Nowoczesne oświetlenie do kuchni - sufitowe, podszafkowe, LED. Praktyczne i stylowe rozwiązania
Szukasz sposobu na ożywienie kuchni? Chcesz, by była zarówno funkcjonalna, jak i stylowa? Kluczem do sukcesu jest między innymi oświetlenie. To jeden z najważniejszych elementów dobrze urządzonej i ładnej kuchni. Oto kilka rozwiązań, które odmienią twoją kuchnię.
Autor: Projekt: Decoroom, zdjęcie: Marek Koptyński
Oświetlenie sufitowe i podszafkowe LED w kuchni
Spis treści
- Oświetlenie w kuchni sufitowe
- Oświetlenie zadaniowe - podszafkowe, szuflad, szafek
- Oświetlenie dekoracyjne
- Oświetlenie do kuchni LED. Jakie światło do kuchni: ciepłe czy zimne
- Światło naturalne w kuchni
- Oświetlenie do kuchni. Inspiracje
- Oświetlenie nad blatem roboczym w kuchni. Oświetlenie blatu kuchennego LED
Kuchnia to serce domu, miejsce, w którym spędzamy dużo czasu gotując i jedząc, ale także towarzysko z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego tak istotne jest, aby oświetlenie w tym pomieszczeniu było nie tylko funkcjonalne, ale również dodawało mu charakteru i stylu. Oto kilka rozwiązań, które pomogą stworzyć komfortową i ładną kuchnię:
Oświetlenie w kuchni sufitowe
Oświetlenie sufitowe, czyli główne, zapewnia równomierne światło, które sprawia, że prace w kuchni są łatwiejsze i bezpieczniejsze. Możesz zdecydować się na sufitowe oświetlenie punktowe, lampę sufitową, lampę wiszącą, może kilka mniejszych zawieszonych w regularnych odstępach, oraz nowoczesne systemy szynowe. Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania w kamienicy, w roli oświetlenia głównego sprawdzi się też żyrandol. Warto również rozważyć zainstalowanie regulatora natężenia światła, aby móc dostosować intensywność światła do różnych sytuacji.
Oświetlenie zadaniowe - podszafkowe, szuflad, szafek
Oświetlenie podszafkowe jest niezbędne podczas prac przy blacie kuchennym. W tej roli sprawdzą się:
- Taśmy i listwy LED: łatwe do zamontowania, charakteryzują się niskim zużyciem energii, długą żywotnością i możliwością regulacji intensywności światła. Dodatkowo są dostępne w różnych temperaturach barwowych. Dodatkowo taśmy są elastyczne, dopasujesz je do każdej powierzchni.
- Oświetlenie punktowe lub wbudowane spoty: to popularny wybór do kuchni. By osiągnąć jak najlepszy efekt, warto umieścić lampki w równych odległościach, co 40–60 cm.
- Oświetlenie wnętrza szafek i szuflad. Bardzo praktyczne, światło włącza się automatycznie, po otwarciu np. szuflady. Do tego typu oświetlenia wykorzystuje się taśmy i listwy LED.
Oświetlenie dekoracyjne
Oprócz oświetlenia, które pełni konkretne funkcje, warto zainstalować w kuchni oświetlenie dekoracyjne, które podkreśli jej styl i atmosferę. Możesz zdecydować się na designerskie lampy wiszące nad stołem jadalnym lub wyspą kuchenną, które staną się nie tylko źródłem światła, ale również ozdobą pomieszczenia. Lampa w stylu retro lub dekoracyjny żyrandol? Wybór należy do ciebie. Do oświetlenia kuchni warto wykorzystać też kinkiety. Lampy ścienne sprawdzą się w kuchniach bez szafek wiszących. Do oświetlenia dekoracyjnego można także zaliczyć oświetlenia mebli przy podłodze.
Oświetlenie do kuchni LED. Jakie światło do kuchni: ciepłe czy zimne
Temperatura barwowa to bardzo ważny element wyboru oświetlenia do kuchni. Jeśli twoja kuchnia jest jasna i lubisz wrażenie sterylności, możesz wybrać światło zimne. Jeżeli jednak twoja kuchnia jest od północy lub wschodu, lub nie ma w niej okna, i przez większą część dnia korzystasz z oświetlenia sztucznego, wybierz lampy dające ciepłe światło.
Światło naturalne w kuchni
Nie zapominajmy także o świetle naturalnym. W miarę możliwości warto maksymalnie wykorzystać dostępność światła słonecznego. Dobrze oświetlona kuchnia sprawia wrażenie większej i bardziej przyjaznej.
Oświetlenie do kuchni. Inspiracje
Autor: Projekt: Decoroom, zdjęcie: Marek Koptyński
Oświetlenie sufitowe i podszafkowe LED w kuchni
Oświetlenie nad blatem roboczym w kuchni. Oświetlenie blatu kuchennego LED
Autor: Zdenek Venclik/GettyImages
Pomysły na oświetlenie blatu kuchennego.