploatację warto zadbać, by była wysokiej jakości. Odpowiednio dobrana, będzie również ozdobą wnętrza.
Jaką kupić baterię do kuchni: naścienną czy sztorcową? Bardziej popularna jest bateria kuchenna sztorcowa, umieszczana w blacie lub w otworze wyciętym na brzegu zlewozmywaka. Baterie sztorcowe są również prostsze w montażu i wymianie. Nie oznacza to jednak, że armatura naścienna nie może prezentować się równie efektownie.
Bateria kuchenna: jeden czy dwa uchwyty? Baterie kuchenne dwuuchwytowe przywołują co prawda na myśl aranżację kuchni w tradycyjnym stylu, jednak są wśród nich takie, które doskonale pasują do nowoczesnych pomieszczeń. Większą wygodę użytkowania zapewniają baterie jednouchwytowe, pozwalające szybko (jedną ręką) ustawić odpowiednią temperaturę wody oraz siłę strumienia. Krótszy czas regulacji zmniejsza również zużycie wody.Większą oszczędność gwarantują także baterie kuchenne wyposażone w perlator – nakładkę, która sprawia, że wypływający strumień miesza się z powietrzem. Dzięki temu objętość strumienia nie ulega zmianie, mimo że jest w nim mniej wody niż w tym zapewnianym przez baterię bez nakładki. Miłośników efektów specjalnych zainteresują perlatory LED, emitujące kolorowe światło widoczne po odkręceniu baterii.
Baterie kuchenne termostatyczne umożliwiają utrzymanie stałej temperatury strumienia i eliminują ryzyko poparzenia. Tę funkcję zapewnia blokada bezpieczeństwa zapobiegająca przypadkowemu odkręceniu wody o temperaturze wyższej niż 38°C. W podobną blokadę wyposażona jest armatura bezdotykowa, uruchamiana dzięki fotokomórce, ekonomiczna i wygodna w użytkowaniu.
Warto rozważyć zakup baterii zlewozmywakowej z wysoką wylewką (umożliwia szybkie umycie lub napełnienie wodą np. dużego garnka) oraz wyciąganą końcówką (z tłumiącymi hałas głowicami ceramicznymi). Modele z wylewką obrotową z wyciąganym natryskiem ułatwiają mycie i spłukiwanie naczyń. (...)
Więcej w katalogu Urządzamy dom i mieskzanie 2014/2015