Okno w kuchni – udekorowane tradycyjnie i bez firanek. Jak je pomysłowo zaaranżować? Porady, inspiracje, zdjęcia

2024-07-29 10:49

Kuchenne okno nie tylko ma funkcje praktyczne, polegające na wpuszczaniu światła słonecznego i powietrza do wnętrza, ale także może zdobić wnętrze. Zależnie od swojego umiejscowienia, rozmiaru i kształtu oraz od sposobu zaaranżowania, wpływa na pracę w kuchni i jej wygląd. Wykorzystaj wszystkie atuty okna i dobierz najbardziej stylową dekorację. Zobacz, jak ciekawie i pomysłowo można udekorować okno w kuchni.

Spis treści

  1. Wykorzystaj wszystkie atuty kuchennego okna
  2. Kuchenne okno – wady i zalety różnych ustawień mebli
  3. Jak zaaranżować okno kuchenne z zasłonami i firankami? Czy to jest modne?
  4. Jak zaaranżować ładnie okno w kuchni bez zasłon i firanek?
  5. Jak ozdobić okno  w kuchni – sztuczki, które warto znać!

Wykorzystaj wszystkie atuty kuchennego okna

Tylko wtedy, gdy budujesz dom i masz wpływ na projekt domu, a więc i kuchni, możesz sobie zafundować w niej okno marzeń – z nadświetlem, okrągłe, w wersji XXL i każde inne. Podczas generalnego remontu także możesz je na takie wymienić. Najczęściej jednak trzeba się przystosować do sytuacji zastanej, a nie zawsze odpowiada nam jego usytuowanie, rozmiar i wygląd. Wtedy pozostaje maksymalnie wykorzystać zalety okna, zniwelować lub zamaskować jego wady oraz – efektownie zaaranżować.

Można też dokonać pewnych przeróbek, poprawiających wygląd okna (i kuchni), np.

  • pomalować,
  • nałożyć opaskę na ścianę wokół okna,
  • wymienić parapet albo z niego zrezygnować,
  • zmienić lub poprawić aranżację.

Kuchenne okno – wady i zalety różnych ustawień mebli

Aranżacja okna zależy w pewnej mierze też od tego, w jakim miejscu się ono znajduje i jakie meble przy nim stoją. Warto więc rozważyć najpopularniejsze warianty.

  • Stół pod oknem – to klasyczne rozwiązanie. Jego zalety to oszczędność miejsca i przyjemność podziwiania widoków podczas posiłków. Można też potraktować parapet jako przedłużenie blatu. Wadą jest na pewno utrudnienie w otwieraniu okna, zwłaszcza gdy stół jest duży.
  • Okno nad blatem roboczym – daje wytchnienie podczas szykowania posiłków (ach, ten widok!), a przy okazji zapewnia światło naturalne do pracy. Można zintegrować je z ciągiem roboczym, dając odpowiednio wyprofilowany blat, zamiast oddzielnego parapetu, jeśli są na jednej wysokości. Otwieranie okna może być kłopotliwe.
  • Okno przy zlewozmywaku – o tym marzy wiele z nas. Całość może prezentować się bardzo efektownie. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu różnicy wysokości, by w przypadku okien otwieranych do środka (teraz decydowana większość), dało się je otworzyć. Można tez wybrać baterię składaną (np. Toledo, Ferro), która ułatwi tę czynność.
  • Okno „bez ograniczeń” – jeśli nic nie stoi pod oknem, na pewno najwygodniej się je otwiera i zamyka. W kuchni jednak rzadko bywa tyle miejsca. Można więc pod nim postawić np. wąską konsolkę z półkami albo komódkę. Będzie i miejsce do przechowywania, i swobodny dostęp do klamek, i... dodatkowe miejsce na kwiaty czy dekoracje.
  • Siedzisko pod oknem i z nim zintegrowane – to modne rozwiązanie na wzór angielski. Można je zaprojektować zarówno tradycyjnie  do kuchni retro, english country itp., jak i nowocześnie tak, by pasowało do wystroju np. w duchu skandynawskim.

.

