Montaż blatu kuchennego i zlewu. Rodzaje i ceny!

2014-12-10 17:31

Montaż blatu kuchennego i zlewozmywaka może sprawić, że kuchnia nabierze świeżości i nowoczesnego charakteru. Jak wybrać blat do kuchni? Jak osadzić zlew w blacie? Jakie są ceny blatów kuchennych i montażu? Sprawdźcie, jak łatwo odmienić kuchnię bez urządzania kosztownego remontu! Wymiana blatu kuchennego i zlewu: jak się za to zabrać? 

Spis treści

  1. Montaż blatu kuchennego: rodzaje blatów
  2. Montaż blatu kuchennego: grubość i wysokość blatu
  3. Montaż blatu kuchennego: zlewozmywak
  4. Montaż blatu kuchennego: wybieramy zlewozmywak
  5. Montaż blatu kuchennego: silikonowe wykończenia
  6. Montaż blatu oraz zlewu - cena 
  7. Aranżacje kuchni - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Chcesz odświeżyć kuchnię, tak aby wyglądała nowocześnie i była bardziej funkcjonalna? Wystarczy nowy blat i zlewozmywak, a będzie wyglądała jak nowa. Zanim zaczniemy wybierać z tysięcy blatów warto pamiętać o tym, że nowy blat musi przypominać poprzednika. Może się różnić grubością, profilem (prosty lub zaokrąglony), ale musi pasować do mebli i stylu panującego w kuchni.

Czytaj też: Zlewozmywak do kuchniL jaki zlewozmywak wybrać? Rodzaje zlewozmywaków: poradnik

Montaż blatu kuchennego: rodzaje blatów

Blat kuchenny jest ważnym elementem aranżacji kuchni. Jest też często narażony na działanie ciepła czy zarysowania, dlatego, wybierając materiał, z którego będzie wykonany nasz blat, warto wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Najpopularniejszym rodzajem blatu wolnosotojącego czy blatu pod zlew jest blat laminowany. Jest łatwo dostępny, a jego cena jest bardzo przystępna. Blat ten składa się z płyty wiórowej oklejonej laminatem melaminowym. Cena blatów laminowanych waha się od 100 do 300 zł/m.b. Blaty HPL to propozycje drewniane, impregnowane na ciepło żywicą, dzięki czemu są odporne na zarysowania i wyższe temperatury. Drewniany blat kuchenny czy lakierowany i klejony wyróżnia się dużą twardością, a te z drewna ezgotycznego odpornością na wilgoć. Ceny blatów drewnianych są wyższe niż laminowanych i zaczynają się od 300 zł/m.b. Jeśli decydujemy się na wymianę blatu kuchennego, warto też zainteresować się blatami kamiennymi. Najpopularniejszy i najtrwalszy jest granit. Ceny blatów z kamienia zaczynają się od 230 zł/m.b. Kamienne blaty mają też swoje minusy, do których należy ciężar, przez co szafki kuchenne muszą być dodatkowo wzmocnione. Decydując się na zakup konkretnego blatu warto wziąć pod uwagę jego funkcję praktyczną. Jeśli nie chcesz, aby była widoczna na nim każda rysa, kropla czy okruch, nie wybieraj materiałów jednobarwnych i z połyskiem. Najlepiej sprawdzają się blaty delikatnie nakrapiane i matowe. Jeśli chcesz, aby Twój blat prezentował się elegancko zdecyduj się na blat laminowany wzorem imitujący kamień, drewno lub stal.

Zobacz też: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać?

Montaż blatu kuchennego: grubość i wysokość blatu

Najcieńsze blaty znajdziemy wśród kompozytowych. Ich grubość zaczyna się już od 0,6 cm. Blaty kamienne zazwyczaj mają zazwyczaj 2 lub 3 cm, z kolei drewniane to rozpiętość od 2,6 do 4,5 cm. Największy wybór grubości blatu mamy w przypadku płyt laminowanych. Możemy wybrać cienki 2-centymentrowy blat prosty lub zaokrąglony albo gruby - nawet 7-centymetrowy. Dokonując wyboru blatów w naszych kuchniach -  zarówno najcieńszych, jak i tych grubszych koniecznie trzeba upewnić się, czy bez problemu osadzimy w nim wybrane płyty indukcyjne lub, jeśli jest to blat pod zlewozmywak -  zlew. Kolejną sprawą przy wymianie blatu kuchennego będzie ustalenie jego wysokości. Przyjmuje się, że blat powinien znajdować się na wysokości 85 cm od podłogi. Przy płycie indukcyjnej wysokość tę możemy obniżyć o 10-15 cm. Zabieg ten ułatwi nam gotowanie. W małych kuchniach nie poleca się jednak różnicowania wysokości blatów. Wprowadzi to niepotrzebny bałagan i ograniczy komfort korzystania z kuchni.

