Kuchnia marzeń na 2025 rok – przewodnik po najważniejszych trendach

2024-11-20 16:05

Kuchnie w 2025 roku będą zdominowane przez styl inspirowany naturą! Naturalne tkaniny, kamień i drewno staną się podstawą aranżacji, a styl eko zyska jeszcze większą popularność. Jeśli chodzi o szafki, to wciąż na topie będą te w stylach loftowym, glamour i minimalizmie, które łączą funkcjonalność z estetyką. Przygotuj się na powrót do natury w nowoczesnej odsłonie!

Spis treści

  1. Kuchnia w stylu glamour
  2. Kuchnia w stylu loftowym
  3. Szkło typu lacobel między szafkami w kuchni
  4. W jakim kolorze nowoczesna kuchnia?
  5. W jakim kolorze nowoczesna kuchnia?
  6. Minimalistyczna kuchnia
  7. Kuchnia z wyspą
  8. Zdjęcia

Kuchnia w stylu glamour

Kuchnia urządzona w stylu glamour jest pełna elegancji, szykownych dodatków, błysku i kontrastujących kolorystycznie elementów. Tak zaaranżowane pomieszczenie nadal będzie wyglądało luksusowo i pięknie, ale nie jest czymś, co znajdzie się w trendach 2024.

Glamour kuchnia obfituje w luksusowe materiały, dodatki oraz błyszczące wykończenia. W tym przepychu warto znać jednak umiar, aby wnętrze nie stało się kiczowate.

Błysk możemy spotkać na płytkach, frontach, mebli, dodatkach oraz sprzętach AGD. W tak urządzonej kuchni dominują:

  • złoto
  • srebro
  • czerń
  • biel
  • czasem róż lub czerwień

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Różowa kuchnia: jak ją urządzić? Aranżacje w pastelowych odcieniach i nie tylko

Urządzając kuchnię w stylu glamour, stosujemy wyraziste i kontrastowe kompozycje, które obecnie odchodzą w zapomnienie. Producenci coraz mniej proponują nowoczesnych, połyskujących szafek czy mebli w stylu ludwikowskim. Również podczas wyboru płytek odchodzimy od przesadnego kontrastu i błysku. Raczej zmierzamy w kierunki minimalizmu.

Kuchnia w stylu loftowym

Jaka jest podstawowa paleta barw w loftowej kuchni? Spotkamy tam:

  • szarość
  • biel
  • czerń
  • oraz naturalne materiały

Taka kuchnia jest surowa i minimalistyczna — raczej dekorujemy ją oszczędnie. Nadal możemy spotkać w sklepach mnóstwo mebli i dodatków w stylu loftowym. Nie jest to jednak kierunek, w którym będziemy podążać, urządzając kuchnię w 2024 roku.

Jeśli już decydujemy się na jakieś ozdoby, to są wykonane z metalu, kamienia lub drewna. Całą stylizację możemy uzupełnić metalowymi, czarnymi kinkietami i retro żarówkami. Miłośnicy industrialnych wnętrz chętnie eksponują stalowe konstrukcje czy metalowe rury. Dla podkreślenia efektu można pomalować je czarną lub złotą farbą.

Szkło typu lacobel między szafkami w kuchni

Coś o czym wspomniał architekt Marek Suchocki w jednym ze swoich filmów jest kolorowy lacobel w pasie między meblami. Zdecydowanie jest to coś, co odeszło w zapomnienie. I chociaż wyglądało to ciekawie, dziś coraz mniej obserwujemy takich kuchni.

Dawniej chętnie montowano szkło, na którym mogliśmy zobaczyć na przykład:

  • cytrynki
  • ziarna kawy
  • rośliny
  • czy widok na znane miasto
Aranżacje kuchni. Nadal piękne, ale już niemodne. Jakie kuchnie będą na topie w 2024 roku?
Autor: Pexels/Pixabay Lacobel w pasie między szafkami w kuchni odchodzi w zapomnienie

W jakim kolorze nowoczesna kuchnia?

W 2024 roku modne będą ciepłe kuchnie o kremowej barwie lub te w wydaniu monochromatycznym, na przykład w czerni. Oba rozwiązania będą prezentować się niezwykle elegancko. Poza tym, pastele są świetnym tłem do dalszej aranżacji. Nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale też sprawiają wrażenie czystości. Dla ocieplenia można wybrać do kuchni drewniany stół i dodatki.

W jakim kolorze nowoczesna kuchnia?

