Nowoczesna kuchnia: modny duet żółci i szarości. Monochromatyczne wnętrze nie musi być nudne
W nowoczesnej kuchni połączenie koloru żółtego z szarościami wciąż jest na topie. To doskonały pomysł, jak ożywić monochromatyczne wnętrze. Zobacz wyjątkowy projekt kuchni autorstwa pracowni Limonki Studio& Atelier Lillet.
Autor: Limonki Studio
Nowoczesna kuchnia projektu pracowni Limonki studio Atelier Lillet.Projektant zdecydował się na ciemną, monochromatyczną aranżację kuchni z zółtymi akcentami, które ożywiają całe wnętrze.
Spis treści
- Nowoczesna kuchnia: w wersji monochromatycznej
- Zobacz też: żółta kuchnia w skandynawskim wnętrzu >>>
- Nowoczesna kuchnia: mniej znaczy więcej
- Zobacz też: piekarnik do nowoczesnej kuchni >>>
Nowoczesna kuchnia w wersji mono - takie rozwiązanie wydaje się być nudne tylko z pozoru. W rzeczywistości wnętrza monochromatyczne są uniwersalne, wyważone i ponadczasowe. Trzeba tylko wiedzieć, jak je zaprojektować.
Nowoczesna kuchnia: w wersji monochromatycznej
W samym centrum Poznania, na nowym osiedlu powstał wyjątkowy projekt mieszkania autorstwa pracowni Limonki Studio& Atelier Lillet. Głównymi założeniami przy tworzeniu wnętrza była czystość formy i naturalne kolory oraz mocny akcent koloru żółtego w kuchni. Projektant zdecydował się na ciemną, monochromatyczną aranżację nowoczesnej kuchni z żółtymi elementami, które ożywiają całe wnętrze. Szarość jako motyw przewodni dla nowoczesnej kuchni to idealne tło dla jasnych, żywych dodatków, wydobywa ona bowiem ich intensywe barwy. Ciemnoszare matowe fronty szafek kuchennych świetnie prezentują sie w towarzystwie płytek ściennych oraz industrialnych lamp w kolorze żółtym.
Zobacz też: żółta kuchnia w skandynawskim wnętrzu >>>
Dzięki zastosowaniu mnogości odcieni koloru szarego - wnętrze, pomimo dominacji jednej barwy nie wydaje się płaskie, a posiada głębię. Szarość w aranżacji nowoczesnej kuchni doskonale współgra ze stalą. W takim duecie kojarzy się z nowoczesnością i chłodnym stylem minimalistycznych wnętrz. Jednak drewniana podłoga oraz wprowadzenie do aranżacji żywego żółtego koloru sprawia, że wnętrze nabiera orginalnej, ciepłej, modernistycznej formy. Decydując się na ciemną aranżację kuchni, istotną rolę odgrywa oświetlenie. Bardzo ważne jest, aby kuchnia była odpowiednio doświetlona tak by przebywanie w niej nie stało się przytłaczające. Odpowiednio rozmieszczone punkty świetlne dodatkowo uwydatnią różne odcienie tej samej barwy. Otwarty charakter pomieszczenia zapewnia w tym wypadku dużą dawkę światła dziennego.
Autor: materiały prasowe IKEA
Wysoka zabudowa w formie kredensu z częścią zamkniętą i przeszkloną witryną. W witrynie widoczne jest dyskretne oświetlenie LED. Imponujace wrażenie robi wysokość zabudowy: 280cm. Materiały prasowe IKEA, www.ikea.com
Nowoczesna kuchnia: mniej znaczy więcej
Niektórzy postrzegają wnętrza monochromatyczne jako monotonne i pozbawione wyobraźni. Jednak ich zwolennicy cenią sobie prostotę i funkcjonalność. Wnętrze monochromatyczne, którego aranżacja sprowadza się do jednej barwy to rozwiązanie efektowne i proste w wykreowaniu. Decydując się na wystrój w wersji mono mamy gwarancję stworzenia niebanalnego, nowoczesnego wnętrza z charakterem. Trzeba jednak pamiętać że jeśli nie wielość barw, to koniecznie mnogość odcieni. Aby wnętrze potraktowane jednym kolorem nie sprawiało wrażenia płaskiego, pozbawionego głębi, dobrze jest także zróznicować faktury. Stonowane, jednolite kolorystycznie wnętrze możemy ożywić poprzez zastosowanie kontrastowych dodatków. Zestawienia monochromatyczne dają wrażenie spokoju, nawet przy zastosowaniu mocnej, nasyconej barwy. Wkomponuje się ona bowiem doskonale w otoczenie, tworząc efekt głębi. Takie rozwiązanie jest również trafne jeśli chcemu uwydatnić znacznie jeden wybrany (inny) kolor. W takim wypadku całe wnętrze będzie idealnym dlań tłem.
Zobacz też: piekarnik do nowoczesnej kuchni >>>
Autor: Łukasz Zandecki
Projekt kuchni: Katarzyna Ratyńska.