Naczynia na kiszonki. W czym kisić ogórki, buraki i inne warzywa?

2021-07-16 13:38

Wekowanie i robienie przetworów to jeden z kulinarnych trendów 2021. Regały pełne słoików z ogórkami czy kapustą przywołują wspomnienia z dzieciństwa spędzanego u babci. Dziś mamy wielki powrót kiszonek i sami chętnie je przygotowujemy. Zobacz, jakie akcesoria warto wykorzystać, aby fermentacja przebiegła łatwo i prawidłowo.

Ogórki kiszone
Autor: Jonathan Pielmayer/Unsplash Kiszenie ogórków jest równie popularne jak kiedyś.

Spis treści

  1. Kamionkowa beczka
  2. Szklany słoik
  3. Gliniane dzbanki
  4. Słój z silikonowym wieczkiem
  5. Zestaw do robienia kiszonek

Czym właściwie jest kiszenie? To proces, w trakcie którego za sprawą cukrów i skrobi zawartej w warzywach, dochodzi do naturalnej fermentacji mlekowej. Dzięki temu powstają substancje probiotyczne korzystne dla naszego zdrowia – zwłaszcza jelit. W efekcie, wytworzone środowisko zapobiega rozkładowi produktów i chroni je przed szkodliwymi bakteriami.

W kiszonych ogórkach mamy też naturalny konserwant, czyli sól. Niektórzy producenci przemysłowi dodają do kiszonek substancje konserwujące, np. kwas sorbowy czy kwas benzoesowy – takie informacje bezwzględnie powinny znaleźć się na etykiecie produktów. Jeżeli chcemy, by proces fermentacji był całkowicie naturalny, warto postawić na robienie kiszonek w domu. Jakie naczynia możemy do tego wykorzystać?

Kamionkowa beczka

To tradycyjne naczynie idealnie nadaje się do kiszenia ogórków czy kapusty. Specjalnie wyprofilowany kołnierz hermetyczny odcina dostęp powietrza, co umożliwia długotrwałe przechowywanie żywności. Znajdujące się wewnątrz przetwory w czasie fermentacji wytwarzają dwutlenek węgla, aż w końcu tworzą atmosferę całkowicie beztlenową. Pozwala to nabrać warzywom wyrazistego aromatu. Jeśli kisimy kawałki warzyw zalane słoną wodą, pamiętajmy, by co kilka dni uzupełniać jej poziom, co zapobiega utracie szczelności. W takiej glinianej beczce możemy ukisić nie tylko warzywa, ale również przygotować zakwas czy zapeklować mięso.

Szklany słoik

Kamionka jest bardzo odporna na działanie kwasów oraz niemal w ogóle nie nasiąka wodą – można tak przez długi czas przechowywać żywność, nawet płynną. Jeżeli jednak nie mamy w domu takiego naczynia, możemy wybrać szklany słój (ważne by miał pokrywkę). Można go używać do przechowywania sypkich produktów, ale przede wszystkim świetnie nadaje się na siekane lub tarte kiszonki. Cenna rada: kiszonek na zimę nie powinno się przygotowywać ze zbiorów po upalnych dniach, ani po kilkudniowych ulewach – wtedy przetwory mogą mieć gorzki posmak.

Gliniane dzbanki

Kiedy myślimy o naczyniach z kamionki, zwykle przychodzą nam do głowy tradycyjne makutry do ucierania maku, maselnice na własnoręcznie zrobione masło ze śmietany czy kubki na grzańca. Zaletą takich naczyń jest przede wszystkim wygląd, który kojarzy się z kuchnią staropolską. W trakcie procesu wypalania powłoka pokrywana jest warstwą soli lub innych minerałów, co pozwala osiągnąć piękny i trwały wygląd dzbanka. Jeśli myślimy o uciszeniu np. buraków, należy je posiekać i pougniatać, by puściły sok. Dodajemy sól, zioła i przyprawy, a następnie dociskamy i przechowujemy szczelnie zamknięte.

Słój z silikonowym wieczkiem

Naczynie to ma jedną ważną zaletę – jest przezroczyste, dzięki czemu możemy obserwować proces kiszenia. Od zwykłego słoja różni się jednak tym, że posiada specjalny zawór, który zmniejsza ciśnienie powstające podczas fermentacji. Dzięki temu do słoika nie dostaje się powietrze, a my możemy ukisić nawet 5 litrów białej lub czerwonej kapusty. Jeśli chcemy zrobić więcej zdrowych przekąsek, np. buraki, cebulę, marchewkę czy ogórki, trzeba zalać pokrojone warzywa słoną zalewą. Zanim wytworzy się odpowiednia ilość kwasu mlekowego, sól w naturalny sposób ochroni kiszonki przed szkodliwymi bakteriami.

Zestaw do robienia kiszonek

Jeżeli jesteśmy zwolennikami bardziej nowoczesnych rozwiązań, możemy sięgnąć po profesjonalne naczynia do kiszenia. Wśród nich znajdziemy hermetyczne pojemniki z tłoczkami do ugniatania, z pokrywką, a nawet szczypcami. Już sam nowoczesny design zachęca do tego, by rozpocząć przygodę z domowym przetwórstwem. W końcu robimy to nie tylko dla samego hobby, ale przede wszystkim z myślą o naszym zdrowiu. Jedzenie kiszonek działa korzystnie na mikroflorę jelitową, a co za tym idzie, znacznie poprawia odporność.

Nasi Partnerzy polecają