Jak zaaranżować okno kuchenne z zasłonami i firankami? Czy to jest modne?

Kuchenne okno kocha tekstylia, a te są najprostszym sposobem na dodanie wnętrzu charakteru. Odchodzi się, co prawda, od dekorowania „na bogato” okna w kuchni tekstyliami, ale nie trzeba z nich rezygnować. Lubisz zasłonki, firanki, zazdrostki, rolety i lambrekiny? Świetnie! Możesz je stosować pojedynczo albo łączyć, np. lambrekin z zasłoni albo zazdrostką czy lekkie zasłony z roletą. Dobierz kolor i wzór do stylu kuchni. Falbanki, marszczenia i ozdobniki sprawdzą się w kuchni retro i romantycznej, wiejskie kratki, łączki i bukiety na płótnie sprawdzą się m.in. w konwencji rustykalnej. W kuchni nowoczesnej, skandynawskiej czy minimalistycznej najlepsze będą tkaniny gładkie, w delikatne desenie roślinne czy geometryczne, bez podpięć i udziwnień.

Polecamy: Nowoczesny wystrój okna w kuchni. Zobacz nasze propozycje z prawdziwych mieszkań

Jak zaaranżować ładnie okno w kuchni bez zasłon i firanek?

Wszystko zależy od tego, czy lubisz „gołe” okna. Jeśli tak, po prostu pozostaw okno au naturel, czyli „bez przypraw”. To korzystne rozwiązanie, jeśli widok jest ładny, a sama rama okienna i ściany wokół są bez zarzutu. Możesz też pomalować okno i parapet na kolor kontrastowy i stworzyć jakby ramę do pejzażu za oknem. Jeżeli trudno zaakceptować ci takie rozwiązanie albo widok za oknem nie jest zachęcający (ewentualnie istnieje ryzyko, że ktoś może naruszać prywatność), wtedy możesz wybrać któryś w wariantów, np.:

  • Żaluzje – mogą być z tworzywa sztucznego w wybranym kolorze albo z drewna z odcieniu pasującym do wystroju.
  • Rolety z maty słomianej, tapety itp. – można je zrobić samodzielnie.
  • Panele przesuwne z tkaniny, sklejki, tworzywa sztucznego itp.
  • Szyby z tzw. szkła mrożonego czy piaskowanego – mogą być całe nieprzejrzyste albo mieć tylko taki wzór.
  • Okno łatwo zamienić w zieloną oazę i tak zawiesić oraz obstawić roślinami, że nikt z zewnątrz nie dojrzy, co dzieje się w środku.
  • Okno można częściowo przysłonić sznurkową plecionką (makrama), ozdobną poszewką retro, pięknym szalem, a nawet... zawieszając koszulę nocną po dziadku i pantalony po prababci.
  • Parapet świetnie sprawdzi się jako miejsce ekspozycji pięknych przedmiotów.

Jak ozdobić okno  w kuchni – sztuczki, które warto znać!

  • Jeśli kuchnia jest malutka, zrezygnuj z bogatej aranżacji okna. Brak tekstyliów oraz niezastawiony parapet sprawią, że wnętrze będzie się wydawać większe. Łatwiej też będzie się w niej poruszać. 
  • Marzysz o tekstylnej dekoracji okna, a kuchnia jest mała? Postaw na jasne kolory i drobne desenie. Materiał powinien być lekki i zwiewny. Takie tekstylia nie przytłoczą wnętrza.
  • Pamiętaj, że tkaniny w kuchni łapią zapachy, więc trzeba je często odświeżać. Wybieraj materiały, które łatwo prać i nie trzeba prasować ich godzinami.
  • Tworząc „roślinną zasłonę” w kuchennym oknie, dopierz gatunki do wystawy i warunków panujących w pomieszczeniu (zwykle jest tu wilgotniej i cieplej niż w pokoju). Aby ładnie się prezentowały, regularnie je odwracaj rośliny, usuwaj uschnięte liście i odkurzaj.
  • Jeśli widok z kuchennego okna niezbyt zachwyca,zaaranżuj je tak, by to dekoracja pierwsza rzucała się w oczy.