Nie przegap: Stół do kuchni: jak wybrać i ustawić stół kuchenny?

Montaż blatu kuchennego: zlewozmywak

Aby zamontować zlewozmywak w blacie pod zlew najpierw musimy wyciąć w nim otwór. Zlew odwracamy do góry dnem i przykładamy do blatu w wybranym miejscu. Odrysowujemy krawędź, następnie wewnątrz rysujemy kolejną linię o 1 cm mniejszą. Do zlewozmywaka często dołączone są szablony, którymi możemy się posłużyć ułatwiając sobie pracę. Wyrzynarką wycinamy otwór w blacie wzdłuż linii, a następnie jego brzegi pokrywamy bezbarwnym silikonem. Gdy wyschnie osadzamy zlewozmywak, podłącz syfon i baterię. Montując zlewozmywak trzeba pamiętać o zachowaniu odległości od płyty indukcyjnej. Minimalna polecana odległość to 50 cm.

Montaż blatu kuchennego: wybieramy zlewozmywak

Kształt i rozmiar zlewozmywaka dobieramy indywidualnie do własnych potrzeb. Jeśli rzadko korzystamy z kuchni, w której znajduje się też zmywarka, wystarczy zlew jednokomorowy. 1,5-komorowy zlew z ociekaczem to z kolei propozycja dla fanów gotowania. Mamy tam miejsce na zmywanie, płukanie i osuszanie naczyń. Najpopularniejsze są zlewy prostokątne i kwadratowe, nie mniej jednak okrągłe również są dostępne na rynku. Kolejną propozycją są zlewy nakładane na szafki. Montujemy je tak, aby szafki kuchenne pasowały do nich rozmiarem i mocujemy na ich korpusie. Zazwyczaj pojawiają się w kuchniach, w których dominuje styl prowansalski lub angielski. W nowoczesnych wnętrzach coraz popularniejsze są zlewy podwieszane. Prezentują się one bardzo estetycznie i ułatwiają sprzątanie blatu.

Montaż blatu kuchennego: silikonowe wykończenia

Kiedy wymiana blatu kuchennego oraz montaż zlewu zostały zakończone, pozostało wykończenie na łączeniach obu elementów. Krawędzie zlewu uszczelniamy silikonem. Dzięki temu woda i nieczystości nie będą przedostawały się między blat a zlew. Identyczny zabieg wykonujemy w miejscu, gdzie kończy się blat i zaczyna ściana. Aby szczelina była niewidoczna i okruchy nie dostawały się za meble wypełniamy szparę silikonem.

Sprawdź też: Projekty mebli kuchennych: 10 nowoczesnych projektów kuchni ZDJĘCIA

Montaż blatu oraz zlewu - cena 

Jeśli nie masz doświadczenia w pracach remontowych poproś o pomoc fachowca. Podajemy orientacyjne ceny montażu z centrum-montazu.pl

montaż blatu kuchennego cena: 35 zł/m.b.wycięcie otworu w blacie pod zlew cena: 50 zł/szt.montaż zlewu z podłączeniem ( cena nie obejmuje materiałów podłączeniowych) cena: 50 zł/szt.wycięcie otworu w zlewie pod baterię 40 zł/szt.

Ceny montażu optimot.pl:skrócenie blatu 50 złwycięcie otworu w blacie pod zlewozmywak lub płytę grzewczą 50zł/szt.montaż listew przyblatowych 20zł

Czytaj też: Szkło nad blatem kuchennym: lacobel. Wybieramy szkło lacobel na ścianę w kuchni

Aranżacje kuchni - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Co można dodać do kuchni, aby stała się świeższa lub bardziej oryginalna? Dowiedz się ze zdjęć zamieszczonych poniżej!

Ekspert radzi: jak wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną?
Nasi Partnerzy polecają