Kolorystyka w kuchni ma kluczowy wpływ na panujący w niej klimat. W najnowszych aranżacjach spotkamy żywe, intensywne kolory takie jak:

  • granat
  • mięta
  • biel
  • kaszmir
  • butelkowa zieleń
  • czerwień
  • magenta
  • terakota

Kuchnia, często określano sercem domu, powinna być zaaranżowana tak, aby pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Dzięki temu unikniemy zagracenia przestrzeni. Już w 2023 roku modne stało się wybieranie mebli, które sięgają do samego sufitu. Pozwoli nam to w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. 

Oprócz kwestii praktycznych kuchnia powinna nam się po prostu podobać. Urządzanie mieszkania wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto dopasować styl do naszych preferencji. Pod uwagę dobrze jest wziąć także aktualne trendy. Jakie kuchnie są modne w 2024?

Minimalistyczna kuchnia

Już od kilku lat widzimy modę na minimalistyczne projekty. Takie, które są pozbawione mnóstwa ozdób i dodatków. W 2024 roku kuchnie będą eleganckie i uporządkowane. Możemy spodziewać się takich jak kamień, marmur, drewno i mnóstwo roślin, które stworzą organiczną atmosferę.

Właśnie kuchnie w stylu urban jungle będą na topie! Mini dżungla w mieszkaniu znajdującym się w centrum miasta? To możliwe, wystarczy zadbać o odpowiednie dodatki i oczywiście rośliny.

CZYTAJ: Jak urządzić mieszkanie w stylu urban jungle? W tym wnętrzu czuć tropiki! Jakie kolory rośliny wybrać?

Na topie nadal są monochromatyczne stylizacje — w tym przypadku poeksperymentuj z fakturami. Zwróć uwagę, aby struktura frontów kuchennych była inna niż blatów i płytek na ścianie. Całość dopełnij dodatkami — dywanem z juty, lampami z tkanymi kloszami, obrazami i zasłonami z grubej tkaniny.

W 2023 roku królowały matowe kuchnie. I chociaż powierzchnie z połyskiem wizualnie powiększą niewielki metraż, bywają niepraktyczne. Na tego typu meblach bardziej widać wszelkie odciski i zabrudzenia. Możemy się spodziewać, że w 2024 roku fronty z matowym wykończeniem wciąż będą na topie.

Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą to rozwiązanie ponadczasowe, na które mogą pozwolić sobie posiadacze dużych mieszkań czy domów. Takie pomieszczenie połączone z salonem tworzy przestrzeń typu open space.

Dzięki temu mamy dużo swobody podczas gotowania i możemy uczestniczyć w życiu domowników, którzy przebywają w tym czasie w salonie. Poza tym zyskujemy dodatkowy blat roboczy, dzięki któremu unikniemy bałaganu w innych miejscach. 

Na blacie możemy postawić miskę z owocami, bukiet świeżych kwiatów w eleganckim wazonie lub wszystko, co naszym zdaniem będzie go zdobić. Dzięki wyspie zyskujemy też nową przestrzeń do przechowywania. Może mieć nie tylko półki, ale też szuflady i szafki. Zgromadzimy tam wszystko, co musimy mieć pod ręką, ale także warto umieścić tam zapasy żywności. Bez względu na wielkość wyspy - każde dodatkowe schowki są w kuchni na wagę złota!

Powierzchnia wyspy może być poryta drewnem bądź kamieniem - na przykład marmurem. Będzie punktem w kuchni, na który na pewno każdy zwróci uwagę. Jak urządzić kuchnię z wyspą? Sprawdź!

Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaszmirowa kuchnia: projektanci szaleją na jej punkcie. Wiemy dlaczego!

O tym w jakich wnętrzach mieszkają Polacy i o kiczu w sztuce współczesnej. DROGOWSKAZY
W jakich wnętrzach mieszkają Polacy? Czy potrafimy ze smakiem, jakościowo zaaranżować swoje mieszkanie, czy dom? Czy mimo trudniejszych czasów i drożyzny dążymy do tego, by mieszkać piękniej? Jakie błędy aranżacyjne popełniamy najczęściej? Czy dostrzegamy zalety i wady sztuki współczesnej? Czy potrafimy odróżnić ją od kiczu? Czym jest sztuka kontrowersyjna? Czy sztuka nastawiona wyłącznie na szokowanie odbiorców jest perspektywiczna i ma głębszy sens? Co decyduje o tym, że współcześni artyści nagle stają się popularni, rozchwytywani i cenieni? Gościem Michała Poklękowskiego jest Ewa Mierzejewska, ceniona i doświadczona promotorka oraz popularyzatorka sztuki współczesnej. Organizatorka aukcji i wystaw artystycznych (m.in. Artshow), ekspertka telewizyjna w zakresie aranżacji wnętrz i blogerka.
Drogowskazy