Obrus i nie tylko. Aranżacje stołów na każdą okazję
Bez obrusa na stole żadna z naszych babć nie wyobrażała sobie podejmowania gości. Dziś stół nie przestał być centralnym miejscem domu, gdzie rodzina i przyjaciele gromadzą się na posiłki i zabawę. Jak jest jednak z obrusem? Jak dziś wygląda jego popularność? Czym go zastępujemy?
Autor: agencjafree/living4media
Prawidłowe i ładne nakrycie będzie połową sukcesu udanego przyjęcia w domu.
Spis treści
- Obrus na stół. Podstawowe zasady
- Obrusy na stół. Przykładowe aranżacje
- Zamiast obrusa na stół. Inne możliwości
Obrus na stół kładziemy dla ozdoby i ochrony stołu. Tradycyjnie – im bielszy, tym bardziej uroczysty. Nie wszyscy jednak odczuwają dziś przywiązanie do obrusowych zwyczajów. W coraz większej liczbie domów stół jest okryty w inny sposób, albo wręcz nagi. Przedstawiamy zasady korzystania z obrusów i kilku alternatywnych rozwiązań.
Obrus na stół. Podstawowe zasady
Jeśli chcemy skorzystać z obrusa, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Bardzo ważne jest, żebyśmy przed zakupem znali dokładny wymiar naszego stołu. Chodzi tu przede wszystkim długość zwisu. Obrus powinien zwisać nie mniej niż 20 cm i nie więcej niż 25 cm z każdej strony stołu – wówczas nie utrudni wsuwania nóg pod stół, a będzie wyglądał estetycznie. Dotyczy to zarówno stołu prostokątnego, jak i okrągłego.
Jeśli zależałoby nam, żeby obrus zwisał do samej ziemi (powinien sięgać nie dalej niż 2 cm od podłogi) – co może być uzasadnione np. przy stoliku kawowym w tradycyjny lub stylizowanym wnętrzu – poświęćmy chwilę dodatkowej uwagi wybieranemu materiałowi. Jeśli jest szansa, że osoby siadające przy takim stole będą wsuwały nogi pod blat, bardzo ważne jest, żeby materiał, z którego wykonany jest obrus, był możliwie gładki i lekki.
W kwestii wzorów i kolorów – wybór jest praktycznie nieograniczony. Oczywiście – jak zawsze w urządzaniu wnętrz – starajmy się mieć na uwadze możliwie szeroki kontekst, w którym znajdzie się przykryty obrusem stół.
Obrusy na stół. Przykładowe aranżacje
Co najważniejsze, aranżacja stołu nie jest decyzją na lata. Możemy eksperymentować i urządzać stół odmiennie choćby i każdego dnia.
Zacznijmy od klasyki. Jasny, najczęściej biały obrus, dopasowana zastawa ze złotymi elementami. Elegancko i schludnie. Taki zestaw słusznie skojarzy nam się przede wszystkim ze świętami i uroczystościami. Przy tak ozdobionym stole siedzi się inaczej, inaczej się rozmawia – zwróćmy uwagę na to, jak wpływa aranżacja stołu na siedzące przy nim osoby!
Stopień w dół w skali świąteczności, ale wciąż schludnie i elegancko: obrus w kolorze naturalnego lnu lub barwiony, w zestawie z ceramiką w ciepłych szarościach. Świetnie komponuje się z drewnem i zielenią. Znakomitym uzupełnieniem takiej aranżacji będą zatem cięte kwiaty, a na stole niech często goszczą świeże zielone warzywa.
Połączenie kilku znakomicie współgrających ze sobą warstw w różnych odcieniach błękitu, ocieplone światłem świec i podkreślone pasującą zastawą. Wszystko razem stworzyło piękną, spokojną kompozycję. Zadbajmy, podejmując decyzje dotyczące stołu, żeby kolory jadalni kojarzyły się spokojnie. Z tak wielu przyczyn nie chcemy przecież śpieszyć się podczas posiłków.
Każda inna kompozycja, nawet składająca się z odważniejszych barw, jeśli tylko jest miła dla oka, pozwala wprowadzić miłą atmosferę w jadalni i współgra z dekoracją całego pomieszczenia, będzie dobrym pomysłem
Zamiast obrusa na stół. Inne możliwości
Jedną z najczęściej wybieranych alternatywnych ozdób stołowych jest bieżnik. Do atrakcyjnie wyglądającego stołu z pięknego drewna wybieramy bieżnik, żeby nie ukrywać tego, co w naszym stole stanowi wartość. Możemy zdecydować się na pojedynczy bieżnik wzdłuż stołu albo dwa równoległe bieżniki w poprzek.
Autor: materiał prasowy Habitat
Niewielka, przytulna przestrzeń, w której główną rolę odgrywa stół.
Częstym wyborem są także układy kombinowane z bieżników i dopasowanych podkładek pod talerze. Tego typu układy warto dobrze przemyśleć – zależnie bowiem od proporcji i wymiarów stołu, poszczególne układy będą wyglądać dobrze albo źle.
Rozpowszechnioną ozdobą i ochroną stołu są maty filcowe – najczęściej w formie skomplikowanych wycinanek. Do dyspozycji mamy cały szereg wzorów, kolorów i grubości maty. Pamiętajmy, wybierając filcową matę na stół, aby odpowiednio dopasować ją do stołu – niech będzie mniejsza w każdym wymiarze o spory margines. Tylko tak będzie się prezentować atrakcyjnie.
Czasem, jeśli obrus nie wchodzi w grę, jedyną materiałową ozdobą stołu bywają serwety. Odpowiednio dobrane do zastawy i stołu mogą być zupełnie wystarczające, żeby nadać jadalni wyjątkowego charakteru.
.. Stół drewniany. Odkrywamy uroki "mebla z poziomą powierzchnią" >>>
W końcu, jeśli tylko sobie tego życzymy, pozwólmy stołowi prezentować się takim, jaki jest. Będzie to od nas wymagało nieco częstszych zabiegów pielęgnacyjnych lub renowacji. Lecz nawet stół noszący ślady użytkowania może mieć w sobie ogromnie dużo uroku.
Autor: materiały prasowe Fyrklövern
Klasycznie elegancka dekoracja stołu na sylwestra